Zielistka

Zielistka to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Zielistka tworzy kępę łukowato wygiętych liści, podobnych do liści traw, szablowatych, spiczasto zakończonych, osiągających do 50 cm długości i 2,5 cm szerokości. Liście mogą być całe zielone albo zielone z szerokim białokremowym paskiem pośrodku bądź zielone pośrodku, a od brzegów białe. Roślina wytwarza rozłogi i bulwy korzeniowe.
Wiosną i latem pojawiają się na roślinie niepozorne białe kwiaty, które tworzą się na długich, bezlistnych pędach (w ich miejsce rozwijają się później młode roślinki).
Zielistka najładniej prezentuje się w wiszących pojemnikach albo na wysokich meblach.

Zamioculcas

Główną ozdobę rośliny stanowią liście. Już na pierwszy rzut oka widać, że zamiokulkas gromadzi w nich wodę. Wyrastają z poziomego podziemnego kłącza, które również jest magazynem zapasów. Ogonki są mięsiste, u nasady silnie rozdęte, a pojedyncze listki - grube, okryte mocną skórką. Co roku roślina wypuszcza od 3 do 7 nowych liści. Każdy z nich przyrasta w ciągu doby o 1-2 cm i niemal widać to gołym okiem.

Kencja - Howea Forsteriana Palm

Kencja (Howea forsteriana) to popularna palma doskonała do uprawy pokojowej, ponieważ dobrze znosi susze i zacienione miejsca. Palma posiada efektowne pierzaste ciemnozielone, długoogonkowe liście, elegancko powycinane. Kolor łodyg u młodszych okazow jest zazwyczaj jasnozielony, natomiast łodygi starszych okazów stają się szarawe. W momencie dostawy palma ma wysokość około 130 cm.

Crassula 'Buddha's Temple' Grubosz

Zobacz również:

Po skrzyżowaniu C. pyramidalis i C. perforata powstała odmiana o liściach tworzących formę buddyjskiej świątyni. Dorasta do 15 cm wysokości tworząc kolumnowy kształtem pęd, który z czasem nieznacznie się krzewi wydając boczne odrosty. Jest to bardzo interesująca i bardzo rzadko spotykana w sprzedaży roślina gruboszowata o zachwycającym ulistnieniu, barwie i pokroju. Liście Crassuli 'Buddha's Temple' tworzą charakterystyczny niemal wyłącznie dla tej odmiany układ, w którym regularnie rozmieszczone blaszki liściowe , nieco wywinięte ku górze układają się w dachówkowatą strukturę. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy wytwarza niewielkie, kremowe kwiaty w różnych porach roku. Ubarwienie liści, które może być od szaro-zielonego przez oliwkowo-srebrzyste zmienia swoją intensywność, w zależności zarówno od warunków uprawy jak i wieku samej rośliny.

Anacampseros rufescens sunrise

Niezwykle ciekawy sukulent pochodzący z południowej Afryki. Anacampseros jest gatunkiem o grubych, twardych liściach gęsto rozmieszczonych na krótkich, wolno rosnących pędach. Odmiana 'Sunrise' cechuje się pięknym, wyrazistym wybarwieniem, które nie sposób znaleźć u innych roślin domowych -jest fenomenem pod względem wyrazistości barw. Liście są grube, tępo zakończone, błyszczące i twarde. Ich barwa zmienia się wielokrotnie i nieregularnie balansując między różem, fuksją, metalicznym fioletem i jasną zielenią. Latem w godzinach popołudniowych wytwarza okazałe kwiaty średnicy do 5 cm w barwie intensywnego różu. Anacampseros rośnie wolno, z czasem tworzy kaudeks u nasady pędu głównego.

Palma Areka zółtawa

Palma Areka żółtawa (Areca) nadaje się doskonale nie tylko do domów, ale i biur czy urzędów. Roślina tworzy gęstą kępę wysokich kładzin o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Dostarczamy dorosłe okazy Areki, które wniosą nutę tropikalnego akcentu do pomieszczeń. Pielęgnacja tej palmy polega na regularnym nawadnianiu i co tygodniowym zraszaniu liści. Latem można ją umieścić na tarasie.

