Chryzantemy

Chryzantemy ogrodowe to prawdziwe królowe jesieni. Większość odmian jest niewysoka (dorastają do 30-50 centymetrów nad ziemię), dzięki czemu tworzą wyjątkowo ładne, foremne kępy, które doskonale prezentują się na rabatach. Są odporne na mróz i bez problemu zimują w gruncie - na zimę wystarczy przysypać kępę trocinami, kompostem lub ziemią ogrodową. Najczęściej kwitną od połowy lata (większość od początku września) do końca października, a niektóre odmiany cieszą oko jeszcze w listopadzie. Kwiatostany mogą występować w różnych kolorach i kształtach. Byliny trzeba odmładzać co 2-3 lata. Lubią żyzną, lekko wilgotną, ciepłą glebę i słoneczne stanowiska.

Dalie

Te byliny wyróżniają się niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, które przybierają fantazyjne kształty i kolory. Kwitną bardzo długo - od czerwca aż do początku października.  W naszym klimacie dalie nie zimują, są uprawiane jako rośliny jednoroczne i po pierwszych przymrozkach należy je wykopać. Osiągają z reguły od 20 do 150 centymetrów wysokości. Wyższe odmiany należy palikować. Dalie lubią stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione, najlepiej osłonięte od wiatru. By obficie kwitły należy zapewnić im lekko wilgotne i dobrze przepuszczalne podłoże, do którego dodajemy kompost. Raz na jakiś czas stosujemy też nawozy mineralne i usuwamy przekwitłe kwiaty - wówczas przedłużymy okres kwitnienia dalii.

Wrzosy

Są wyjątkowo łatwe w uprawie. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i kwitną obficie od września aż do pierwszych mrozów. Można je sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Lubią miejsca nasłonecznione i lekkie, przepuszczalne gleby o kwaśnym odczynie. Wrzosy podlewamy obficie, ale niezbyt często, starając się utrzymać stałą wilgotność podłoża. Nawożenie wystarczy przeprowadzić raz w ciągu całego sezonu. Wrzosy powinno się również przycinać - robimy to tylko wczesną wiosną (czyli na przełomie marca i kwietnia). Należy przyciąć każdy pęd. Na zimę wystarczy je obficie podlać i przykryć agrowłókniną - dzięki temu przezimują do następnego sezonu.

Astry

Znane też jako marcinki. Późną jesienią to właśnie one zdobią ogrody, w których nie można już podziwiać zbyt wielu innych kwiatów. Astry pojawiają się pod koniec sierpnia i kwitną nawet do listopada. Należą do roślin wieloletnich, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji - stąd są często wybierane przez początkujących ogrodników. Dorastają najczęściej do 120-150 centymetrów wysokości, więc mogą być tłem rabaty. Świetnie nadają się też do obsadzania większych przestrzeni, np. wokół płotów lub budynków. Świetnie sprawdzają się też jako kwiaty cięte w bukietach i innych kompozycjach. 

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące jesienią - zobacz wszystkie odmiany >>>