Mleczko pszczele – co to jest?

Mleczko pszczele jest wydzieliną produkowaną przez młode pszczoły robotnice. Z obserwacji życia w ulu wynika, że ma ono niesamowite właściwości odżywcze. Wszystkie pszczoły w ulu karmione są mleczkiem pszczelim w pierwszych 3 dniach swojego życia. Ich masa ciała wtedy gwałtownie wzrasta. Jednak tylko królowa matka jest karmiona mleczkiem pszczelim przez całe swoje życie, dlatego jest zdecydowanie większa od innych pszczół i żyje dużo dłużej.

Mleczko pszczele jest pozyskiwane w małych dawkach, dlatego najczęściej można je znaleźć jako dodatek w miodach i suplementach diety. Występuje również w czystej postaci. Ma wtedy żelową konsystencję, lekko słodkawy lub cierpko-kwaśny smak, kremowy i błyszczący kolor.

Mleczko pszczele – właściwości

Mleczko pszczele było już stosowane w starożytnej Grecji. Powszechnie uważano go za składnik ambrozji, czyli napoju bogów. Pełniło ono też bardzo ważną rolę w tradycyjnej medycynie chińskiej i starożytnym Egipcie.

Mleczko pszczele jest bogate w witaminy z grupy B, witaminy C, D i E, wapń, żelazo, fosfor, krzem, aminokwasy i białka. W mleczku pszczelim występuje również acetylocholina, czyli jeden z najważniejszych neuroprzekaźników w naszym organizmie. W naturalnej postaci występuje ona tylko w mleczku pszczelim, a wpływa na czynność serca, pracę przewodu pokarmowego i odpowiada za procesy pamięciowe w naszym mózgu.

Mleczko pszczele – zastosowanie

Głównym zastosowaniem mleczka pszczelego jest zwiększenie naszej sprawności, zarówno tej fizycznej jak i tej intelektualnej. Mleczko pszczele ma przede wszystkim właściwości odżywcze i regenerujące. Poprawia naszą przemianę materii i wspomaga trawienie. Korzystnie reguluje układ nerwowy, poprawia procesy myślowe i spowalnia starzenie się mózgu. Mleczko pszczele wspomaga też nasz układ krwionośny, rozszerzając naczynia krwionośne i wyrównując ciśnienie tętnicze. Dzięki tym wszystkim właściwościom uznawane jest za substancję opóźniającą procesy starzenia i wydłużającą życie. Stosowanie mleczka pszczelego jest też szczególnie polecane kobietom, łagodzi objawy menopauzy, wspomaga płodność, reguluje owulację i zmniejsza ryzyko poronienia. Mleczko pszczele jest nawet uważane za afrodyzjak.

Mleczko pszczele w kosmetyce

W kosmetykach, mleczko pszczele, odpowiada za regenerację i intensywne nawilżenie skóry. Wygładza zmarszczki, odżywia i nadaje naszej skórze blasku. Mleczko pszczele świetnie sprawdzi się też na skórze naszej głowy. Regeneruje ją, odżywia i przyśpiesza porost włosów.

Regenerująca i odżywcza domowa maseczka pod oczy

Zobacz również:

1 łyżeczka miodu

1 g mleczka pszczelego

1 łyżeczka rozgniecionego banana

Wszystkie składniki mieszkamy i nakładamy delikatnie na oczyszczoną skórę pod oczami. Pozostawiamy na 15-20 minut. Zmywamy.

Mleczko pszczele – kto może je stosować

Mleczko pszczele jest polecane jako suplement diety. Ma mnóstwo korzystnych dla nas właściwości, ale jego stosowanie nie zwalnia ze stosowania zrównoważonej diety i dbania o siebie. Osoby uczulone na produkty pszczele (miód, propolis, pyłek) oraz osoby unikające fruktozy nie powinny spożywać mleczka pszczelego.

Mleczko pszczele jest dostępne w różnych formach. Można go kupić jako kapsułkę czy syrop, ale można też kupić w czystej i nieprzetworzonej postaci. Oczywiście, mleczko pszczele występuje też jako dodatek do miodów, kosmetyków i suplementów diety. Czyste mleczko pszczele należy stosować w jednej dawce na pół godziny przed śniadaniem. W przypadku miodu z dodatkiem mleczka pszczelego można dodawać 1 łyżeczkę do herbaty do 3 razy dziennie.  

Sprawdź też: