Mycie okien może nie jest zajęciem trudnym, ale może stać się uciążliwe, gdy źle się do tego zabierzemy. Zobaczcie, jak myć okna, aby były lśniące i bez smug. 

Pierwsza rada – nie myjemy okien, kiedy bezpośrednio świeci na nie słońce, ponieważ woda szybciej wysycha i pozostają brzydkie smugi na szybie. Najlepsza do mycia okien jest pogoda pochmurna, ale sucha.

Jeśli często myjemy okna, to aby odzyskały swój blask wystarczy użyć tylko wody i ściereczki z mikrofibry. Dzięki strukturze mikrofibry nie musimy wycierać szyb do sucha.

Podczas wycierania okna szmatką zastosujmy trik – zawsze przecierajmy je w tym samym kierunku – wewnętrzne poziomo, a zewnętrzne pionowo (lub odwrotnie). Dzięki temu od razu łatwo będziemy wiedzieli, z której strony szyby zostały smugi należy je usunąć.

A teraz kilka sprawdzonych trików na mycie okien:

 1. Do wody, którą myjemy okna dodaj glicerynę, lub płynu do zmiękczania tkanin. Dzięki temu że na szybach trudniej będzie osadzał się kurz i brud, a po deszczu nie powstanie tak dużo smug.
   
 2. Płyn do mycia naczyń to jeden z najlepszych detergentów do mycia okien. Świetnie usunie tłuste plamy i zabrudzenia.
   
 3. Okna myjemy od góry szyby do dołu, a osuszamy w odwrotnym kierunku czyli z dołu do góry.
   
 4. Do polerowania okien wykorzystaj stare gazety. Pamiętaj jednak, że papier musi być miękki, by nie zarysował szyby. Farba drukarska zapobiega powstawaniu zacieków i smug, a poza tym są one tańsze niż papierowe ręczniki. Pamiętaj tylko, by założyć rękawiczki, bo farba drukarska może bardzo pobrudzić dłonie.
   
 5. Do polerowania można też wykorzystać stare nylonowe rajstopy! – nylon doskonale usuwa wszelkie smugi z mytych okien.
   
 6. Jeśli chcesz być eko - użyj soku z cytryny, octu lub denaturatu. 4 łyżki soku z cytryny lub podobną ilość octu, czy denaturatu mieszamy z 2,5 litrami zimnej wody. To skuteczny, tani i łatwy sposób na czyste szyby. Denaturat ponadto zapobiegnie zamarzaniu szyb zimą. Do mycia okien możesz także zastosować amoniak – 1 łyżka na 3 litry wody. Zapach po takim myciu jest mało przyjemny, ale szybko się ulotni.
 7. Najlepsza polerka to szyb to... ... papierowy filtr do kawy! Jest idealny do polerowania okien (a także luster) i - co ważne - nie zostawia na szkle kłaczków!

 8. Zmywacz do paznokci na odciski palców. Lepkie ślady pozostawione na szkle przez dziecięce rączki usuniemy miękką ściereczką nasączoną zmywaczem do paznokci. Odciski palców ze szkła zejdą także po przetarciu ich gąbką zmoczoną w roztworze wody i spirytusu. Dokładnie wycieramy
  bawełnianą ściereczką, wykonując koliste ruchy.

Zobacz tez:

Jak wybielić firanki? 5 domowych sposobów ->>

Świąteczne porządki – 9 sposobów, by ułatwić sobie pracę ->>

3 ekologiczne płyny do mycia szyb, które zrobisz w domu:

Płyn 1
• 100 ml wody
• 100 ml spirytusu salicylowego
• łyżeczka octu

Płyn 2
• szklanka octu
• szklanka wody
• 2 łyżki soku z cytryny

Płyn 3
• 2 łyżeczki boraksu
• 3 szklanki wody

Jak myć plastikowe ramy okienne?

Plastikowych ram nie czyścimy żrącymi lub ściernymi środkami czyszczącymi. Do mycia najlepiej używać miękkiej gąbki lub ściereczki zanurzonej w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Jak myć i drewniane ramy okienne?

Drewniane ramy powinno się czyścić 2-3 razy do roku, aby kurz i brud nie niszczył ich powierzchni. Nie wolno jednak stosować do tego środków z amoniakiem, który uszkodzi drewno lakier. Najlepiej umyć drewno ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po osuszeniu drewno powinno się zakonserwować odpowiednimi środkami.

Jak myć aluminiowe ramy okienne?

Po pierwsze nie wolno używać do mycia ram z aluminium kwaśnych środków ani preparatów na bazie rozpuszczalników. Nie wolno też stosować ostrych szczotek ani materiałów ściernych.

Najlepiej czyścić je dwuetapowo, najpierw wodą z dodatkiem łagodnego płynu do zmywania, następnie wytrzeć do sucha czystą, miękką ściereczką. Trudniejsze zabrudzenia usuwamy naftą.

Jak myć uszczelki?

Jeśli uszczelki zaatakuje grzyb, można spróbować usunąć go za pomocą mleczka szorującego lub papki przygotowanej z odrobiny wody wymieszanej z sodą oczyszczoną, której niewielką ilość naniesiesz na starą szczoteczkę do zębów. Następnie czyszczone miejsce trzeba dokładnie wypłukać.

Obecnie na rynku dostępne są elektryczne ściągaczki do mycia okien. Usuwają one wodę wraz z mydlinami z powierzchni okna, pozostawiając suchą powierzchnię bez smug. Urządzenia dostępne są w większości marketów budowlanych.