Jak czerpać BIO energię z warzyw i owoców na co dzień? To proste. Sięgnij po ekologiczne produkty owocowo – warzywne z certyfikatem rolnictwa ekologicznego gwarantującym najwyższą jakość i bezpieczną żywność. Każdy z nich wyróżnia się prostym naturalnym składem, bez GMO, konserwantów oraz innych szkodliwych dodatków. Warzywa i owoce, z których powstają, pochodzą wyłącznie z certyfikowanych upraw, gdzie szanuje się naturę i pielęgnuje rośliny z sercem. Takie produkty to ogromna dawka cennych składników odżywczych i porcja niezbędnej codziennej energii.

Materiał współfinansowany ze środków UE

Zakochasz się w ich smaku od pierwszego gotowania.

Passata pomidorowa Jamar BIO z dojrzewających w słońcu owoców do doskonały składnik apetycznych sosów do makaronów czy uwielbianej przez wszystkich zupy pomidorowej. Ciecierzyca konserwowa Jamar BIO jest cenionym składnikiem coraz popularniejszego hummusu, ale też pełnych witamin sałatek. Mus jabłkowy Jamar BIO z ekologicznych jabłek to przepyszny dodatek do kanapek, naleśników i placuszków, szczególnie uwielbianych przez dzieci. Ciągle niedocenianym produktem w polskiej kuchni jest ocet jabłkowy. Produktem BIO pochodzącym z naturalnej fermentacji można ze smakiem doprawić sałatki, pasty i sosy. Ocet jabłkowy Jamar BIO możesz wykorzystać również do marynowania mięs czy grzybów, sprawdza się też jako naturalny konserwant. Jego właściwości zdrowotne są cenione od dawna. Ocet jabłkowy ma m.in. działanie przeciwbakteryjne, wpływa korzystnie na układ krążenia i może pomagać w odchudzaniu.* Włącz do swojej diety również ekologiczne jabłka, które zachwycą cię soczystym smakiem, są idealne do jedzenia na surowo i na przetwory. 

Dzięki ekologicznym produktom JAMAR BIO zawsze będziesz mieć energię, którą wykorzystasz na aktywny wypoczynek, realizowanie pasji, naukę, czy po prostu codzienne domowe obowiązki. Gwarantujemy, że pokochasz ten cudowny stan!

Materiał współfinansowany ze środków UE