Monstera to roślina bardzo unikatowa i robiąca ogromne wrażenie. Jej niepowtarzalny wygląd przeniknął do innych dziedzin życia, choćby mody czy wnętrzarstwa. 

Pochodzenie monstery

Kwiat monstery w naturalnym środowisku spotkamy w lasach tropikalnych, oryginalnie na terenie Meksyku. Roślina posiada około 50 odmian! Niestety, nie uświadczymy jej w przyrodzie w naszych warunkach. Monstera odnajdzie się jednak w czterech ścianach. Ciekawostką jest, że monstera dziurawa tworzy ogromną ilość korzeni wypełnionych powietrzem, które rosną w głąb ziemi. W krajach, gdzie monstera ma łatwiejsze warunki wzrostu, jej owoce są z powodzeniem spożywane. Smak owocostanów monstery przypomina połączenie banana i ananasa. Z korzeni natomiast często wyplatane są koszyki i sznury. Roślina jest świetnym odstraszaczem roślinożerców, takich jak ślimaki - w swoich elementach zawiera szczawiem wapnia, który skutecznie je zniechęca. 

Zalety monstery

Bardzo wyjątkowy wygląd niezmiennie wzbudza zachwyt wśród kolekcjonerów roślinności. Szczególnie ważne jest ukształtowanie liści, na których wraz ze wzrostem pojawiają się charakterystyczne dziury. Najbardziej rozpoznawalnym i popularnym rodzajem monstery jest odmiana dziurawa, którą charakteryzują piękne, duże liście. Coraz bardziej na rozpoznawalności zyskują inne rodzaje, jak choćby monstera Adansona, czy „Monkey Mask”, która ma odrobinę mniejsze liście. 

Temperatura, nasłonecznienie 

Monstera to kwiat, który nie pozostaje obojętny wobec metod uprawy. Warto zadbać o niego kompleksowo, by cieszyć się widokiem pięknych, rozłożystych liści w intensywnym kolorze. I oczywiście z dziurami! 

Roślina najlepiej czuje się w warunkach pokojowych, 20 stopni będzie dla niej optymalne. W niższych temperaturach spadających do 15 kresek lub upale sięgającym do 30 poradzi sobie równie dobrze. W tym zakresie monstera nie wymaga wiele. Jeżeli nasza domowa przestrzeń ma wiele światła - kwiat nie będzie miał z tym żadnych problemów, toleruje on duże nasłonecznienie. Dzięki dopływowi światła liście będą mieć szansę pokaźniej się rozwinąć i cieszyć nasze oczy rozłożystością. Uważajmy jednak na bezpośrednie promienie - mogą poparzyć liście, szczególnie w ciągu lata. Odpowiednimi miejscami w domu będzie wschodni lub zachodni parapet. Unikajmy południowych okien. Monstera nieźle znosi niski poziom wilgotności w powietrzu. Sprawdzi się w przestrzeniach o większym stężeniu kurzu i pyłków, jak choćby biurze. 

Podlewanie monstery

Roślina najlepiej toleruje dość wilgotną ziemię, dlatego w ciepłych okresach podlewajmy ją 2 razy w tygodniu. Po godzinie od podlewania pozbądźmy się nadmiaru wody z podstawka - przelanie nie służy monsterze. Podczas okresu jesienno-zimowego możemy ograniczyć dostarczanie wody roślinie.


iStock

Zobacz również:

Przesadzanie i ziemia 

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym dla monstery jest przesadzanie. Najlepiej robić to podczas, gdy nasza roślina jest młoda. Wystarczy zmienić ziemię i donicę raz do roku, najlepiej na wiosnę. Nie wybierajmy zbyt dużych doniczek, wystarczy kilka centymetrów więcej na obwodzie. Gdy monstera stanie się rosłym kwiatem o sporych rozmiarach, możemy przesadzać ją co około 2,5 roku. 

Jak odpowiednio przesadzać monsterę? Przede wszystkim pamiętajmy o warstwie drenażu, która uchroni korzenie przed gniciem. Rozmiar doniczki zawsze musi odpowiadać poziomowi rozwinięcia rośliny - w zbyt dużym pojemniku możemy przesuszyć korzenie. Monstera rośnie też dość szybko, dlatego zaopatrzmy się w drewniane lub bambusowe kijki, najlepiej osłonięte matą kokosową. Kwiat lubi mieć odpowiednią podporę. 

Po ziemię dla monstery udajmy się do sklepu ogrodniczego. Wybierzmy te przepuszczalną do kwiatów doniczkowych. Dzięki temu podłoże będzie utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności bez ryzyka gnicia korzeni. Dodatkowo zainwestujmy też w torf lub kompost oraz keramzyt, czyli przepuszczalną warstwę, którą wyłożymy donicę.  

Sprawdź też:

Nawóz do monstery

Podczas przesadzania warto sięgnąć po nawóz, najlepiej taki z wolnym uwalnianiem się - najczęściej mają formę granulatu. Można zmieszać go z ziemią lub podsypać roślinę. Wygodną wersją są także nawozy w płynie do roślin liściastych/zielonych. W okresie wzrostu: od wiosny do jesieni możemy używać go co około 2 tygodnie. 

Monstera - jak rozmnożyć? 

Rozmnażanie monstery to całkiem proste zadanie. Najlepiej sprawdzi się ukorzenianie sadzonek z 3 lub 4 liśćmi i korzeniem powietrznym w wodzie lub bezpośrednio podłożu. Pamiętajmy, by łodyżkę odciąć pod węzełkiem z którego wyrasta liść. Proces rozmnażania rośliny wymaga wyższej temperatury, około 25 stopni. 

Czy monstera wymaga od nas wiele? Zdecydowanie nie! Zapewnienie jej odrobinę uwagi i regularnej pielęgnacji na pewno przyniesie oczekiwane efekty w postaci pięknej monstery w naszych “czterech ścianach”!