Ograniczona objętość doniczek sprawa, że substancje pokarmowe zawarte w podłożu wystarczają roślinom z reguły na ok. 4 tygodnie po posadzeniu. Dostarczanie roślinom balkonowym składników pokarmowych jest więc jedną z najważniejszych kwestii, o której nie można zapomnieć.

Spis treści:

  1. Kiedy i jak nawozić rośliny balkonowe?
  2. Jaki nawóz wybrać?

Kiedy i jak nawozić rośliny balkonowe?

Gleba traci składniki odżywcze przy każdym podlewaniu i muszą być one regularnie uzupełniane. Aby rośliny były zdrowe i stale kwitły, od drugiego miesiąca po posadzeniu, zasilaj je raz na dwa tygodnie. Od połowy lata można to robić jeszcze częściej, stosując połowę dawki podanej w instrukcji.

Jeśli na balkonie znajdują się również rośliny obficie kwitnące takie jak petunie czy kalabrachoa, można je nawozić przy każdym podlewaniu. Jeśli twoje rośliny stają się coraz mniejsze, liście i kwiaty żółkną, a kwitnienie stopniowo ustaje, problemem jest prawdopodobnie brak substancji pokarmowych.

Drzewa, krzewy czy byliny w donicach nawozimy podobnie jak te rosnące w gruncie. Nawożenie wieloskładnikowe kończymy wraz z końcem lata. Potem stosujemy nawozy jesienne, pozbawione azotu, ze zwiększoną dawką potasu i fosforu. Pozwoli to roślinom przygotować się do przetrwania zimy.

Żeby nie zaszkodzić roślinom, przede wszystkim stosujemy nawozy zgodnie z zaleceniami producenta i we właściwych dawkach. Przystępując do nawożenia, najpierw podlewamy roślinę, a gdy stosujemy nawozy w postaci stałej, podlewamy także po nawożeniu. Nie należy dokarmiać roślin w czasie gorącej, słonecznej pogody.

Ale jaki nawóz wybrać?

Oczywiste jest, że wszystkie rośliny potrzebują do wzrostu i rozwoju dużej ilości składników odżywczych - azotu, potasu, fosforu, pierwiastków śladowych. W sprzedaży można dostać zarówno nawozy jednoskładnikowe, stosowane doraźnie, przy niedoborze konkretnego składnika, jak i te kompleksowe. Jeśli naszym roślinom nic nie dolega najlepiej wybrać nawóz wieloskładnikowy, w miarę możliwości dedykowany konkretnej grupie roślin - kwitnących, kwasolubnych czy o ozdobnych liściach. Wygodne w użyciu są mineralne lub organiczne nawozy płynne. Dodajemy określoną pojemność nawozu do wody i gotowe!

Zobacz również:

Dla zapominalskich doskonałe będą nawozy o spowolnionym działaniu. Są to preparaty w postaci granulek, tabletek bądź pałeczek. Dodawane do podłoża stopniowo, nawet przez kilka miesięcy, uwalniają substancje odżywcze.

W czasach, gdy staramy się ograniczyć zużycie wody, popularne stają się hydrorożele z dodatkiem substancji odżywczych. Granulki żelu mieszamy z podłożem w sąsiedztwie korzeni sadzonej rośliny. Uwalniająca się stopniowo woda zasilona składnikami odżywczymi jest pobierana przez korzenie, dzięki czemu zmniejszamy częstotliwość zarówno podlewania jak i nawożenia roślin.

Czytaj też:

Dlaczego liście kwiatów doniczkowych żółkną?

Jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe przed wyjazdem na urlop?