W badaniu wzięło udział 1600 uczestników o średniej wieku 71 lat. Okazało się, że wśród osób, które żyją samotnie, można zaobserwować zdecydowanie wyższą śmiertelność. Aż 23% samotnych uczestników badania zmarło w ciągu 6 lat od wypełniania ankiety. Dla osób mających wielu przyjaciół oraz utrzymujących bliskie relacje z rodziną wynik wynosił tylko 14%. 

W rozmowie z gazetą “The New York Times” Barbara Moscowitz, opiekunka osób starszych ze szpitala w Massachusetts, podkreśla:

Przez całe nasze życie potrzebujemy mieć blisko siebie osoby, które dobrze nas znają, cenią i uszczęśliwiają.

Oznacza to, że nigdy nie powinniśmy zapominać o włączaniu naszych dziadków i rodziców w życie rodzinne, w szczególności w opiekę nad dziećmi. Niezwykle ważne jest również zachęcanie ich do nawiązywania nowych znajomości.   

Nie chodzi tylko o ich dobro – ale także nasze. Osoby starsze są często bardziej wyrozumiałe w stosunku do naszych dziwactw czy niedoskonałości. Dodatkowo posiadają większe doświadczenie życiowe, dzięki czemu mogą udzielić nam rad, których nie usłyszałybyśmy od osób w naszym wieku. Czasem wystarczy po prostu je zapytać.