Muszki owocówki: czy są bezpieczne?

Same w sobie te małe muszki nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ale połknięcie jednej z nich może spowodować zakażenie przewodu pokarmowego. Płodność owocówek jest bardzo wysoka: jedna samica daje od 200 do 1 500 i więcej jaj.

Jaja muszek owocówek mogą dostać się do domu na sierści kotów i psów, wraz z produktami lub nawet na butach. Ulubionym delikatesem muszek są fermentujące produkty żywności. Wystarczy zostawić  kawałek niedojedzonego owocu w kuchni lub kilka skórek po jabłkach w koszu i już w domu pojawiają się nieproszeni goście. Ale muszki owocówki lubią nie tylko owoce i warzywa.  Uwielbiają nawet pokarm zwierząt domowych.

Jak się pozbyć muszek owocówek?

Sposoby na muszki owocówki - odkurzacz

Odkurzacz jest cudowną bronią na dokuczające owady. Dokładnie odkurz wszystkie miejsca, w których gromadzą się muszki owocówki.  Może być potrzeba kilku odkurzeń, gdyż owady szybko latają. Jeśli nie uda się wytępić wszystkich dorosłych owocówek za jednym razem to będą nadal się rozmnażać.  Zapamiętaj miejsca gdzie było najwięcej muszek i za godzinkę wróć tam z odkurzaczem.

Sposoby na muszki owocówki - owocowa pułapka

Włóż do słoika lub miski kawałki pokrojonych owoców lub ich skórki. Kolejny krok – przykryj folią spożywczą tak, aby nie pozostawić żadnych szczelin. Następnie nakłuj folię np., widelcem. Przez dziurki, które powstaną, muszki będą mogły dostać się do owoców, ale już się nie wydostaną.

Sposoby na muszki owocówki - goździk

Zobacz również:

Muszki owocówki uwielbiają mnóstwo różnych zapachów, jednak jest jeden, którego po prostu nie znoszą, zapach goździków. Dostępne w każdym sklepie goździki możesz wbić w świeże jabłko (około 20-30 sztuk) i umieścić na półce z owocami. Zapach goździków odstraszy owadów. Zamiast jabłka możesz sięgnąć po pomarańczę, znacznie dłużej zachowują świeżość. Oprócz zapachu goździków, muszki owocówki nie tolerują również zapachu mentolowego. Olejki lub świece zapachowe z mentolem też pomogą się pozbyć niechcianych gości.

Sposoby na muszki owocówki - płyn do mycia naczyń

Do przygotowania tej pułapki będziesz potrzebowała octu owocowego (lub soku) i płynu do mycia naczyń. Wlej ocet do słoika, tak żeby płyn sięgał do połowy naczynia. Dodaj kilkanaście kropli płynu do mycia naczyń. Weź folię do żywności i szczelnie zakryj słoik. Naciągniętą folię możesz zabezpieczyć gumką. W folii w kilku miejscach zrób wykałaczką małe otwory. Pułapka na muszki owocówki jest gotowa! Rano zobaczysz w słoiku pełno utopionych muszek.

Sposoby na muszki owocówki - pułapka ze sklepu

Jeśli domowe sposoby na muszki owocówki się nie sprawdzą, w sklepie zawsze można kupić już gotowe spraye i elektryczne odstraszacze na te owady. Dostępne są również specjalne lepy na te dokuczające owady, które bardzo skutecznie działają. Przed zakupem sprawdź, czy można je stosować blisko jedzenia.

>>> Sprawdź jak pozbyć się much domowych <<<

Muszki owocówki: jak zapobiec pojawianiu się ich domu?

Oczywiście, powyższe sposoby na muszki owocówki są skuteczne, lecz zawsze lepiej jest zapobiec ich pojawianiu się w domu. Wystarczy zawsze od razu myć naczynia, czyścić zlew, nie zostawiać w nim żadnych odpadów. Regularnie wyrzucaj śmieci, trzymaj słodyczy w zamykanych pojemnikach, unikaj przechowywania jakichkolwiek produktów spożywczych na stole (zwłaszcza owoców i warzyw), załóż siatkę na okna. Te proste środki ostrożności pomogą zapobiec rozpowszechnianiu się muszek owocówek w domu.