O zdrowie i piękno włosów możemy zadbać już na etapie ich mycia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie oczyszczanie to podstawowa forma pielęgnacji włosów. Co ciekawe do zabiegu mycia wcale nie musimy używać szamponu! Sprawdźcie, na czym polega metoda mycia włosów odżywką i dlaczego warto wprowadzić ją do domowej pielęgnacji włosów!

Spis treści:

 1. Dlaczego warto myć włosy odżywką?
 2. Co się stało, gdy zmieniłam szampon na odżywkę?
 3. Metoda OMO
 4. Odżywka zamiast szamponu
 5. Czy każda odżywka nadaje się do mycia włosów?
 6. Czy są jakieś minusy?

Dlaczego warto myć włosy odżywką?

Mycie włosów odżywką nie wysusza skóry głowy i włosów oraz chroni naturalny płaszcz lipidowy skóry. Cały sekret dobroczynnego działania odżywki tkwi w jej składzie. W przeciwieństwie do większości szamponów, odżywki nie zawierają sulfatów - substancji, które są odpowiedzialne za pienienie się. I choć tę śnieżnobiałą pianę z reguły utożsamiamy z czystymi włosami (głównie za sprawą reklam) - w rzeczywistości nie ma ona właściwości myjących. Za to pozbawia skórę głowy ochronnej warstwy lipidowej, powodując, że włosy są słabsze i bardziej łamliwe. Odżywka, dzięki temu, że nie zawiera sulfatów, jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla naszej skóry.

Co się stało gdy zmieniłam szampon na odżywkę?

Po kilku dniach mycia włosów odżywką włosy stały się bardziej miękkie i sprężyste, do tego mniej się elektryzują i znacznie lepiej rozczesują. Moje włosy są proste - ale z relacji dziewczyn z kręconą czupryną wynika także, że po umyciu odżywką ich włosy zdecydowanie mniej się puszą, a skręt jest bardziej sprężysty. Mycie włosów odżywką to ratunek dla przesuszonych, delikatnych włosów. Jak się za to zabrać? Na blogach poświęconych pielęgnacji włosów można najczęściej znaleźć dwie metody mycia włosów odżywką.

Metoda OMO

To skrót od kolejnych wykonywanych w ramach OMO czynności, czyli: odżywka – mycie – odżywka. Jak nietrudno się domyślić, najpierw nakładamy na mokre włosy odżywkę, której zadaniem jest ochrona włosów przed wysuszającym działaniem szamponu. Następnie używamy szamponu – ale nakładamy go tylko na skórę głowy. Masujemy, całość spłukujemy, po czym przechodzimy do drugiego O - i jeszcze raz nakładamy na włosy odżywkę. Druga odżywka powinna być bogata w substancje odżywiające, można też zastąpić ją maską. Włosy są zdecydowanie bardziej miękkie i sprężyste, ale OMO to dość czasochłonna procedura. Zabieganym bardziej przypadnie do gustu drugi sposób.

Odżywka zamiast szamponu

Ta metoda polega na całkowitym zastąpieniu szamponu odżywką. Mycie jest podobne tego, które dobrze znamy: nakładamy na włosy odżywkę i masujemy skórę głowę, a następnie spłukujemy. Warto potrzymać odzywkę nieco dłużej niż szampon i spłukać włosy dopiero po kilku minutach. Różnice? Do umycia włosów odżywką zużyjemy więcej produktów niż przy użyciu szamponu, powstanie też znacznie mniej piany (w odżywce jest mniej składników odpowiedzialnych za pienienie się).

Czy każda odżywka nadaje się do mycia włosów?

Zdecydowanie nie. Wybierając odżywkę do mycia włosów warto przestudiować etykietę. Nie musisz znać wszystkich łacińskich nazw, wystarczy, że sprawdzisz, czy odżywka zawiera łagodne detergenty, czyli aktywne składniki o właściwościach oczyszczających. Są one oznaczone jako: 

Zobacz również:

 • Behentrimonium Chloride 
 • Cetrimonium Chloride 
 • Benzalkonium Chloride 
 • Tallowtrimonium Chloride 
 • Tricetyldimonium Chloride 
 • Methosulfates 

Produkt powinien zawierać przynajmniej jeden z nich i najlepiej wysoko w składzie. Wysoko w składzie nie powinny się natomiast znaleźć składniki, które obciążają włosy i są trudne do zmycia, takie jak: oleje naturalne i parafiny, silikony czy proteiny. Najważniejsze to znaleźć "swoją" odżywkę, która będzie pasować nam w stu procentach.

Czy są jakieś minusy?

Mycie włosów odżywką może się nie sprawdzić w przypadku osób mających problemy z przetłuszczaniem się. Ten sposób pielęgnacji nie należy też do najbardziej ekonomicznych - do mycia zużyjesz zdecydowanie więcej produktu niż w przypadku szamponu. Jeśli jesteś bardzo przyzwyczajona do tego, jak zachowują się i jakie pozostają w dotyku włosy umyte szamponem, możesz też nie być do końca zadowolona z efektu po odżywce. Przy prostych włosach warto też pamiętać, by (w zależności od potrzeby) raz na jakiś umyć je szamponem z SLS.

Sprawdź też: