Zimowit jesienny

Kwitnie w stanie bezlistnym. Z pojedynczej bulwy zimowita wyrasta kilka lub kilkanaście kwiatów, które wyglądają podobnie do kwiatów krokusa.
Zimowity sadzimy na rabatach słonecznych lub półcienistych w glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulwy i wynosi od 10 do 15 cm. Bulwy zimowitów sadzi się w odległości 15–20 cm. Najlepszym terminem sadzenia jest druga połowa sierpnia. Na jednym miejscu zimowity mogą pozostawać kilka lat, a gdy się zagęszczą trzeba je wykopać – robi się to pod koniec czerwca. Po wykopaniu bulwy zimowitów jesiennych trzeba oddzielić i od razu posadzić na nowe miejsce albo przechować w suchym i chłodnym pomieszczeniu do połowy sierpnia i wtedy je posadzić.

Chryzantemy

Chryzantemy ogrodowe to prawdziwe królowe jesieni. Większość odmian jest niewysoka (dorastają do 30-50 centymetrów nad ziemię), dzięki czemu tworzą wyjątkowo ładne, foremne kępy, które doskonale prezentują się na rabatach. Są odporne na mróz i bez problemu zimują w gruncie - na zimę wystarczy przysypać kępę trocinami, kompostem lub ziemią ogrodową. Najczęściej kwitną od połowy lata (większość od początku września) do końca października, a niektóre odmiany cieszą oko jeszcze w listopadzie. Kwiatostany mogą występować w różnych kolorach i kształtach. Byliny trzeba odmładzać co 2-3 lata. Lubią żyzną, lekko wilgotną, ciepłą glebę i słoneczne stanowiska.

Dalie

Te byliny wyróżniają się niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, które przybierają fantazyjne kształty i kolory. Kwitną bardzo długo - od czerwca aż do początku października.  W naszym klimacie dalie nie zimują, są uprawiane jako rośliny jednoroczne i po pierwszych przymrozkach należy je wykopać. Osiągają z reguły od 20 do 150 centymetrów wysokości. Wyższe odmiany należy palikować. Dalie lubią stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione, najlepiej osłonięte od wiatru. By obficie kwitły należy zapewnić im lekko wilgotne i dobrze przepuszczalne podłoże, do którego dodajemy kompost. Raz na jakiś czas stosujemy też nawozy mineralne i usuwamy przekwitłe kwiaty - wówczas przedłużymy okres kwitnienia dalii.

Wrzosy

Są wyjątkowo łatwe w uprawie. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i kwitną obficie od września aż do pierwszych mrozów. Można je sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Lubią miejsca nasłonecznione i lekkie, przepuszczalne gleby o kwaśnym odczynie. Wrzosy podlewamy obficie, ale niezbyt często, starając się utrzymać stałą wilgotność podłoża. Nawożenie wystarczy przeprowadzić raz w ciągu całego sezonu. Wrzosy powinno się również przycinać - robimy to tylko wczesną wiosną (czyli na przełomie marca i kwietnia). Należy przyciąć każdy pęd. Na zimę wystarczy je obficie podlać i przykryć agrowłókniną - dzięki temu przezimują do następnego sezonu.

Żółwik ukośny

Rozpoczyna kwitnienie pod koniec sierpnia a w zimne i chłodne lata dopiero we wrześniu. Kwitnie do przymrozków.
Najładniej kwitnie i jest niewysoki na stanowisku słonecznym, lecz konieczne jest wówczas podlewanie by glebę miał cały czas wilgotną. Jeśli się na to nie zdecydujemy posadźmy w półcieniu. Przy pełnym zacienieniu rośliny są bardzo wysokie, wyraźnie wyciągnięte i podatne na wyleganie. Nie bardzo da się ograniczyć owocewówczas wzrost przez uszczykiwanie. wierzchołków kiedy roślina ma nieco powyżej 20 cm, jako że każde uszczknięcie opóźnia kwitnienie o około 2 tygodnie. Przy przymrozkach we wrześniu może nie zdążyć zakwitnąć.
Jest rośliną gleb o dużej zawartości próchnicy i praktycznie stale lekko wilgotnych.
Roślina późno pojawia się na powierzchni wiosną. By przy wiosennym motyczeniu nie ściąć sobie pąków, które znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi należy miejsce oznaczyć na tyle trwale by przetrwało zimę.

Astry

Znane też jako marcinki. Późną jesienią to właśnie one zdobią ogrody, w których nie można już podziwiać zbyt wielu innych kwiatów. Astry pojawiają się pod koniec sierpnia i kwitną nawet do listopada. Należą do roślin wieloletnich, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji - stąd są często wybierane przez początkujących ogrodników. Dorastają najczęściej do 120-150 centymetrów wysokości, więc mogą być tłem rabaty. Świetnie nadają się też do obsadzania większych przestrzeni, np. wokół płotów lub budynków. Świetnie sprawdzają się też jako kwiaty cięte w bukietach i innych kompozycjach. 

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące jesienią - zobacz wszystkie odmiany >>>