Wykonując taki deser samodzielnie w domu mamy pewność, że pyszny smak laskowca pochodzi z prawdziwych orzechów, a słodycz jest wynikiem dodania wartościowych daktyli. Do wykonania Monte w wersji fit wystarczy jedynie posiadać w domu blender, który wykona za nas lwią część pracy!

Wegańskie Monte w wersji fit - co potrzebne do wykonania?

Przygotuj jedynie kilka składników:

  • opakowanie tofu naturalnego (jeżeli możesz, odwiedź większe markety lub sklepy delikatesowe w poszukiwaniu tofu w wersji jedwabistej, nie jest ono jednak niezbędne),
  • 15 suszonych daktyli, bez pestek. Jeżeli chcemy, by deser był jeszcze słodszy - dorzućmy ich kilka więcej, 
  • 100 ml mleka owsianego (najlepiej w wersji niesłodzonej lub wykonane samodzielnie), 
  • 60 g orzechów laskowych (preferowane surowe),
  • 2 łyżki kakao naturalnego.

Zobacz też:

Jak zrobić zdrowy deser inspirowany Monte?

Wykonanie ciemnej warstwy:

  1. Tofu przekrój na dwie części. Do blendera przerzuć połowę tofu, ½ ze wszystkich uszykowanych daktyli, 30 gramów orzechów laskowych, kakao oraz 50 ml mleka. Całość blenduj na bardzo gładką masę. Powinna być jak najbardziej jedwabista, bez grudek.
  2. Ciemną masę przekładamy do pucharków czy szklanek, w których chcemy podać deser. Odstawiamy do lodówki na kwadrans. 

Wykonanie jasnej warstwy:

  1. Drugą część tofu, daktyli, orzechów i mleka również zblenduj do postaci kremu. Masa także powinna być jak najgładsza. Gotowy krem nakładamy na wcześniej przygotowaną ciemną warstwę w pucharkach.
  2. 
Całość schładzamy kolejny kwadrans. Desery możemy przyozdobić pięknymi plasterkami figi lub innymi owocami, jak borówki, maliny, czy jeżyny. 

Voilà! Gwarantujemy, że tak przygotowany deser będzie niespodzianką dla każdego gościa a swoim smakiem zachwyci niejedno podniebienie!