Magnolia

Bywa nazywana królową wiosny albo królewskim kwiatem. Pochodzi z Dalekiego Wschodu i - choć jest dość wymagającą rośliną - zdobyła w Polsce ogromną popularność. Magnolia to około 250 gatunków drzew i krzewów, o charakterystycznych, najczęściej blado-różowych kwiatach przypominających kielichy tulipanów. Pora kwitnienia różni się w zależności od odmiany - na przykład magnolia gwiaździsta kwitnie w marcu i kwietniu, a purpurowa w kwietniu i maju.

Forsycja

Forsycja to jeden z najbardziej charakterystycznych ozdobnych krzewów kwitnących na wiosnę. Jej drobne żółte kwiaty pojawiają się jeszcze zanim wypuści listki. Doskonale nadaje się na stylowy żywopłot, który można przycinać i formować. Odporna na wiosenne przymrozki, kwitnie zazwyczaj w marcu i kwietniu.

Wiśnia różowa

To chyba najbardziej efektowna odmiana wśród wiśni ozdobnych. To właśnie od jej ukwieconych na różowo gałązek Japonia jest nazywana krajem kwitnącej wiśni. Z różowymi kwiatami tej odmiany wiąże się też hanami - japoński zwyczaj podziwiania kwitnących kwiatów. 

Zobacz też:

Najpiękniej kwitnące wiśnie ozdobne ->>

Azalia

Występuje zarówno w dużych rozmiarach - jak i w wersji miniaturowej, która dobrze odnajduje się również w doniczce. Wśród kilkuset odmian można znaleźć kwiaty w różnych rozmiarach i kolorach. Najczęściej spotykane są różowe, żółte, białe i czerwone azalie. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca.

Przeczytaj też:

Zobacz również:

Azalia w ogrodzie – pielęgnacja, stanowisko i sadzenie ->>

Pigwowiec japoński

Ten rozłożysty krzew oprócz pięknych jasnoczerwonych kwiatów na wiosnę, w październiku daje również jadalne owoce, które ze względu na swój cierpki, kwaśny smak idealnie nadają się na przetwory i nalewki. Może pełnić rolę żywopłotu albo zdobić rabaty i skalniaki. Jego okres kwitnienia przypada na kwiecień.

Śliwa wiśniowa

Znana także jako ałycza, ta odmiana kwitnie na przełomie marca i kwietnia. Choć jej białe lub bladoróżowe kwiaty szybko opadają, kwitnące śliwy wiśniowe to jeden z najpiękniejszych wiosennych widoków.