„Piloci” - o zakochanych, których rozdzieliła wojna
Musical z polskimi wątkami. Akcja dzieje się podczas II wojny światowej, luźno nawiązuje do wydarzeń historycznych: Bitwy o Anglie i udziału w niej polskich lotników z Dywizjonów 302 i 303. Autor libretta Wojciech Kępczyński przyznaje, że do napisania scenariusza musicalu zainspirowała go rodzinna historia. Dwaj bracia jego babci byli lotnikami walczącymi o Anglię. Wydarzenie, które warto zobaczyć chociażby ze względu na animacje. Spektakl reżyseruje Wojciech Kępczyński, piosenki napisał Michał Wojnarowski, muzykę skomponowali bracia Lubowiczowie Jakub i Dawid.
Teatr Roma w Warszawie
„Kobiety na skraju załamania nerwowego” - kolorowo i dowcipnie o stosunkach damsko-męskich
Pepa , Lucia i ta trzecia - wszystkie zakochane w Ivanie. To bohaterki filmu Pedro Almodovara. Film Hiszpana zainspirował Jeffreya Lane i Davida Yazbeka do opracowania wersji musicalowej. Dzięki nim możemy perypetie kobiet oglądać w wersji wokalno-tanecznej. Dostajemy hiszpański temperament, świetne układy taneczne, dowcipne dialogi i poruszające songi. „Kobiety…” wyreżyserowała Dominika Łakomska, na scenie – zespół Teatru Rampa.
„Les Mirables” - miłość w czasach rewolucji
Przepiękna historia o miłości, równości i wolności. Światowej sławy musical Claude’a-Michela Schonberga i Alaina Boublila (adaptacja „Nędzników” W. Hugo) wyśpiewany i odtańczony w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Głównym bohaterem jest zbiegły z więzienia Jean Valjean ( trafił tam za kradzież chleba), którego ściga inspektor Javert. Jean w realiach rewolucji 1832 roku rozpoczyna nowe życie, opiekuje się mała sierotą Kozetą, ale przeszłość nie odpuszcza.
„Proces” - surrealistyczny świat według Kafki
Premiera wyczekiwana. Aby zdobyć bilety trzeba będzie wykazać się niebywałym hartem ducha i sprytem. Nie będzie łatwo. Atmosferę wokół „Procesu” nakręca aura skandalu. Premiera zapowiedziana w ub. roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu nie odbyła się, próby przerwano po zmianie dyrekcji. Do pracy nad proza Franza Kafki dyrektorzy trzech scen warszawskich – Teatrów: Powszechnego, Studia i Nowego – zaprosili reżysera Krystiana Lupę i zespół Teatru Polskiego z Wrocławia. Premiera 15 listopada 2017 r. Nowy Teatr w Warszawie
„Pożar w Burdelu - Śmierć wrogiem Ojczyzny”
To chyba najlepszy kabaret w Polsce. Od lat pokazuje absurdy i groteskę współczesnej polskiej rzeczywistości. Odnotowuje wszystko: to co dzieje się na ulicach, w parlamencie, kościołach i szkołach, w domach. Temperaturę i poziom publicznej dyskusji komentują m. in.: Burdel Tata, jego córka Etno, Paula z miasteczka Wilanów, Podpalacz Tęczy. Kabaret zainteresowany jest każdym tematem, który porusza dziś Polaków: słoiki z Wilanowa, obywatele lepszego i gorszego sortu, uchodźcy, walka o sądy w Polsce, itd. itd. Tym razem Pożar w Burdelu - Cabaret Artistique zaprasza na wieczór poświęcony niepodległości – „Śmierć wrogiem Ojczyzny”. Będzie kolorowo, wesoło i bardzo mocno satyrycznie. Reżyseruje Michał Walczak, scenariusz: Maciej Łubieński i Michał Walczak. Występują: Monika Babula, Tomasz Drabek, Agnieszka Przepiórska, Karolina Czarnecka, Katarzyna Kwiatkowska, Wojan Trocki. Premiera 28 października, Teatr WarSawy
„Wujaszek Wania” - Rosjanin tłumaczy Czechowa
Oczekiwania są wielkie. Wybitny reżyser rosyjski zabiera się za wybitnego rosyjskiego dramaturga. Iwan Wyrypajew podejmuje próbę pokazania w ujęciu współczesnym człowieka czechowowowskiego – z jego duchowością, prawdą i doświadczeniem miłości. Będzie i śmiesznie, i strasznie, jak to u Czechowa oraz pięknie, zabawnie i błyskotliwie – jak to u Wyrypajewa. Apetyty rosną z powodu zaangażowanych do tego projektu aktorów: Andrzeja Seweryna, Karoliny Gruszki i Magdaleny Różczki, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej , Anny Nahrebeckiej oraz Macieja Stuhra w roli dr. Astrowa. Teatr Polski w Warszawie Premiera 9 grudnia 2017 r.
„K.” – będzie głośno
Każde przedstawienie duetu Monika Strzępka (reżyseria) i Paweł Demirski (tekst) wzbudza emocje. Tak będzie zapewne i tym razem. Tym bardziej, że, tytułowy K. odnosi się do lidera rządzącej partii. Treść przedstawienie okrywa kurtyna tajemnicy, ale wielce wymowne są postacie dramatu: tytułowy K., Duch Unii, Matka Prezesów, Partia Claunów, Jastrząb Prezesów, Człowiek Prezesów, Powiatowa czy Donald. W obsadzie zespół teatru Polskiego w Poznaniu i goście m.in. Marcin Czarnik i Jacek Poniedziałek, Teatr Polski w Poznaniu, 4 listopada 2017 r.
Komentarze