Żadne słowa nie są w stanie wyrazić miłości rodzicielskiej tak wymownie jak zdjęcia - te wyjątkowe, intymne portrety świeżo upieczonych ojców i ich maleńkich pociech mówią same za siebie. W poszukiwaniu fotografii, które najpiękniej obrazują współczesne ojcostwo przetrząsnęliśmy całą sieć – i nasuwa nam się jeden wniosek: chyba nikt nie potrafi uchwycić męskich emocji w tak subtelny sposób jak kobiety. Poznajcie cztery wyjątkowe artystki, które stoją za tymi wzruszającymi obrazami.

Anita Suchocka

Autorka najbardziej niecodziennych zdjęć codzienności. Niezależnie od tego, czy to fotografie ze ślubnej uroczystości, czy z rodzinnego weekendu - Anita Suchocka potrafi wydobyć z nich prawdziwą magię. Każdy kadr to emocjonalny, intymny obraz, w którym zamknięta jest pewna tajemnica. Jak przyznaje fotografka, energię do tworzenia czerpie z gór, gdzie mieszka - i od dobrych ludzi, których spotyka na swojej drodze. Być może właśnie stąd bierze się niezwykła aura, jaka towarzyszy jej pracom. Zdjęciami zajmuje się nie tylko zawodowo. Anita Suchocka w zachwycający sposób opowiada też o własnym macierzyństwie, dokumentując je na swoim blogu.

Heather Mosher

Nazywa siebie fotografką maluchów i – jak sama przyznaje – najważniejsze jest dla niej, by uchwycić dzieci takimi, jakie są. Zamiast wymuszonych uśmiechów i sztucznych póz, stara się uwiecznić na zdjęciach ich spontaniczną radość i naturalną ekspresję. Heather Mosher w swoich pracach skupia się przede wszystkim na tematach związanych z macierzyństwem i narodzinami, tworząc wyjątkowe portrety nowo narodzonych maluchów i ich rodziców. Na co dzień prowadzi studia fotograficzne w Nowym Jorku i New Jersey, jest także autorką książki „Fotografuj swoje dzieci jak profesjonalista” („How to photograph your kids like a Pro”).

Ewa Przedpełska

Fotografka – podróżniczka, która przejechała autostopem tysiące kilometrów. Ewa Przedpełska z pasją i ogromną wrażliwością zatrzymuje w kadrze małe momenty, tworząc autentyczne, pełne uczuć zdjęcia. Jak przyznaje, pasja do fotografowania rosła u niej razem z brzuchem i przekonaniem, że robienie zdjęć maluchom wcale nie musi oznaczać upozowanych sesji z przesłodzonymi przebraniami. Obecnie prowadzi własne studio fotograficzne - Fąfel - w ramach którego w wyjątkowy sposób dokumentuje ciążę, rodzicielstwo i pierwsze miesiące maluchów. Na jej stronie nie brakuje też pięknych kadrów przedstawiających jej własne macierzyństwo.

Krista Evans

Chyba nikt inny nie potrafi pokazać narodzin w tak wyjątkowy sposób jak ona. W swoich emocjonalnych fotografiach Krista Evans opowiada o tym wszystkim, co sprawia, że ciąża, poród, macierzyństwo i rodzicielstwo są tak wyjątkowe. W jej pracach nie ma mowy o wystudiowanych minach i stylizowanych ujęciach. Artystka nie stroni od fizyczności, tworząc niezwykle autentyczne i pełne emocji zdjęcia. Poza fotografią, zajmuje się także wspieraniem ciężarnych kobiet jako doula.

Zobacz całą galerię zdjęć ojców z dziećmi >>>