Opuntia microdasys 'Albata'

Ciekawy gatunek z rodziny kaktusowatych. Kaktus ten w naturalnych warunkach występuje na terenach centralnego i północnego Meksyku. Opuncja rośnie w formie gęstego krzewu składającego się z pojedynczych spłaszczonych korpusów o owalnym kształcie. Poszczególne łodygi mają długości 6-15 cm. Co ciekawe opuncja nie ma cierni ale liczne białe lub żółte „włoski” tzw. glochidy zebrane w gęste kępki o 2-3 mm długości. Są one bardzo łamliwe i zakończone mikroskopijnymi haczykami. Ta niezwykle interesująca roślina w swej dojrzałej formie może osiągać 46-60 cm wysokości. Jej dodatkowym atutem są duże żółte kwiaty pojawiające się w okresie letnim pod warunkiem zapewnienia obniżonej temperatury w czasie zimy.

Hedera Helix Shamrock

Bluszcz pospolity symbolizuje wierność i trwałość życia. Pnącze posiada zimozielone i ciemnozielone liście uformowane w kształt koła. Znakomicie nadaje się jako dekoracja stołu ogrodowego, tarasu lub balkonu. Roślina nie ma dużych wymagań i jest łatwa w uprawie.

Echeveria Pollux

Echeveria pollux to szybko rosnący sukulent o fioletowo-szarych jajowatych liściach liściach nakładających się na siebie tworząc piękną rozetę. Z wiekiem roślina może wytworzyć pęd, na końcu którego będą osadzone liście. Gatunek zakwita na wiosnę.
Bladoszary kolor liści sprawia, że gatunek ten jest zupełnie wyjątkowy i nadaje się znakomicie jako element dekoracyjny mieszkania.

Asplenium Osaka

Asplenium  naturalnie występuje w tropikalnych lasach Azji, Afryki i Australii.  W swoim naturalnym środowisku żyje wśród koron drzew,  jest to paproć epifityczna. Jest rośliną tolerancyjną i bardzo dobrze radzi sobie w mieszkaniu.

Livistona rotundifolia

Idealna palma pokojowa, a szczególnie polecamy ją jako roślinę do łazienki! Liwistona okrąłolistna ma wspaniałe liście podobne do okrągłych zielonych wachlarzy. Już jako młoda roślina wygląda pięknie w doniczce!


Echeveria runyoni - szaro-niebieska rozeta

Jest to sukulent ozdobny przede wszystkim w liści, formy oraz barwy. Echeverie posiadają mięsiste liście, tworzące niskie rozety, kwiaty kielichowate lub rurkowate, barwy czerwonej lub żółtej, zebrane w grona, wyrastające ponad rozetę liści. Echeveria runyoni posiada krótką łodygę, która podtrzymuje gęstą rozetę o błękitnym zabarwieniu z woskowym nalotem. Cechą typową dla tego gatunku są silnie wywinięte ku górze końcówki liści nadające jej nastroszoną formę o regularnym zarysie.

Agave victoriae reginae

Jest to jeden z najbardziej cenionych gatunków agawy. Jej cechą szczególną są unikalne, białe wzory na liściach oraz zwarta, kompaktowa forma. Agawa królowej Wiktorii została tak nazwana przez Thomasa Moore’a na cześć angielskiej królowej. W naturze rośnie na wapiennych, pustynnych i półpustynnych glebach Meksyku. Rozrasta się bardzo wolno, może osiągać do 45 cm wysokości i tyle samo średnicy, jednak rzadko przekracza wysokość 25 cm. Rozetę tworzą sztywne i grube liście o długości 15-20 cm i szerokości ok. 3 cm, zakończone niedużym czarnym kolcem. Liście te rosną z czasem coraz szczelniej tworząc kulistą, zwartą i bardzo regularną formę.

