Zabiegi na włosy u fryzjera – dlaczego warto się zdecydować?

Zabiegi na włosy u fryzjera mają na celu ich odbudowę oraz dogłębne odżywienie. Często na skutek źle dobranych kosmetyków do włosów, stosowanych zabiegów termicznych (prostowania, kręcenia lokówką, suszenia), złego stanu wody czy braku witamin włosy stają się matowe, suche i łamliwe. Wówczas warto wybrać się do fryzjera, który dołoży wszelkich starań, aby przywrócić fryzurze dawny blask. Samodzielne podjęcie się regeneracji włosów jest trudnym zadaniem, które w przypadku dużych zniszczeń może okazać się nieskuteczne i bardziej kosztowne niż wizyta u profesjonalisty.

Zabiegi na włosy powinno wykonywać się w zaufanych salonach kosmetycznych. Ich wybór  warto uzależnić od kosmetyków w nim stosowanych. Dobrze, aby były to produkty wysokiej jakości. Warto wziąć pod uwagę także recenzje innych klientów oraz portfolio pracowników salonu.

Zabiegi na włosy: keratynowe prostowanie włosów

Regenerację włosów u fryzjera warto rozpocząć od keratynowego prostowania włosów. Jest ona zabiegiem, który ma na celu dogłębną odbudowę struktury włosa, odżywienie oraz wyprostowanie. Często zamiennie używa się nazwy „prostowanie brazylijskie”.

Zabieg na włosy przebiega z wykorzystaniem keratyny – białka będącego naturalnym budulcem włosa. Prostowanie keratynowe swoje korzenie ma w Brazylii, gdzie stosowano je w celu ujarzmienia gęstych, kręconych, puszących się i zniszczonych słońcem włosów, które stanowią domenę rdzennych mieszkanek tego państwa. Obecnie zabieg przeprowadza się też na włosach przesuszonych i zniszczonych na skutek farbowania, rozjaśniania lub poddania innym zabiegom chemicznym.

Preparaty keratynowe stosowane podczas zabiegu nawilżającego na włosy składają się nie tylko z samej keratyny, ale również z antyoksydantów, wyciągów z roślin i witamin, których połączenie pozwala na trwałe nawilżenie i odżywienie włosa. Osadzają się one na jego powierzchni i tworzą niewidzialną barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi o negatywnym działaniu.

Zabieg keratynowy na włosy przeprowadza się poprzez nałożenie na ich powierzchnię preparatu i „wprasowanie” go przy użyciu ceramicznego żelazka fryzjerskiego nagrzanego do temperatury 230 stopni Celsjusza. Ciepło powoduje otworzenie łuski włosa, co umożliwia wniknięcie w jego strukturę keratynowego budulca. Po zamknięciu łusek włos jest zrekonstruowany. Preparat trzyma się na włosach przez 30 minut, a następnie suszy je średnią temperaturą nawiewu. Po zabiegu nie należy myć głowy przez 2-3 dni oraz zgniatać fryzury na przykład przy użyciu gumki do włosów. Po keratynowym prostowaniu włosów konieczne jest stosowanie kosmetyków bez zawartości soli, silikonów i alkoholu.

W efekcie zabiegu włosy stają się gładkie, proste, dogłębnie nawilżone, lśniące, zregenerowane, podatne na stylizację i odżywione. Nie powinny się puszyć i skręcać w wilgotnym środowisku. Efekty utrzymują się do 5 miesięcy.

Zobacz również:

Cena keratynowego prostowania włosów wykonanego w profesjonalnym salonie fryzjerskim waha się w granicach 600-1000 złotych i jest uzależniony od długości i struktury włosów oraz renomy i lokalizacji salonu.

Zabiegi regeneracyjne na włosy: Olaplex

Kolejnym zabiegiem odżywczym, który służy regeneracji włosów u fryzjera jest Olaplex. To zestaw pięciu produktów: dwa z nich przeznaczone są do zastosowania w salonie kosmetycznym, kolejne trzy klientka zabiera ze sobą do domu, aby tam kontynuować pielęgnację. Zabieg stosuje się najczęściej podczas rozjaśniania lub koloryzacji włosów – czynności, które powodują zerwanie mostków (wiązań) dwusiarczkowych we włosach w skutek czego tworzą się dwa pojedyncze wiązania. Daje to podłoże dla zajścia dwóch reakcji chemicznych wewnątrz struktury włosa. Pierwszą z nich jest sparowanie wiązania pojedynczego występującego pomiędzy siarką a wodorem z cząsteczką tlenu, co jest w pełni bezpieczne. Druga reakcja opiera się na utworzeniu w następstwie kwasu cystynowego, który eliminuje białko. Zadaniem zabiegu Olaplex jest zapobieganie wystąpieniu drugiej z reakcji poprzez znalezienie pojedynczych wiązań między cząsteczkami siarki i wodoru oraz naprawienie ich tworząc wiązania dwusiarczkowe.

