Jesień obfituje w grzyby. Ale nie zawsze mamy pomysł na ich podanie. Dodatkowo często nie mamy czasu na przyrządzenie smacznych, zdrowych i ciekawych dań.
Marka The Green Woodpecker Trill przygotowała prawdziwy rarytas dla miłośników leśnych skarbów - Risotto oraz Kaszotto z dodatkiem specjalnie wyselekcjonowanych grzybów.

To 4 wyjątkowe potrawy, które można podać samodzielne danie lub jako baza do dalszych kulinarnych poszukiwań:

  • Risotto z dodatkiem pieczarek
  • Risotto wzbogacone borowikami
  • Kaszotto z kurkami
  • Kaszotto z podgrzybkami

Te produkty pokochają wszyscy, którzy szukają naprawdę naturalnych produktów:  nie ma w nich chemii ani polepszaczy smaków oraz mają bardzo prosty i zdrowy skład.
W składzie znajdziemy jedynie kaszę bądź ryż, suszone grzyby oraz przyprawy. Nie ma w nich gotowych mieszanek.

Do Risotto wykorzystano ryż arborio - oryginalny, pochodzący z Włoch ryż, tradycyjnie wykorzystywany do przyrządzania risotto, natomiast w Kaszotto znajdziemy kaszę gryczaną białą niepaloną, która cechuje się największą ilością wartości odżywczych z wszystkich kasz gryczanych.

Jak przyrządzić te dania? Banalnie prosto:

Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oliwy, dodajemy zawartość opakowania, całość zalewamy około 1 litrem bulionu, a następnie gotujemy, mieszając przez około 25 minut.
Gotowe!

Producentem marki The Green Woodpecker Trill jest polska firma Jantex, która od 20 lat jest producentem i dostawcą grzybów, dlatego w produktach The Green Woodpecker Trill znalazły się tylko te najlepszej jakości borowiki szlachetne, podgrzybki, kurki, pieczarki i shiitake i aby ich nie brakowało - w Risotto grzybów jest aż 6,4%, a w Kaszotto 5,2%.

Produkty można kupić na stronie marki: www.TheGreenWoodpeckerTrill.pl, gdzie znajdują się również przepisy na dania z grzybami oraz wiele ciekawych informacji na ich temat.