Rustykalna wiecheć

Zbliżający się sezon ślubny zdecydowanie należy do klimatów rustykalnych. Uroczystości pod gołym niebem, romantyczne kwiatowe dekoracje i zwiewne suknie w stylu boho to główne wyznaczniki tej estetyki. Nic dziwnego, że zamiast tradycyjnych snopków i eleganckich bukietów w w stylu Bidermayer, panny młode coraz częściej wybierają swobodne, nieregularne wiązanki, często przewiązane kolorowymi wstążkami. W tym szaleństwie jest jednak metoda.

Całość ma tworzyć elegancki a zarazem luźny klimat - mówi Monika Pietras z kwiaciarni Kwiaty Wianki. Najmodniejsze są luźne, przestrzenne, często niesymetryczne bukiety, z reguły komponowane z wielu gatunków kwiatów, a także liści i gałęzi. Dopełnieniem wiązanki jest wianek z żywych kwiatów - prawdziwy hit tego sezonu .

bukiet-ślubny
Fot. KWIATY & MIUT

Romantyczna kaskada

Efektowna, kaskadowo opadająca kompozycja to jeden z najchętniej wybieranych typów wiązanek ślubnych. I nic dziwnego - pasuje bowiem zarówno do eleganckich, tradycyjnych sukni, jak i do swobodniejszych, mniej zobowiązujących stylizacji boho. Choć to właśnie z tymi ostatnimi tworzy wręcz idealny duet. Wszystko za sprawą zielonych, swobodnie puszczonych pędów i gałązek, które nadają tej wiązance romantyczny, wręcz poetycki charakter. 

bukiet-kaskada
Fot. Michał Ramus, bukiet - Bukietlove

Paleta zieleni

Ten rok zdecydowanie należy do zieleni. Jej świeży, wiosenny odcień, Greenery, został okrzyknięty przez Instytut Pantone kolorem roku 2017To kolor, który symbolizuje powrót do natury i odbudowywanie zerwanych z nią więzi. Zielona żywność króluje na naszych stołach, zgaszone odcienie podbijają wybiegi, a bujne rośliny doniczkowe powracają do wnętrz, nadając im klimat palmiarni. Nic dziwnego, że moda na zieleń jest także jednym z kluczowych trendów ślubnych. Jak mówi Katarzyna Filipowicz z kwiaciarni Bukietlove, w ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się bukiety i wianki składające się wyłącznie z zielonych gałązek i liści  - bez wykorzystania kwiatów. Na fali rustykalnych ślubów, coraz powszechniejsze są także zielone dekoracje stołów i sal, zwłaszcza, że taka koncepcja wypada mniej kosztownie niż tradycyjne kompozycje z kwiatów. 

bukiet-ślubny
Fot. Kwiaty Wianki

Jakie kwiaty są najmodniejsze w tym sezonie?

Przyszłe panny młode coraz większą wagę przywiązują do gatunków kwiatów jakie mają występować w bukiecie. W okresie wiosenno - jesiennym dużą popularnością cieszą się anemony, latem panny młode często decydują się na piwonie. Jesienią bardzo modne są kwiaty w kolorze bordo i marsala. Dużym zainteresowaniem cieszą się również bukiety z dodatkiem nietypowych gatunków np. sukulentów, roślin egzotycznych. Wiązanki z oryginalnych roślin to jeden z największych tegorocznych trendów, zwłaszcza jeśli występują one w kompozycjach złożonych tylko i wyłącznie z zieleni. 

Najpopularniejsze rodzaje bukietów ślubnych:

Bidermayer - klasyczny bukiet ślubny z kwiatów, o regularnym, kulistym kształcie, z szerokim miejscem wiązania. Będzie idealnym dopełnieniem tradycyjnych, eleganckich stylizacji panny młodej. Może występować w mniej regularnym wariancie lub przewiązany wstążkami.

Kalifornia - duży bukiet o nieregularnym kształcie. Wykonany z luźno ułożonych kwiatów i zieleni, przewiązany delikatnymi wstążkami. 

Snopek - symetryczny, regularny bukiet w kształcie trójkąta, wykonany zazwyczaj z jednego gatunku kwiatów (choć może też wystąpić w wariancie z różnych gatunków i w bardziej nieregularnych kształtach). Ma charakterystyczne długie łodygi z wąskim miejscem wiązania. 

Kaskada - romantyczny bukiet z opadającymi w dół gałązkami lub pędami roślin (takimi jak bluszcz czy wiciokrzew). Wykonany zazwyczaj z wielu gatunków kwiatów i zieleni, może być ozdobiony wstążkami.

--

Zobacz też: Rocznice ślubu - nazwy i prezenty >>>

Fryzury ślubne - najpiękniejsze propozycje na 2017 rok >>>