Jaka wielkość obrusu będzie najlepsza?

Wymiary obrusu należy dostosować do wielkości i kształtu stołu. Powszechnie przyjmuje się, że obrus powinien być większy niż wielkość blatu (chyba że mówimy o obrusie na ławę, wtedy musi być on mniejszy niż powierzchnia blatu). Z kolei optymalny zwis materiału poza stół wynosi ok. 20–25 cm. Najlepiej przed wyborem materiału dokładnie zmierzyć blat. Jak to zrobić?

  • Stół prostokątny – zmierz długość i szerokość blatu i dodaj do obu wartości po 40–50 cm.
  • Stół kwadratowy – wystarczy, że poznasz długość jednego boku i dodasz do niego około 40–50 cm.
  • Stół okrągły – określ średnicę blatu i dodaj do tej wartości około 40–50 cm.

Bardzo efektownym rozwiązaniem będzie również długi obrus aż do ziemi, delikatnie opadający na podłogę. Taka dekoracja będzie wyjątkowo elegancka i szykowna. By dobrze odmierzyć potrzebną tkaninę dodaj do każdego wymiaru stołu dodaj jego wysokość (pomnożoną przez 2).

mat. prasowe

Jaki materiał wybrać?

Materiał, z którego wykonany jest obrus, ma ogromne znaczenie – od niego zależy, czy tkanina będzie plamoodporna, niegniotąca się i trwała. Możesz wybierać spośród tkanin naturalnych oraz syntetycznych. Najczęściej spotykane są jednak obrusy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len oraz ich połączenia z tkaninami syntetycznymi np. poliestrem.

  • Bawełniane obrusy są mało gniotące się, łatwe w czyszczeniu i stosunkowo wytrzymałe.
  • Lniane tkaniny są trwalsze niż bawełniane, odporne na zabrudzenia, ale łatwo się gniotą.
  • Obrusy syntetyczne wyglądają mniej eleganckie i niezbyt trwałe (choć to zależy od rodzaju tkaniny), ale za są łatwe w czyszczeniu i nie gniotą się.

​Jak ułożyć obrus na stole?

Poza standardowym ułożeniem obrusu istnieje wiele innych stylowych kombinacji. Można położyć obrus po skosie, pozostawiając tym samym odkryte rogi stołu. Kolejnym rozwiązaniem jest wybór tkaniny, która zwisa tylko z dwóch (a nie czterech) boków stołu – ta opcja sprawdzi się w przypadku przygotowywania zastawy dla 4 osób. Ciekawym rozwiązaniem jest położenie obrusu prostokątnego na okrągłym stole - tkanina zwisa wtedy niesymetrycznie, tworząc bardzo ciekawą i lekką kompozycję. 

O co jeszcze warto zadbać?

Obrus to podstawa, ale ubierając stół warto pomyśleć również o dodatkach. Nakrycie będzie wyglądać efektowniej jeśli wykorzystasz do niego bieżniki lub podkładki. Często używamy ich zamiennie z obrusem, ale świetnie sprawdzą się również jako dodatkowy element dekoracyjny. Podkładki wydzielą każdemu z gości przestrzeń na jego zastawę obiadową oraz uchronią obrus przed zabrudzeniami, natomiast bieżnik będzie wskazywał na część, na której znajdują się dekoracje i świąteczne dania. Kluczem do sukcesu w łączeniu tych tkanin jest zwrócenie uwagi na kolorystyczne dopasowanie materiałów.

mat. prasowe

--

Źródło: Dekoria.pl

--

Zobacz też: Najpiękniejsze obrusy na świąteczny stół >>>

Składanie serwetek - 9 pomysłów na wigilijny stół >>>