Nalewka z dziewanny - właściwości

Dziewanna posiada całą masę składników odżywczych. M.in. saponiny, związki śluzowe, flawonoidy, żywice, karotenoidy, olejki eteryczny, kumaryna, cukry. Wszystkie te związki wykazują działanie lecznicze.

Nalewka z dziewanny działa leczniczo przede wszystkim na układ oddechowy. Zalegający w nim śluz rozrzedza i ułatwia jego odkrztuszanie. Leczy chore gardło, stany zapalne oskrzeli, suchy, męczący kaszel, działa łagodząco w przypadku ataków astmy.

Ma też dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Pomaga w przypadku nieżytu żołądka i jelit, chorobach wątroby, biegunkach, kolkach jelitowych i wątrobowych.

Ma właściwości dezynfekujące. Można ją stosować zewnętrznie na rany, owrzodzenia i hemoroidy.

Nalewka z dziewanny – przepis

Kwiaty dziewanny zbieramy w miesiącach czerwiec-sierpień. Najlepiej w słoneczny, suchy dzień. Trzeba obchodzić się z nimi delikatnie, bo szybko ciemnieją i jak najszybciej zrobić z nich nalewkę.

Składniki:

  • 2 szklanki świeżych, rozdrobnionych kwiatów dziewanny
  • 1/2 litra wódki
  • kieliszek spirytusu

Nalewka z dziewanny – przygotowanie

Kwiaty dziewanny pozbawiamy ogonków i szypułek i wkładamy do słoja. Całość zalewamy alkoholem i zostawiamy w ciepłym miejscu, najlepiej na słońcu, na 3 tygodnie.

W tym czasie kilkakrotnie wstrząsamy słojem.

Po upływie 3 tygodni nalewkę filtrujemy przez gazę, odciskamy kwiatki i przelewamy do niedużych butelek, zamykamy.

Po miesiącu można spożywać.

Nalewka z dziewanny - zastosowanie:

Nalewka z dziewanny pomaga przy chrypce, problemach ze strunami głosowymi oraz przy silnym obciążeniu aparatu głosowego, zapaleniu krtani. Stosujemy 3 razy dziennie 1 kieliszek likierowy.

Nalewką można też nacierać stawy, mięśnie przy nerwobólach, bólach mięśniowych i reumatycznych, zapaleniu korzonków nerwowych oraz w leczeniu opryszczki na ustach, trądziku i zmianach ropnych skóry.