Młodzieżowe Słowo Roku to konkurs przeprowadzany wśród internautów wybierających zwrot, który najbardziej zaznaczył się w ciągu minionego roku w środowisku dojrzewających osób. 

Młodzieżowe Słowo Roku to…

Internet i większość mediów obiegła już informacja, że internauci w trakcie głosowania, wybierając spośród ponad 10 tysięcy słów zdecydowali, że to właśnie “śpiulkolot” jest najpopularniejszym zwrotem wśród młodzieży. Słowo to zebrało ponad 9,5 tysiąca głosów. Co oznacza i z czym związane jest słowo “śpiulkolot”? To w największym skrócie określenie, oznaczające miejsce do spania. Jego genezą stał się internetowy mem, czyli żart obrazkowy, w którym spanie opisywane było jako “śpiulkanie”. Wiąże się także z potocznym “odlatywaniem”, czyli momentem, gdy ktoś jest bardzo śpiący.  

Drugie miejsce zajęło słowo “naura”, czyli nowa odmiana zwrotu “nara”. To kolejny skrót od klasycznego pożegnania “na razie”. Choć w codziennych kontaktach towarzyskich raczej nie usłyszymy na odchodne “naura”, to wśród młodzieży sprawy mają się zgoła inaczej. Za tym słowem zagłosowało aż 9 401 osób! 

Ostatnie miejsce na podium zajął zwrot “twoja stara”. Kiedyś był on używany jako nieuprzejme określenie matki. Dziś jednak zawołanie “twoja stara” ewoluowało i używa się jej jako odpowiedź na pytania “kto?” lub w ramach jakiejkolwiek wymijającej reakcji na pytanie. Określenie to nie jest aż tak powszechnie używane przez młodzież - zebrało 6 665 głosów. 

Eksperci na temat Młodzieżowego Słowa Roku 2021

Znawcy języka polskiego są zgodni, że tegoroczny plebiscyt napawa optymizmem. Polska młodzież nie zadowala się już utartymi zwrotami, jest kreatywna, a przy tym dowcipna i przewrotna. Konkurs ten pokazuje, że młodzież coraz częściej przełamuje konwenanse lub wracaja do korzeni. Wśród słów konkursowych znalazły się także takie zwroty, jak klawo, czy git

“Mrozi” najciekawszym słowem według jury konkursowego

Jak co roku, kapituła wybrała także zwrot, który był najbardziej postępowy i zaskakujący. W 2021 roku padło na słowo “mrozi”. Stanowi ono dowód na nowoczesne i kreatywne podejście polskiej młodzieży do języka. Gdy w Austrii i Niemczech w podobnym konkursie wygrało słowo “cringe” oznaczające coś umiarkowanie żenującego, w Polsce stworzono już kolejną odsłonę tego określenia. “Mrozi” nawiązuje do emotikony zmarzniętej, wygiętej w grymasie miny, która łączy w sobie odrazę, zażenowanie i uczucie chłodu do danej kwestii. 

Młodzieżowe Słowo Roku przybiera na znaczeniu 

Cieszy wzrastająca popularność tego językowego konkursu. Plebiscyt wzbudza coraz większe emocje wśród młodzieży. W tegorocznej edycji zgłoszone zostało aż 10 350 słów. Jury miało dużo pracy, by przeanalizować każdą propozycje. Kapituła zauważa, że coraz mniej zgłaszanych słów jest nacechowane wulgarnie czy obraźliwie. Język wśród młodych reprezentantów rozwija się w pozytywnym i dodającym otuchy kierunku. 

Zobacz również:

Jeżeli Twoje dziecko jest zmęczone i po szkole idzie do “śpiulkolotu”, a zachowanie kolegi go “mrozi” - nie martw się, to nic złego! Język używany w szkołach ewoluuje z tygodnia na tydzień. Dzięki konkursom takim, jak Młodzieżowe Słowo Roku, możemy dowiedzieć się, w jaki sposób rozmawiają nasze dzieci! 

Przeczytaj też: