– Od 14 lat jestem osobą samotną. I tę samotność dzielę sama ze sobą – wyznaje Teresa Lipowska. Aktorka najbardziej znana z roli w serialu „M jak Miłość” tłumaczy, czym jest samotność. – Jeżeli człowiek przychodzi do domu i patrzy na zdjęcia najbliższej osoby, z którą był 44 lata, nawet kiedy jest otoczony ludźmi, samotność doskwiera.

– Mam rodzinę i przyjaciół cudownych. Normalnie się z nimi kontaktuję. Przychodzę, pijemy kawkę, rozmawiamy sobie. Coś sobie pichcimy. Ale teraz są cztery ściany. I ja sama – kontynuuje 82-letnia aktorka.

Właśnie dlatego Szlachetna Paczka uruchomiła „Dobre słowa – telefon dla seniorów”.

Jak wynika z najnowszego Raportu o Samotności Szlachetnej Paczki, co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania. Jednoosobowych gospodarstw jest dziś w Polsce aż pięć milionów. Przymusowa kwarantanna związana z pandemią koronawirusa pogłębia poczucie samotności, zwłaszcza u osób starszych, co przynosi dramatyczne konsekwencje – zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i kondycji fizycznej.

„Dobre słowa” to odpowiedź na samotność spotęgowaną przez pandemię koronawirusa. Dzwonić można codziennie w godzinach 10:00–12:00 oraz 17:00–19:00 pod numer 12 333 70 88.

Pamiętajmy

Według WHO w Europie 95 proc. zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem miało powyżej 60 lat. Dlatego społecznie – i tak zwyczajnie, po ludzku – ważne jest, byśmy pamiętali o seniorach.

Takich osób, starszych i samotnych, nie widać na co dzień. Mało kto o nich pamięta w normalnych okolicznościach. A co dopiero teraz.

– Na szczęście piękna inicjatywa się pojawiła w moim bloku – mówi Lipowska. – Młodsza osoba napisała karteczkę, że gdyby ktoś w wieku seniorskim potrzebował czegoś z apteki czy sklepu, to służy uprzejmie.

– I ja skontaktowałam się z tą osobą – kontynuuje aktorka. – Polacy to są ludzie, którzy w sytuacjach kryzysowych, podbramkowych, potrafią sobie pomóc. Potrafią się jakoś zorganizować.

Nikt nie przyjdzie

– Jeżeli człowiek przychodzi do domu i patrzy na zdjęcia najbliższej osoby, z którą był 44 lata, nawet kiedy jest otoczony ludźmi, samotność doskwiera.

W dobie epidemii i powszechnej izolacji seniorzy mają utrudnione dotarcie nie tylko do rodziny i przyjaciół, ale także do osób, które w innej sytuacji mogłyby je wesprzeć  – do specjalistów, terapeutów, psychologów czy po prostu wolontariuszy.

Jak tłumaczy Teresa Lipowska, nie przypuszczała przed ogłoszeniem ogólnonarodowej kwarantanny, że będzie jej potrzebna choćby umiejętność korzystania z komputera czy Internetu.

– Ja miałam bliskich, znajomych, pracę na wyciągnięcie ręki i nie potrzebowałam korzystać z Internetu. Teraz to by mi się szalenie przydało. A w tej chwili nikt do mnie nie przyjdzie, żeby mnie tego nauczyć.

Pomoc? Potrzeba dobrych słów

Największym wsparciem obecnie dla osób samotnych nie z wyboru, które są zamknięte w czterech ścianach, jest po prostu kontakt z drugim człowiekiem. Izolacja brzmi jak wyrok.

– Dzwonię, bo chcę sprawdzić tylko, czy telefon działa. Czy jak poczuję się gorzej, to na pewno ktoś odbierze – rozpoczęła rozmowę na linii „Dobre słowa” pani Krysia. Mówi, że jakoś sobie radzi, daje radę z tą samotnością. Po kilku dniach dzwoni ponownie. – W sumie to taka rozmowa z miłym człowiekiem, to czemu nie. Będzie jednak jakoś raźniej.

Dla pani Krysi, Teresy Lipowskiej i wielu innych seniorów to jest w tej chwili najcenniejsze.

– Trzeba się porozumiewać! Niech to będą takie rozmowy, żeby tylko oderwały od tego marazmu - kończy aktorka.

Jak możesz pomóc?

Takiej postawy otwartości potrzeba, by nagłośnić akcję, która jest źródłem realnej pomocy dla osób starszych w czasie pandemii. „Dobre Słowa – telefon dla seniorów” może wesprzeć każdy. Wystarczy, że wydrukujesz ulotkę lub plakat dostępne TUTAJ i zostawisz na klatce schodowej, w sklepie, do którego chodzisz – wszędzie tam, gdzie może je zobaczyć senior potrzebujący wsparcia.  Masz w bliskim otoczeniu starsze osoby? Przekaż im tę informację. Niech samotni wiedzą, że ktoś na nich czeka.

„Dobre słowa” działa pod numerem 12 333 70 88, codziennie w godzinach 10:00-12:00 i 17:00-19:00. To ważne, żeby o telefonie dowiedziały się osoby starsze. Paczka zachęca, aby opowiedzieć o nim znajomym, poinformować sąsiadów. Niech starsi i samotni wiedzą, że ktoś na nich czeka. Każdy kto wesprze akcję finansowo, pomaga tym, dla których powstała.

Wesprzyj osoby starsze w ramach akcji „Dobre Słowa – telefon do seniorów” na www.szlachetnapaczka.pl.

fot Piotr Woźniakiewicz ArsLumen.pl