Naparstnica - co o niej wiemy? 

Naparstnica to kwiat, który przybył do nas z dalekiej Azji. Nazwą przywodzi na myśl naparstek, w którego kształcie są jej kwiaty. Wiele lat temu roślina była uznawana za szkodliwą dla zdrowia. Naukowcy znaleźli jednak dla niej zastosowanie w medycynie, a roślina z powrotem zyskała swoją popularność. 

Naparstnica występuje w wielu odmianach, a a te najpopularniejsze, uprawiane na balkonach to:Naparstnica purpurowa

Dwuletnia bylina, która wyrasta na wysokość do ponad 1,5 metra i szerokości około 50 cm. Ma raczej wąskie, smukłe liście o butelkowym odcieniu zieleni. Kwitnie pojedynczo w dzwonkowatym kształcie. Płatki kwiatków przyjmują kolory od różowego do ciemno fioletowego, z ciemniejszymi plamkami w kielichach kwiatów. Dzwonki naparstnicy otaczają ściśle długą łodygę. Pięknie zakwita ciepłą wiosną, na drugi rok od posadzenia byliny w doniczce. Potrafi oblepić swoją łodyżkę kilkudziesięcioma kielichami w ekstremalnie szybkim tempie!

Naparstnica rdzawa

To trochę mniejsza od purpurowej wersji odmiana naparstnicy. Osiąga wysokość do nieco ponad metra oraz szerokość do około 40 cm. Sprawdzi się na mniejszych powierzchniach. Listki są szersze, a kwiaty przybierają odcienie od pomarańczowych do białych. Kwiatowe kieliszki skupiają się po jednej stronie łodygi. To późniejsza odmiana naparstnicy, rozkwita w czasie wakacji - pod koniec lipca. 

Naparstnica wełniasta

Trzecia z najpopularniejszych odmian rośliny. Przyjmuje odcienie od bieli do jasnego brązu. Kwiatki pojawiają się na drugi rok od zasadzenia. Naparstnica wełniasta kwitnie do od początku do końca lata - lubi suche i gorące okresy.

Naparstnica zwyczajna

Dwuletnia odmiana naparstnicy, osiągająca do 1 metra wysokości i około 40 cm szerokości. Zdobią ją żółte kwiatki z widocznymi, brązowymi żyłkami od wewnątrz płatków. Naparstki przypominają bardziej zwisające dzwonki. W Polsce spotkamy ją w wielu miejscach w Tatrach.

 


Naparstnica - uprawa

Uprawa naparstnicy jest naprawdę prosta i nie wymaga wiele zaangażowania. Najważniejsze jest, by solidnie ją podlewać, a gleba w doniczce była zawsze wilgotna. Naparstnica nie lubi ostrych promieni słonecznych. Jednak nie jest to roślina z natury wybredna, poradzi sobie raczej w każdych warunkach. Osłonięty od wiatru, delikatnie zacieniony balkon będzie doskonałym miejscem na uprawę naparstnicy. Zimą nie powinna być narażana na mrozy większe niż -10 stopni Celsjusza. Gdy naparstnica przekwitnie, pamiętaj, aby usunąć zestarzałe kwiatki. Dzięki temu sprawniej urosną kolejne kwiatostany. 

Naparstnica - rozmnażanie 

Tak samo jak uprawa naparstnicy, jej rozmnażanie jest bardzo proste. Naparstnica wysiewa się praktycznie sama, dlatego jeżeli nie chcemy mieć większej uprawy kwiatków powinnyśmy usuwać torebki z nasionkami. Jeżeli planujemy mieć w przyszłym roku balkon bogaty w naparstnice, wysiejmy ją jesienią, najlepiej do małych doniczek. Mini uprawę możemy z powodzeniem trzymać na balkonie lub w piwnicy. W kolejnym roku, w sierpniu będzie gotowa do wysadzenia w ogródku lub do doniczek o regularnych rozmiarach. 

Pamiętaj!

Naparstnica jest rośliną trującą - wszystkie zabiegi, typu przycinanie, przesadzanie, czy wysiew rób zawsze w ochronnych rękawiczkach. Uchronisz się dzięki nim przed wysypkami, a nawet nudnościami.

Naparstnica to piękny, łatwy w uprawie kwiat. Ozdobi nasz balkon i nada mu niepowtarzalnego charakteru. Jedyne, czego od nas potrzebuje to intensywne nawadnianie i kącik na tarasie. Naparstnica podziękuje nam spektakularnymi kwiatkami, które utrzymają się na łodydze przez wiele tygodni. 

Zobacz też: Mikstura z liści pokrzywy zwalczająca mszyce - domowe sposoby na mszyce ->>