Białe wnętrza w stylu skandynawskim już nie grają pierwszych skrzypiec. Ten rok zdecydowanie należy do szarości. Nie dość, że doskonale odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach i świetnie wyglądają w towarzystwie drewna - to są też o wiele bardziej praktyczne niż skandynawska biel. Szare ściany znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości, a na meblach w tym kolorze odciski palców są zdecydowanie mniej widoczne. Ale to, co zachwyca w nich najbardziej to możliwość stworzenia stylowych i bardzo eleganckich wnętrz. Jak urządzić dom w modnych szarościach?

Szary salon

Szary kolor świetnie się nadaje do najbardziej reprezentacyjnego wnętrza w domu. Warto postawić na więcej niż jeden odcień szarości - i wykorzystać barwy o różnym nasyceniu. Ciemnoszara kanapa będzie pięknie współgrać z pastelowymi zasłonami w tym samym kolorze. Całość mogą dopełnić poduszki o różnych fakturach albo dywan z monochromatycznym szarym wzorem. Taką kompozycję przełamią drewniane akcenty, oraz białe i czarne detale: lampa stołowa, ramka, wazon - albo doniczka. Szary salon można też ożywić odważniejszym kolorem.

Jaki kolor pasuje do szarego?

Wszystkie odcienie szarości bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z bielą albo czernią. Równie elegancko wypadają zestawione z drewnem. Szare ściany mogą być też tłem dla innych neutralnych barw, takich jak beże, odcienie piasku, zgaszonej zieleni lub innych kolorów ziemi. W neutralnym otoczeniu szarości dobrze wypadają też odważniejsze, bardziej nasycone kolory - ale nie należy z nimi przesadzać. Lampa, poduszka albo inny detal w soczystym odcieniu wystarczy, by przełamać monochromatyczną przestrzeń.

Szara sypialnia

Szary kolor to jeden z najbardziej przytulnych wariantów do sypialni. Przytulności dodadzą połączenia tkanin o różnych fakturach i odcieniach. Ciepłe, dzianinowe pledy i narzuty, bawełniana pościel, miękkie dywany i długie proste zasłony wystarczą by stworzyć sypialnię marzeń. Dodaj do tego nastrojowe światło, ulubione książki i wazon świeżych kwiatów - a poczujesz się jak prawdziwa księżniczka.

Skala szarości

Szarości świetnie wypadają w monochromatycznych zestawieniach. Naprawdę elegancki efekt osiągniesz łącząc ze sobą różne odcienie i materiały o kontrastowych fakturach, ale utrzymane w tej neutralnej palecie. Bezpieczne są też połączenia szarości z bielą i czernią - dobrze sprawdzą się zwłaszcza dodatki w tych kolorach.