Zabieg na włosy Olaplex przebiega pięcioetapowo:

  • Olaplex Bond Multiplier No. 1 – to substancja przeznaczona do zastosowania jedynie przez profesjonalistę podczas wykonywania zabiegu koloryzacji lub rozjaśniania, zadaniem produktu jest naprawienie zerwanych wiązań dwusiarczkowych oraz zapobieżenie powstawaniu dalszych uszkodzeń, miesza się go z farbą, przez co staje się rzadsza i występuje konieczność wydłużenia procesu farbowania o kolejne 15 minut,
  • Olaplex Bond Perfector No. 2 – jest produktem do wyłącznego użytku przez profesjonalistów, a jego zadaniem jest wzmocnienie działania swojego poprzednika, nakłada się go tuż po zmyciu farby lub rozjaśniacza na mokre włosy,
  • Olaplex Hair Perfector No. 3 – klientka stosuje w domu pomiędzy kolejnymi zabiegami farbowania bądź rozjaśniania włosów, jego zadaniem jest podtrzymanie efektów zabiegu i regeneracja włosów, w swoim składzie posiada on te same składniki aktywne, co numer 1 i 2 (stosowanie produktu poleca się również osobom, które nie przeszły zabiegu Olaplex, ale chcą polepszyć kondycję włosa),
  • Szampon Olaplex Bond Maintenance No. 4 – również przeznaczony jest do użytku domowego, jego zadaniem jest nawilżenie i odbudowanie struktury włosa, przez co włosy łatwo poddają się stylizacji, są zdrowe i błyszczące,
  • Odżywka Olaplex Bond Maintenance No. 5 –  posiada właściwości zbliżone do szamponu, produkty mają się uzupełniać i działać kompleksowo.

Zabieg na włosy Olaplex to jeden ze skuteczniejszych zabiegów na puszące się i suche włosy. Cały system można zakupić w wielu salonach fryzjerskich oraz renomowanych sklepach branżowych. Jego cena to około 1 000 złotych. Korzystając z zabiegów koloryzacji lub rozjaśniania w salonie do tej ceny należy doliczyć koszt samej usługi.

 

Zabiegi na zniszczone włosy: botoks na włosy

Zabieg botoksowania włosów jest w pełni bezinwazyjny i ma niewiele wspólnego z popularnymi zabiegami przeciwzmarszczkowymi. Jego podstawowym celem jest regeneracja zniszczonej struktury włosa, doprowadzenie go do stanu elastyczności, miękkości i połysku. Zabieg poleca się wykonywać w salonach fryzjerskich, ale możliwe jest też przeprowadzenie go w domu.

Zabieg botoksu na włosy polega na uzupełnieniu ubytków włosa, powstających pomiędzy jego korą a otoczką, odpowiednimi składnikami odżywczymi. Stosowane w tym celu preparaty w swoim składzie zawierają przede wszystkim kolagen, kwas hialuronowy oraz jagody acai. Mamy tutaj do czynienia z bezpośrednim oddziaływaniem na strukturę włosa, co poprawia jego wygląd.

Zabieg na włosy przebiega trzy etapowo. W pierwszej fazie dwukrotnie myje się włosy szamponem, który otwiera łuski włosa, aby te były skłonne do lepszego wchłaniania składników aktywnych, dostarczonych w kolejnym etapie, poprzez nałożenie specjalistycznego serum. Aplikuje się je dedykowaną do tego celu strzykawką. Zabieg zamyka się w trzecim etapie po nałożeniu maski, której zadaniem jest domknięcie łusek włosa. Nakłada się ją na 20 minut bezpośrednio na wcześniej nałożone serum.

Efekty zabiegu utrzymują się do około 10-15 myć. Nie istnieją przeciwwskazania dla jego zastosowania. Szczególnie poleca się wykonywanie botoksu po sezonie letnim, kiedy włosy są poddawane mocnemu oddziaływaniu promieni słonecznych oraz na włosach zniszczonych zabiegami farbowania, rozjaśniania i codzienną stylizacją.

Ceny zabiegu to około 50 złotych w przypadku włosów krótkich i 120-150 złotych przy włosach długich.

Zabiegi nawilżające na włosy: sauna na włosy

Sauna na włosy jest zabiegiem odżywiającym wykorzystującym działanie podwyższonej temperatury. Do wykonywania zabiegu służy nawilżacz wyglądem przypominający stojącą suszarkę do włosów. Zadaniem sauny jest przede wszystkim głębokie nawilżenie i odżywienie włosów, w wyniku czego stają się wygładzone, miękkie i błyszczące.

Do zabiegu na włosy przystępuje się z dokładnie oczyszczonymi specjalnym szamponem włosami. Następnie włosy zostają pokryte produktami pielęgnacyjnymi. Kolejnym etapem jest umieszczenie głowy w kopule urządzenia, która wyposażona jest w pojemnik z wodą. Panuje w nim temperatura 40 stopni Celsjusza. Z upływem czasu woda zaczyna parować, co sprzyja wnikaniu w głąb włosa substancji odżywczych. Cały zabieg trwa 20 minut. Po jego zakończeniu należy dokładnie umyć głowę szamponem zamykającym łuski włosów.

Dla osiągnięcia trwałych rezultatów konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu, średnio co 2-3 tygodnie. Cena jednego zabiegu mieści się w granicach 50-60 złotych.

Zabiegi na wypadanie włosów: mezoterapia skóry głowy

Bardzo dużą skuteczność wśród zabiegów na porost włosów wykazuje mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na podaniu poprzez kilka powierzchownych wkłuć w skórę głowy odpowiedniej substancji aktywnej, najczęściej osocza bogatopłytkowego lub Kenalog. Zabieg znajduje zastosowanie we wszystkich rodzajach łysienia oraz w przypadku osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów. Zalecany jest także w profilaktyce. Satysfakcjonujące rezultaty osiąga się po wykonaniu serii 4-7 zabiegów, których nie należy przeprowadzać podczas przebiegu ciąży, karmienia piersią oraz w chorobach związanych z zaburzeniami w krzepnięciu krwi. Mezoterapia skóry głowy trwa około 30 minut i kosztuje średnio 200 złotych.