Skąd wzięło się święto Andrzejki?

Andrzejki obchodzone były już bardzo dawno, bo od około XII wieku. Do Polski święto przywędrowało trochę później, około XVI wieku.

Według jednych przekonań jest to święto pogańskie, które przybyło do nas ze starożytnej Grecji. Jako dowód wskazuje się etymologię imienia Andrzej, która brzmi Andress - aner - mąż, andros - mężczyzna. Inna geneza święta to pogląd, że  Andrzejki zakorzenione są w pogańskich, celtyckich i germańskich wierzeniach. Wiąże się to ze czcią oddawaną bogu Freyra. Postać ta, podobnie jak św. Andrzej, to patron płodności i urodzaju.

W Polsce Andrzejki wiąże się z końcem roku liturgicznego. Właśnie na ten czas przypadało święto Andrzeja - patrona miłości, zakochanych, małżeństw. Święty Andrzej był jednym z Apostołów. Wierzono, że w tym szczególnym dniu moce magiczne mają wzmożone działanie i zdarzyć mogą się rzeczy niezwykłe, cuda.

Święto początkowo zarezerwowane było tylko dla kobiet. Mogły się one wówczas dowiedzieć czegoś więcej na temat swojego przyszłego partnera czy męża. Nierzadko poznawały też przybliżoną datę ślubu, imię ukochanego, czy liczbę spodziewanego potomstwa.

Obecnie Andrzejki to czas na wspólną zabawę i wróżby.
Warto w tym szczególnym dniu powróżyć sobie dla zabawy i sprawić, aby ten dzień był szczególny i magiczny.

Oto najciekawsze wróżby andrzejkowe ->>