Pieczywo w naszej kuchni pojawia się niezwykle często. Jest dodatkiem do dań, a także może stać się daniem samym w sobie – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Skoro pieczywo jest tak częstym bywalcem na naszych stołach dbamy o to, aby zawsze było świeże. Co zrobić, gdy dostępu do pieczywa nie mamy tak często jak byśmy chcieli? Możemy je zamrozić!

Mrożenie pieczywa – czy to bezpieczne?

Mrożenie pieczywa jest doskonałym sposobem zapobiegania rozwoju pleśni i przedwczesnego wysuszania pieczywa. Jest to także sposób na zatrzymanie walorów smakowych na dłużej. Warto przy tym pamiętać, że mrożenie pieczywa w taki sposób, aby było ono zdatne do zjedzenia po rozmrożeniu, musi odbywać się według konkretnych reguł.

Mrożenie pieczywa krok po kroku

Zanim włożymy pieczywo do zamrażalnika powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na cztery rzeczy.

Mrozić od razu po zakupie: Pieczywo warto mrozić jak najszybciej po kupieniu. Dlaczego? Ponieważ im dłużej czekamy, tym mniej wilgoci pozostanie w pieczywie po rozmrożeniu.  

Wyjmij pieczywo z oryginalnego opakowania: Przed mrożeniem wyjmij chleb z opakowania i zapakuj go w dwie plastikowe, nieuszkodzone torebki i mocno je zawiąż, aby całkowicie odciąć dopływ powietrza do pieczywa.

Chleb pokrój na kromki: chleb przed zamrożeniem warto pokroić na kromki – przyda się to szczególnie gdy nie jesteś w stanie na raz skończyć całego bochenka. Mrożone kromki zapakuj oddzielnie. Jeżeli mrozisz cały chleb, zapakuj go do dwóch plastikowych woreczków.  

Czas zamrażania: pieczywo w zamrażalniku powinno być rozmrożone maksymalnie po kilku miesiącach. Im dłużej trzymamy pieczywo w zamrażalniku, tym większe prawdopodobieństwo przemrożenia chleba, które charakteryzuje się powstawaniem suchych obszarów na pieczywie. Zjedzenie takiego pieczywa nie jest niebezpieczne, jednak nie smakuje równie dobrze jak pieczywo świeże.

Zobacz również:

Jak rozmrażać pieczywo?

Aby rozmrozić pieczywo, warto wyjąć je z zamrażalnika i w opakowaniu odstawić do samodzielnego rozmrożenia. Następnie w 175 stopniach warto je nagrzewać przez 10-15 minut lub do momentu, aż będzie miękkie i chrupiące.

Pamiętaj! Nie zamrażaj z powrotem raz rozmrożonego chleba, ponieważ pieczywo stanie się suche i będzie przypominało czerstwe.

Sprawdź też: