1. Unoszenie bioder z wyprostem nogi

W tym ćwiczeniu ujędrniasz dodatkowo brzuch. Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Stopy ustaw na szerokość bioder, ramiona ułóż wzdłuż ciała, a dłonie oprzyj o podłoże. Wypchnij biodra w górę, usztywniając tułów i dociskając pięty do podłoża. Ściśnij mięśnie pośladków. Zatrzymując się w tej pozycji, oderwij jedną stopę od podłogi i wyprostuj nogę, robiąc wydech. Wróc do pozycji wyjściowej i powtórz to drugą nogą. 

Zrób 3 serie po 14–16 powtórzeń każda.

2. Przysiad

To podstawowe ćwiczenie wpływające na wyszczuplenie nóg. Stań wyprostowana, ręce wyciągnij przed siebie, wciągnij brzuch i wyprostuj plecy. Robiąc przysiad, pamiętaj, aby pośladki były wypięte, a kolana nie przekraczały linii palców. Między udem a podudziem zachowaj kąt prosty. 

Na początek zrób 3 serie po 14 powtórzeń każda.

3. Wykrok

Redukuje tkankę tłuszczową w miejscach opornych na odchudzanie. Stań prosto, zrób krok do przodu prawą nogą, jednocześnie przyklękając lewą. Podczas robienia „kroku” zrób wdech. Następnie, nie robiąc pauzy, wstań do pozycji wyjściowej, z równoczesnym wydechem, napnij mocno mięśnie ud i pośladków. I tak na przemian.

Zrób 3 serie po 15 powtórzeń na każdą nogę.

4. Brzuszki 

Gwarantują szczupły, jędrny brzuch. Połóż się na podłodze, ugnij kolana, stopy ułóż płasko. Odcinek lędźwiowy przez cały czas powinien być „przyklejony” do podłoża. Ręce połóż na głowę w okolicy uszu. Unoś górny odcinek klatki piersiowej, napinając mocno brzuch i unoś brodę. Nie kładź głowy na podłogę po każdym powtórzeniu. 

Zobacz również:

Wykonaj 3 serie, po 15 powtórzeń.

5. Pajacyk

Wysmukla znakomicie ramiona i łydki zwykle oporne na odchudzanie. Stań wyprostowana, ręce wzdłuż tułowia, nogi złączone (postawa „na baczność”). Na raz wyskocz w górę, wykonując w tym samym czasie klaśnięcie nad głową. Zeskakuj na rozstawione szeroko nogi, utrzymując ręce ponad głową. Na dwa znów wyskocz w górę. 

Powtórz w 3 seriach. Pierwsza powinna trwac 30, druga 40, trzecia 50 sekund.

6. Damskie pompki

To ćwiczenie, które wysmukla różne partie ciała. Zrób klęk podparty, kolana rozstaw na szerokość bioder, łydki złącz ze sobą. Dłonie nieco szerzej niż barki. Brzuch, pośladki i uda mocno napięte. Wykonując pompkę, opuść klatkę piersiową do podłogi, uginając ręce, a łokcie kieruj na zewnątrz. W tym czasie zrób wdech. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. 

Zrób 3 serie po 18 powtórzeń.