 Alokazja

Tropikalna, kapryśna i wymagająca - ale za to piękna! Na początku potrzebuje troskliwej uwagi i obserwacji. Kiedy jednak uda się jej zaklimatyzować, opieka jest o wiele łatwiejsza. Wymaga jasnego miejsca ale bez ostrych promieni słonecznych, stałego podlewania i zraszania. Troskliwemu opiekunowi odwdzięcza się swoją niebanalną urodą, łączy w sobie różne faktury, wzory i kolory. Jest graficzna, geometryczna, po prostu piękna!

Miniaturowa palma kokosowa

Piękna, rzadka palma z deszczowych lasów Brazylii. Ma wyjątkowo delikatne pierzaste liście. Doskonała palma pokojowa do uprawy w doniczce.

Paproć złocista

Paproć złocista, zwana także flebodium złocistym, to paproć, która tworzy grube, pokryte łuskami kłącze złocistego koloru, rozrastające się na powierzchni ziemi.
Bardzo dekoracyjne liście tej paproci są błyszczące i silnie powcinane, osadzone na długich i cienkich ogonkach. Barwa liści od zielonej do niebieskozielonej. Na spodzie blaszki liściowej widoczne są skupiska złocistych zarodni (zarodniki tworzą się wiosną i latem). W uprawie domowej liście paproci doniczkowej dorastają do około 1 m długości.

 Crassula 'Moonglow' - symetryczny grubosz

To piękny, wieloletni sukulent o wdzięcznej nazwie „moonglow” (księżycowy blask). Crassula 'Moonglow' jest uznawana za hybrydę pomiędzy Crassulą deceptor a Crassulą falcata, z której powstała odmiana o mięsistych, twardych liściach tworzących kolumnę. Dorasta do 20 cm wysokości tworząc cylindryczny kształtem pęd, który z czasem nieznacznie się krzewi wydając boczne odrosty. Ułożenie liści Crassuli 'Moonglow' cechuje charakterystyczny układ, w którym liście ułożone są na przemian tworząc kolumnę. Twarde, mięsiste blaszki liściowe ściśle do siebie przylegają wyrastając bardzo szczelnie i regularnie. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy wytwarza w starszym wieku niewielkie, blado różowe kwiaty. Ubarwienie liści, które może być od szaro-zielonego przez oliwkowy zmienia swoją intensywność, w zależności zarówno od warunków uprawy jak i wieku samej rośliny.

Echeveria 'Perle von Nurnberg'

Jedna z najpiękniejszych odmian eszewerii. Stworzona przez słynnego, niemieckiego hodowcę Richarda Graessnera w Perleberg, w 1930 roku. Odmiana charakteryzuje się grubymi, mięsistymi liśćmi układającymi się w piękne dekoracyjne rozety, o średnicy nieprzekraczającej 15 cm. Półkoliste, o wklęsłej powierzchni liście ze szpiczastą końcówką pokryte są delikatną woskowaną warstwą. Odmiana ta cechuje się wyjątkową, pastelową barwą aksamitnego fioletu. Dodatkowym walorem są liczne kwiaty w koralowym kolorze pojawiające się w okresie wiosennym lub letnim. Kwiatostany osadzone są na długich, 30-40 cm czerwonawych łodygach. Roślina będzie doskonałym akcentem kolorystycznym w domowych kompozycjach.

Sagowiec odwinięty

Ma bardzo dekoracyjne, ciemnozielone, twarde, skórzaste liście złożone, rozchylające się na boki, wyglądem przypominające liście paproci. Liście tworzą rozetę wyrastając ze szczytu brązowego pnia.

Monstera

Monstera charakteryzuje się dużymi, skórzastymi, sercokształtnymi liśćmi z powycinanymi otworami (młode liście nie mają wcięć i dziur, starsze – tak). Starsze rośliny dodatkowo mają długie, zwisające korzenie powietrzne, których nie wolno odcinać! Jest łatwa w uprawie i bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu.