Najczęstszymi szkodnikami roślin balkonowych są mszyce, przędziorki, wciornastki, tarczniki, opuchlaki i mączliki. Poznaj objawy żerowania i metody zwalczania tych szkodników na roślinach balkonowych.

Najczęstszymi szkodnikami roślin balkonowych są mszyce. Za pomocą aparatu ssącego wysysają soki z liści, które zwijają się i wysychają. Zainfekowane rośliny żółkną, ich wzrost spowalnia i w końcu obumierają. Mszyce przenoszą również, groźne dla roślin, choroby wirusowe. Ponad to na wydzielanej przez nie spadzi rozwijają się infekcje grzybicze.

W walce z mszycami możemy sięgnąć po naturalne preparaty olejowe lub na bazie szarego mydła. Małe ilości owadów mogą być usuwane ręcznie. Skuteczne mogą być również samodzielnie przygotowane środki, takie jak wyciągi lub napary roślinne (pokrzywa, czosnek, cebula).

Mączlik jest groźnym szkodnikiem na naszym balkonie. Owady żerują na spodniej stronie blaszki liściowej wysysając soki i powodując marszczenie, żółknięcie i opadanie liści. Pokrywają porażone organy lepką rosą, na której rozwijają się grzyby. Charakterystyczne jest to, że dorosłe owady unoszą się nad rośliną, gdy tylko ją dotkniemy.

Wysoka temperatura i zbyt duże zagęszczenie roślin sprzyjają występowaniu tego szkodnika. Do walki z mączlikiem wykorzystać można tablice lepowe, opryski preparatami olejowymi lub na bazie szarego mydła. Rośliny możemy także opryskiwać wyciągami z wrotyczu, tytoniu, pokrzywy czy bylicy piołun.

Tarczniki żerują na dolnej i górnej stronie liści, ogonkach liściowych i łodygach roślin. W miejscach żerowania tkanka żółknie i zamiera. Żeby pozbyć się tych szkodników należy najpierw usunąć je mechanicznie np. miękką szczoteczką, a następnie opryskać rośliny preparatem na bazie oleju lub szarego mydła. Skuteczne bywa przetarcie liści rozcieńczonym octem, denaturatem lub spirytusem. Można także opryskać rośliny samodzielnie przygotowanym wyciągiem z lebiodki pospolitej lub narecznicy samczy.

Innym popularnym szkodnikiem roślin balkonowych jest przędziorek. Występuje na dolnej stronie liści i jest trudny do dostrzeżenia gołym okiem. O żerowaniu przędziorka mogą świadczyć niewielkie pajęczyny, przy pomocy których owady przemieszczają się po roślinie. W wyniku żerowania tego szkodnika liście pokrywają się żółknącymi plamami i z czasem zamierają i opadają. Roślina przestaje rosnąć i stopniowo zamiera.

Zobacz również:

Rozwojowi przędziorków sprzyja ciepła i sucha pogoda. Gdy zauważymy obecność insekta na balkonie możemy opryskać roślinę wywarem z liści pomidora, bielunia dzieńdzierzawy, ziemniaka, nasion gorczycy lub korzeni szczawiu. Podobnie jak przy zwalczaniu mszyc, możemy wykonać opryski preparatami na bazie oleju lub szarego mydła.

Wciornastki żywią się sokami wysysanymi z roślin, osłabiając je i powodując zamieranie. Objawami żerowanie tych szkodników są drobne plamki, początkowo srebrzyste z czasem brązowiejące i zlewające się. Drobne, czarne kropki w obrębie przebarwień to odchody wciornastka. Aby pozbyć się wciornastków należy zastosować preparaty na bazie glonów lub czosnku.

Szkodnikami często występującymi na roślinach balkonowych są również opuchlaki. Te niewielkie chrząszcze wygryzają brzegi liści, a ich larwy żerują na korzeniach roślin. Opuchlaki są trudne do zwalczenia, gdy dostrzeżemy ich obecność, często system korzeniowy jest już zaatakowany. Larwy chrząszcza występują w glebie, więc żeby je zwalczać można podlewać rośliny wyciągiem z wrotyczu lub ostróżki wyniosłej.