Jesienny balkon - jakie rośliny wybrać?

Aranżację zaczynamy od wyboru roślin doniczkowych. Największą ozdobą jesiennych balkonów i tarasów są chryzantemy i wrzosy, czyli tzw. kwiaty krótkiego dnia. Oprócz tego, że pięknie się prezentują, mają jeszcze jedną istotną zaletę: nie wymagają dużej ilości słońca i są bardzo trwałe. Przy odrobinie odpowiedniej pielęgnacji będą kwitły aż do pierwszych mrozów.

Przy wyborze kwiatów najlepiej kierować się ich kolorystyką. Najpiękniejsze aranżacje to te monochromatyczne, utrzymane w jednej palecie barw. Nie jest to trudne, bo złocienie i wrzosy występują w bardzo różnych kolorach. Uzupełnieniem takiej kompozycji będą suche trawy, bluszcz oraz mrozy. Skrzynie i donice z roślinami można też udekorować wieńcami z suszonych kwiatów, liści i jesiennych owoców. 

Najpiękniejsze jesienne balkony - zobacz wszystkie zdjęcia >>>

Pomysły na kwietniki i doniczki

Idealnym tłem dla kwiatów i roślin w kolorach jesieni będą rustykalne drewniane skrzynki lub klasyczne gliniane donice w kolorze palonej cegły. By nieco ocieplić balkonową aranżację zastąp klasyczne osłonki modnymi koszami lub dużymi jutowymi workami po kawie. Aranżacja będzie pełniejsza, jeśli roślinne akcenty pojawią się w każdej części balkonu - i na różnych wysokościach. Największe donice ustaw bezpośrednio na ziemi, mniejsze - nieco wyżej. Możesz wykorzystać do tego klasyczny kwietnik - albo zastąpić go drabiną ze szlachetnie postarzanego drewna. Dobrym pomysłem jest też metalowy regał w stylu retro lub wiszące półki na kwiaty. Część doniczek warto powiesić na hakach pod sufitem i na balustradzie. 

Zobacz też: Proste pomysły na dekoracje z wrzosów >>>

Modne detale, które ocieplą balkonową aranżację:

  • Wiklinowe kosze pełne jabłek i innych sezonowych owoców. To dobry sposób na przechowywanie - i jednocześnie prostą jesienną dekorację.
  • Rattanowe krzesła - wprowadzą na balkon klimat babiego lata - a gdy zrobi się zimno, wprowadzą trochę egzotyki do twojego domu.
  • Doniczka z wydrążonej dyni - która może służyć jako osłonka albo efektowny wazon. Wystarczy wstawić do niego nasączoną gąbkę florystyczną i umieścić w niej dowolną kompozycję z jesiennych kwiatów. Dobrym pomysłem są też miniaturowe dekoracyjne dynie, które można ułożyć w skrzyniach i donicach.
  • Girlanda z miechunki - wykonujemy ją z LED-owych lampek choinkowych. Na każdą żaróweczkę wystarczy założyć jeden owoc miechunki. Girlandę możesz powiesić na balustradzie albo udekorować nią skrzynki z kwiatami.
  • Lampiony ze słoików - można je zrobić dosłownie za grosze, wykorzystując suszone kwiaty, liście i inne dary jesieni. 

--

Zobacz więcej pomysłów na jesienne lampiony ze słoików >>>

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2017 >>>