Moda na wianki

Są stylową alternatywą dla welonu i pięknym dopełnieniem weselnych kreacji gości. Ale ślub to nie jedyna okazja, by je nosić. Moda na kwiatowe wianki powraca przy okazji letnich imprez w plenerze, a tradycja ich wyplatania na powitanie astronomicznego lata przeżywa prawdziwy renesans. W wielu miastach jest ono obchodzone w Noc Kupały (czyli z 21 na 22 czerwca) albo w noc świętojańską wypadającą z 23 na 24 czerwca, w wigilię św. Jana. Imprezy towarzyszące temu wydarzeniu często przesuwane są na najbliższy weekend wypadający po nocy kupalnej lub świętojańskiej. 

Puszczanie wianków w Noc Kupały

Świętowanie nocy kupalnej wywodzi się tradycji pogańskiej sięgającej X wieku. Wierzono, że noc przesilenia letniego jest poświęcona żywiołom wody i ognia, które mają oczyszczającą moc. Noc Kupały była także obchodzona jako święto miłości i płodności. Jednym z tradycyjnych zwyczajów było puszczanie przez panny wianków z zapalonymi świeczkami na wodę. Wierzono, że jeśli wianek zostanie wyłowiony przez kawalera, jego właścicielka szybko wyjdzie za mąż. Odpływający wianek oznaczał, że również znajdzie męża, ale będzie musiała na to jeszcze poczekać. Wianek, który zatonął lub spłonął zwiastował staropanieństwo. Współcześnie, tradycja ta powraca, ale w nieco zmienionej formie. Nikt nie puszcza już wianków na wodę, ale w tym dniu kobiety chętnie je zakładają, na pamiątkę dawnych obchodów nocy kupalnej. Popularnością cieszy się też samodzielne wyplatanie wianków na komunie, śluby, przyjęcia w ogrodzie, pierwszy dzień lata - i wiele innych okazji.

Jak zrobić wianek z żywych kwiatów krok po kroku?

Zaczynamy od przygotowania okrągłej podstawy, do której będziemy mocować kwiaty i liście. Tradycyjne wianki były wyplatane z kwiatów, gałązek i traw bez użycia dodatkowych elementów. Okrągła rama pomoże jednak ustabilizować kompozycję i znacznie ułatwi wykonanie wianka. Jak ją przygotować? W najprostszym wariancie wystarczy owinąć matową taśmą izolacyjną giętki, ale dość gruby drut, do którego mocujemy rośliny za pomocą cienkiego drucika lub nici.

wianek-diy
F.Strauss/Mak Media
wianek
F.Strauss/Mak Media

Efektowniej prezentuje się jednak wianek wykonany na grubszej podstawie. Do jej wykonania potrzebne są giętkie gałązki, z których formujemy okrąg. W kilku miejscach owijamy je cienkim drucikiem. Dla pewności możesz też owinąć całą podstawę cienką tasiemką lub koronkową wstążką. 

wianki
F.Strauss/Mak Media

Kolejny krok, to tak jak w pierwszym wariancie, mocowanie kolejnych kwiatów do okrągłej podstawy. Każda roślina powinna mieć nieco dłuższą łodygę, aby można było ją przywiązać w kilku miejscach. Ułóż pierwsze kwiaty wokół cienkiej konstrukcji z drucika lub gałązek i owiń je ciasno drucikiem lub przywiąż mocną nicią. Następnie ułóż kolejną partię roślin tak, aby kwiatostany przykryły mocowanie. Układaj kolejne kępki kwiatów i liści aż dojdziesz do końca. 

wianki-diy
F.Strauss/Mak Media

Możesz też najpierw przymocować kwiaty do gałązek, a dopiero potem zwinąć wianek, zwieńczając jego końce ozdobną tasiemką, którą wystarczy zawiązać na włosach.

Z czego zrobić wianek?

Odpowiedź jest tak naprawdę tylko jedna - praktycznie ze wszystkiego. Sezonowe kwiaty z ogródka i łąki, gałązki i zielone liście, a nawet kępki z małymi owocami (na przykład truskawkami lub rajskimi jabłuszkami) będą się pięknie prezentować jako ozdoba włosów oraz całej letniej stylizacji. W tym sezonie modne są zwłaszcza wianki wykonane tylko z zielonych liści albo z dodatkiem białych kwiatów. W kompozycję można wpleść też kwitnące trawy i zboża, a nawet owoce i liście warzyw, uzyskując dzięki temu modny, rustykalny look.

Wianek na ślub

Panny młode coraz częściej decydują się na niego zamiast welonu. Moda na zwiewne, romantyczne suknie ślubne w stylu boho i plenerowe wesela pociągnęła za sobą potrzebę zmiany ciężkiego, często nietrafnie dobranego welonu na bardziej naturalną ozdobę głowy, która wpisze się w klimat uroczystości. Wianek daje mnóstwo możliwości - odpowiednio dobrane kwiaty pięknie podkreślą urodę i dodadzą pannie młodej dziewczęcego uroku. Jak uważa florystka, Katarzyna Rogowska z Bukietlove, moda na wianki ślubne dopiero się zaczyna. - Panie Młode często zastępują welon nawet dwoma wiankami: delikatniejszym, zielonym na ceremonię zaślubin i drugim, bardziej bogatym, kwiatowym, na przyjęcie weselne. W zeszłym roku bardzo modne były delikatne zielone wianuszki z drobnymi akcentami w postaci owoców oraz wianki asymetryczne z większymi kwiatami z jednej strony - dodaje. Warto pamiętać tylko o tym, by wianek na ślub był dopasowany do urody panny młodej - zarówno kolorystyką, jak i rozmiarem.

Zobacz najpiękniejsze pomysły na wianki >>>

--

Zobacz też: Najpiękniejsze bukiety ślubne >>>