Kiedy w 2005 roku polscy czytelnicy rozpoczynali literacką przygodę z „Cieniem wiatru”, nikt nie przypuszczał, że mamy do czynienia z bestsellerem. A powieść nieznanego w Polsce Carlosa Ruiza Zafona rozchodziła się jak świeże bułeczki. Po „Cieniu wiatru” do księgarń trafiały kolejno: „Gra Anioła” i „Więzień Nieba”, krytycy i czytelnicy byli zachwyceni. Wydawca też - saga sprzedała się  w nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy.

Fot. Carlos Ruiz B.K.

Kim jest autor?  53-letni Katalończyk  Carlos Ruiz Zafon, z zawodu dziennikarz,  od ponad 20 lat mieszka w Los Angeles. Dziś to  jeden z najbardziej rozpoznawanych autorów na świecie i najczęściej – po Cervantesie – czytany pisarz hiszpański.  Niektórzy twierdzą, że po ukazaniu się „Cienia wiatru” (16 lat temu) świat opanowała prawdziwa Zafonomania. Na potwierdzenie tej tezy przywołują liczby:  

  • powieści Zafona przetłumaczono na 45 języków,
  • na portalu YouTube zawieszono ponad 57 tysięcy filmików o jego książkach,
  • na Twitterze  na temat autora i jego cyklu pojawia się 3 miliony tweedów tygodniowo,
  • i 7 milionów internautów każdego miesiąca zamieszcza cytaty z jego książek,
  • trzy tomy sagi Cmentarz Zapomnianych Książek sprzedały się na całym świecie w nakładzie 40 milionów egzemplarzy.

Zanim przeczytamy czwartą część pt. „Labirynt duchów”, przypomnijmy sobie o co w tym cyklu chodzi. Powieści Zafona to obraz XX-wiecznej Hiszpanii, z mrocznych czasów rządów autorytarnych gen. Franco. Jednym z bohaterów cyklu (ale bardzo ważnym) jest  stolica Katalonii - Barcelona. Autor pokazuje nam swoje miasto rodzinne, ale w sposób odmienny niż przedstawiają je przewodniki turystyczne, albumy, portale podróżnicze. Wędrujemy przez słynne ulice Rambla, Santa Ana, Plaza Real, odwiedzamy zaprojektowane i budowane przez artystę-architekta Antonio Gaudiego: Park hrabiego Guell czy katedrę Sagrada Familia. Ale zamiast słonecznych kadrów urokliwe uliczki, zaułki, w większości pamiętające wieki średnie, toną w mgle i mroku. Zafonowi udało się oddać atmosferę miasta naznaczonego przez historię, również tę najnowszą. Jego Barcelona to miasto strachu  i nieufność,  które przez długie lata umacniały frankistowskie rządy.

Głównym bohaterem sagi jest Daniel Sempere, syn księgarza i antykwariusza, sam też księgarz. Gdy poznajemy go w „Cieniu wiatru” ( jest rok 1945) Daniel ma 10 lat i po raz pierwszy trafia do miejsca, gdzie przechowywane są zakazane i przeklęte książki – do Cmentarza Zapomnianych Książek. Z setek tysięcy zakazanych tytułów Daniel wyciąga jeden tom – „Cień wiatru” nieznanego pisarza Juliana Caraxa. Po wielu latach dorosły Daniel próbuje odnaleźć inne powieści Caraxa. Odkrywa, że niemal wszystkie zostały spalone.   

W następnym tomie „Gra Anioła” trafiamy do Barcelony lat 20. XX wieku. Młody dziennikarz David Martin często odwiedza księgarnię Sempere i Synowie. Dzięki księgarzom odkrywa Cmentarz Zapomnianych Książek. Przyjmuje propozycję Andreasa Corellego, wydawcy z Paryża, by napisać książkę jakiej jeszcze nie było. Jego powieść w odcinkach „Tajemnice Barcelony” podbija serca czytelników i uruchamia lawinę dziwnych wydarzeń.

„Więzień Nieba”  to ponowne spotkanie z Danielem Sempere. Księgarz jest mężem pięknej Beatriz Aguilar i ojcem małego Juliana. Przeszłość i  Cmentarz Zapomnianych Książek powróci do Daniela za sprawą jego przyjaciela Fermina Romero de Torres.

I wreszcie długo oczekiwana część czwarta -  „Labirynt duchów”. To czas rozkwitu Hiszpanii pod rządami frankistowskiego reżimu. Daniel nadal prowadzi  rodzinna księgarnię. W tej części do głosu dochodzi agentka tajnej policji Alicja Gris. Na polecenie przełożonych przyjeżdża z Madrytu do Barcelony, by zająć się sprawą nagłego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Jednym z tropów prowadzonego przez nią śledztwa jest książka barcelońskiego pisarza Victora Mataixa „Labirynt duchów VII”. Powieść tę minister otrzymał tuż przed porwaniem. Zakazana książka zaprowadzi agentkę Gris do księgarni rodziny Sempere.

Resztę – znajdziecie w powieści „Labirynt duchów” w świetnym tłumaczeniu Katarzyny Okraski i Carlosa Marrodana Casasa. Barcelona i Daniel Sempere już na Was czekają.

mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe

--

Zobacz też: 18 najlepszych powieści sensacyjnych na jesień >>>