Muszki latające w pobliżu roślin doniczkowych to częsty problem. Mogą być zarówno czarne jak i białe. Bez względu na odmianę insektów, powinny zwrócić naszą uwagę, ponieważ są one zagrożeniem dla roślin. Przeczytaj, skąd biorą się muszki i jak skutecznie się od nich uwolnić.

Czarne muszki w ziemi w doniczce

Drobne, czarne muszki latające wokół doniczki to ziemiórki. Pochodzą z rodziny muchówek i mają czarne zabarwienie ciała. Dorosły owad składa jaja w ziemi, z której po upływie czterech tygodni wylęgają się poczwarki. Poczwarka po kilku dniach przekształca się w dorosłego owada i ponownie składa jaja do podłoża. Owady wyglądem przypominają muszki owocówki, dlatego bardzo często są lekceważone.

Białe muszki na kwiatach

Białe muszki równie często pojawiają się na kwiatach doniczkowych. Najczęściej jest to mączlik szklarniowy – niewielki, biały, uskrzydlony owad – atakujący rośliny uprawiane pod osłonkami i te w doniczkach. W przeciwieństwie do ziemiórek, larwy żerują na dolnej części liści, a nie w ziemi, przez co na liściach pojawiają się żółte cętki.

Muszki w doniczkach – skąd się biorą?

Przyczyną pojawienia się czarnych muszek w doniczce może być zbyt wilgotne i zbite podłoże. Ziemiórki wybierają wilgotne miejsca, w których larwy mogą się rozwijać i pobierać substancje odżywcze z podłoża. Niestety przesuszenie ziemi może pogorszyć sprawę, ponieważ larwy szukając pokarmu, atakują korzenie roślin. Uszkodzone korzenie mogą prowadzić do zamierania całej rośliny.

Przez to, że muszki składają jaja w ziemi, są one niewidoczne dla oka. Bardzo często ziemiórki przynosimy do domu wraz z nową rośliną.

Białe muszki, mączliki, najczęściej przynosimy wraz z nową rośliną do domu. Dlatego też tak ważne jest oglądanie rośliny w sklepie lub centrum ogrodniczym. Na szczęście obie odmiany muszek mogą być skutecznie zwalczone. Jak się ich pozbyć?

Muszki w kwiatach – jak je zwalczać?

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się muszek jest zastosowanie środków chemicznych. Możemy wybrać skondensowany produkt, który w połączeniu z wodą stworzy owadobójczy roztwór. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pałeczek doglebowych, które wkładamy do ziemi i tym samym zabijamy siedzące tam larwy owadów.

Do walki z muszkami warto skorzystać z żółtych tablic lepowych. Przykleją się do nich dorosłe osobniki, dzięki czemu nie będą mogły złożyć nowych jaj.

Zwalczanie muszek – domowe sposoby   

Nie chcesz używać chemicznych produktów? Sięgnij po bardziej ekologiczne metody! Możesz przygotować napar z pokrzywy oraz skrzypu, który pomoże pozbyć się muszek, a także wzmocni roślinę.

Zwalczanie muszek – domowa pułapka

Doskonałym sposobem jest także przygotowanie domowej pułapki na czarne muszki.

Będziesz do tego potrzebować: żółty kubek lub szklankę, wodę, ocet jabłkowy lub winny, łyżeczkę płynu do mycia naczyń.

Aby przygotować pułapkę, wypełnij wybrane naczynie wodą do 2/3 wysokości. Następnie dodaj łyżeczkę octu i łyżeczkę płynu do mycia naczyń.

Jeżeli nie masz szklanki lub kubka w żółtym kolorze, możesz zabarwić wodę kurkumą. Jest to istotny krok, ponieważ żółty kolor i zapach octu przyciągają dorosłe osobniki ziemiórek.

Pamiętaj, aby pułapkę wymieniać regularnie i powtarzać ją przez kilka tygodni, ponieważ wylęgające się muszki mogą ponownie atakować rośliny. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie domowej pułapki z podlewaniem rośliny naturalnym naparem lub z dodawaniem środka chemicznego bezpośrednio do gleby.

Sprawdź też: