Myszka Miki pojawiła się pierwszy raz na ekranie 18 listopada 1928 roku w produkcji Parowiec Willie. Była to pierwsza animacja dźwiękowa. W 1930 roku powstał komiks z tym bohaterem, a pięć lat później kolorowa animacja pod tytułem Koncert orkiestry dętej. Myszka Miki był też pierwszą rysunkową postacią, która przemówiła.
Głosu postaci Myszki Miki udzielił sam Walt Disney, który w 1931/1932 otrzymał za jej stworzenie Oscara.

W latach dwudziestych ta postać wcale nie była taka grzeczna i słodka, jak teraz. Paliła papierosy, piła piwo i rozrabiała. Dlatego też w latach 20. i 30. pedagodzy uważali animacje Disneya za zbyt straszne dla dzieci. Wraz z coraz większa popularnością Myszka Miki stawała się coraz grzeczniejsza.

W 1929 r. Walt Disney został zaczepiony w hotelu w Nowym Jorku przez pewnego mężczyznę. Producent został zapytany o to, czy zgodziłby się na umieszczenie postaci Myszki Miki na dziecięcym ołówku. Mężczyzna zaproponował Disneyowi 300 dolarów. Walt potrzebował pieniędzy, więc przystał na tę propozycję. To był moment, gdy Disney zauważył ogromny potencjał handlowy postaci.

W 1930 roku stworzono pierwsze pluszowe lalki popularnej myszki, a później powstał zegarek z jego wizerunkiem, który stał się prawdziwym hitem. Nie trzeba było długo czekać, żeby największe domy mody, takie jak: Tommy Hilfiger, Dolce&Gabbana, Comme de Garcons, Marc Jacobs czy Iceberg upomniały się o możliwość wykorzystywania tej bajkowej postaci przy tworzeniu swoich ubrań oraz akcesoriów. Dziś to sieciówki w głównej mierze sięgają po wizerunek Myszki Miki i umieszczają go na swoich produktach.

Imię Mickey w języku włoskim to Topolino (co oznacza "mała mysz"). W innych językach nazywa się Micky Maus (niemiecki), Mikki Hiiri (fiński), Michael Musculus (łaciński) i Musse Pigg (szwedzki).

Kim jest kobieta Myszki Miki?

Mimo że wszyscy znamy ją jako Mini, tak naprawdę nazywa się Minerwa i jest córką Markusa. Co prawda nie widzieliśmy nigdy pary gryzoni na ślubnym kobiercu, ale Walt Disney od początku przekonywał, że są oni małżeństwem, jednak w niektórych filmach kultowy bohater musi się postarać nieco bardziej o zainteresowanie swojej partnerki.

Zobacz również:

W latach trzydziestych postać Myszki Miki cieszyła się tak wielką popularnością, że w przeciągu jednego roku  otrzymała ponad 800 tysięcy listów od fanów. Do dziś jest to ewenement. W tamtych czasach nie potrafiła jej dorównać nawet słynna dziecięca gwiazda Shirley Temple, która mogła poszczycić się 730 tysiącami listów, po tym jak w 1935 roku zdobyła Oscara. W 1978 roku jako pierwsza animowana postać, Myszka Miki otrzymał swoją własną hollywodzką gwiazdę w Alei Sław.