Spis treści:
Nawilżenie skóry suchej
Prawidłowa pielęgnacja suchej skóry powinna opierać się na odpowiedniej diecie skomponowanej z tłustych ryb morskich oraz olejów roślinnych. Oba typy produktów zawierają kwasy omega-3, które spowalniają starzenie się komórek. Pamiętaj o dołączeniu do pokarmów jajko na miękko, owoce oraz warzywa. najlepsze w tym przypadku będzie awokado, oliwki oraz orzechy i migdały.
W przypadku pielęgnacji zewnętrznej należy nawilżać i odżywiać skórę tak, aby nie pojawiały się suche skórki, podrażnienia i odwodnienie. Możesz przygotować maseczkę na bazie najprostszych produktów, które masz dostępne pod ręką. Dodając do nich hydrolat czyli wodny wyciąg z roślin i ziół, który znacznie poprawia nawilżenie skóry. To naturalne rozwiązanie skuteczne w przygotowywaniu maseczek, a także jako baza pod krem czy olejek pielęgnacyjny. Dodatkowo mają właściwości terapeutyczne w zależności od wyciągu i zapachu.
Maseczka nawilżająco - odżywcza:
- pół szklanki jogurtu,
- 5 kropel hydrolatu lawendowego,
- 2 łyżeczki miodu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Lepsze wyniki uzyskasz, gdy wcześniej zastosujesz delikatny peeling. Nałóż mieszankę na 20 minut, a następnie zmyj. Taki zabieg możesz przeprowadzać raz w tygodniu.
Skuteczne oczyszczenie
Jeżeli borykasz się z mieszaną cerą nawet w dojrzałym wieku, najważniejsze jest, aby jak najszybciej wspomóc jej funkcjonowanie dietą. Uzupełnij ją o witaminę A, która jest silnym przeciwutleniaczem oraz te z grupy B - dzięki temu uregulujesz poziom stresu i poprawisz krążenie. Stres nierzadko sprzyja przetłuszczaniu, a następnie szybkiemu wysychaniu jej na przemian. Zadbaj także o poziom witaminy E, która przyspiesza gojenie ran.
Zewnętrzna pielęgnacja powinna się opierać na delikatnym myciu twarzy przy pomocy ziołowych wyciągów oraz zrezygnowanie z alkoholowych toników. To dodatkowo wysusza i podrażnia cerę, przyspieszając nadmierne wydzielanie sebum. Wypróbuj naturalne olejki, które złagodzą i ustabilizują rozregulowaną cerę. W tym przypadku sięgnij po ten z pestek śliwki, który reguluje pracę gruczołów łojowych i hamuje nadmierną produkcję łoju. Dodatkowo odbudowuje płaszcz lipidowy skóry i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Dodaj go do maseczek, aby zwiększyć efekty.
Maseczka oczyszczająco - łagodząca:
- pół kubeczka jogurtu naturalnego,
- 3-4 krople olejku z pestek śliwki,
- szczypta kurkumy
Przygotowanie:
Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki do uzyskania gładkiej pasty. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, najlepiej po delikatnym peelingu. Wtedy składniki wchłoną się najlepiej. Po 20 minutach zmyj dokładnie i osusz ręcznikiem. taki olejek możesz stosować oddzielnie, łagodząco na skórę twarzy.
Ukojenie skóry naczynkowej
Skóra naczynkowa wymaga starannej i niezwykle delikatnej pielęgnacji. Wzbogać swoją dietę w witaminę C, której bogatym źródłem jest między innymi sok z dzikiej róży. Dodatkowo nie zapomnij o witaminie E, która znajduje się w warzywach kapustnych oraz w orzechach. Witamina K występująca w zielonych warzywach takich jak jarmuż, brukselka czy brokuł wzmocni naczynka narażone na pękanie.
Podczas pielęgnacji zewnętrznej powinniśmy pamiętać, aby zrezygnować w tym przypadku z peelingów mechanicznych, które znacznie pogarszają stan skóry naczynkowej. Należy chronić ją używając kremów z filtrem SPF oraz zapewnić odpowiednie nawilżenie szczególnie latem. Mgiełki do twarzy na bazie ziołowych wyciągów to jedna ze skuteczniejszych metod. Hydrolat na bazie wyciągów z róży pozwoli na ukojenie i regenerację naczynek. Flawonoidy zawarte w róży chronią lipidy przed oksydacją, co sprawia, że walka z wolnymi rodnikami jest skuteczniejsza. W warstwach skóry właściwej flawonoidy uszczelniają i wzmacniają naczynia włosowate.
Maseczka kojąca:
- 1 awokado,
- kilka kropel hydrolatu z róży,
- 2 łyżeczki wody przegotowanej
Przygotowanie:
Zgnieć widelcem awokado lub za pomocą blendera. Dolej resztę składników i zmiksuj. Posmaruj twarz i pozostaw na 20 minut. Spłucz woda i osusz ręcznikiem.
Komentarze