Chociaż witamina B3 znana jest od dawna to dopiero w ostatnim czasie zaczęła szturmem podbijać rynek kosmetyczny. Nie powinno nas to dziwić! Ma szerokie spektrum działania, a pierwsze efekty zauważyć można naprawdę szybko. Jak niacynamid działa na skórę? Dlaczego warto wprowadzić go do swojej pielęgnacji?

Niacynamid – co to jest?

Niacynamid lub nikotynamid to forma pochodna witaminy B₃ występująca w żywności i stosowana jako suplement diety i leki. Niacynamid odgrywa ważną rolę w tworzeniu aminokwasów oraz kwasów nukleinowych. Jako składnik kosmetyczny wykazuje wielokierunkowe działanie. Może być stosowany w pielęgnacji cery każdego rodzaju, także tej wrażliwej i trądzikowej. Niacynamid jest składnikiem hipoalergicznym oraz bezpiecznym w stosowaniu.

Niacynamid – dla kogo?

Walczysz z trądzikiem, przebarwieniami, rozszerzonymi porami, przetłuszczającą się skórą, a może z nowo powstałymi zmarszczkami? Niacynamid pomoże z każdą dolegliwością! Jest to jedna z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych substancji w świecie beauty, którą pokocha każdy typ cery, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku i co jest twoim kompleksem. Niacynamid może być wsparciem kuracji lub jego głównym elementem – wybór należy do Ciebie!

Niacynamid – właściwości

Niacynamid, czyli inaczej witamina B3 nie jest nowym składnikiem w kosmetyce, ale dopiero niedawno zdaliśmy sobie sprawę o jego szerokich możliwościach. Prawdopodobnie największą zaletą niacynamidu jest wysoki stopień tolerancji i dobre działanie na skórę wrażliwą. Przy wyborze produktów z witaminą B3 należy kierować się procentowym stężeniem. Im bardziej wrażliwa skóra, tym mniejsze stężenie warto wybrać.

Niacynamid – co potrafi?

Wiemy już przy jakich schorzeniach warto sięgać po niacynamid. Pozostaje jednak pytanie, co potrafi witamina B3. Możemy wyróżnić 8 głównych działań:

  • Pobudzenie syntezy naturalnych ceramidów w skórze, czym przyczynia się do jej lepszego nawilżenia.
  • Niacynamid posiada właściwości antyoksydacyjne spowalniające procesy starzenia.
  • Działanie antybakteryjnie i przeciwzapalnie, co zmniejsza liczbę niedoskonałości.
  • Regulacja wydzielanie sebum, dzięki czemu problematyczne cery mniej się przetłuszczają.
  • Hamowanie syntezy melaniny w skórze przez co skutecznie rozjaśniają się przebarwienia.
  • Przyspieszenie regeneracji skóry, np. po zabiegach dermatologicznych czy stosowaniu silnych, wysuszających składników aktywnych.
  • Redukcja zaczerwienień.
  • Wpływ na produkcję kolagenu. Niacynamid zwiększa syntezę aminokwasów i kwasów nukleinowych niezbędnych do formowania się kolagenu. W ten sposób spłyca zmarszczki i ujędrnia skórę.

Tak szeroki zakres działania sprawia, że niacynamid należy do czołówki składników kosmetycznych, które warto stosować przez cały rok. Nie uwrażliwia cery na promieniowanie UV, więc możesz sięgać po niego nawet w słoneczne, letnie dni.

Niacynamid – w jakiej postaci występuje?

Niacynamid można znaleźć w składzie wielu kosmetyków. Ze względu na szerokie spektrum działania wchodzi w skład produktów nawilżających, łagodzących, regenerujących, przeciwzmarszczkowych, rozjaśniających przebarwienia oraz w przeciwtrądzikowych. Najczęściej niacynamid znaleźć możemy w serach, żelach do mycia, preparatach punktowych oraz w kremach.

Niacynamid – jak zacząć?

To, co zauważymy szukając niacynamidu w kosmetykach to różne stężenie tego składnika. Przy wprowadzaniu go do swojej codziennej pielęgnacji warto zacząć od niższych stężeń, najlepiej na poziomie od 3 do 5%. Najlepszą metodą wprowadzania niacynamidu do pielęgnacji jest stopniowe używanie go, kilka razy w tygodniu. W ten sposób będziemy mogli w szybki sposób zaobserwować reakcję skóry. W przypadku dobrej tolerancji po pewnym czasie można zwiększyć częstotliwość stosowania niacynamidu lub włączyć kosmetyki o wyższym stężeniu tego składnika.

Niacynamid – z czym warto łączyć?

Jeżeli używasz niacynamidu w postaci serum, możesz łączyć go z innymi składnikami, aby wspomóc jego działanie. Jakie są najlepsze połączenia?

Niacynamid i kwas hialuronowy: to połączenie będzie głęboko nawilżać skórę

Niacynamid i cynk: to połączenie sprawdzi się przy walce z trądzikiem, pomoże szybciej i lepiej regenerować skórę oraz wspomoże gojenie się ran.

Niacynamid i retinol: niacynamid ochroni skórę przed ubocznymi skutkami stosowania retinolu.

Niacynamid – z czym go nie łączyć?

Są jednak takie składniki, których lepiej nie łączyć z niacynamidem. Nie należy łączyć go z kwasami (np. AHA i BHA) ze względu na różne pH. Niskie pH kwasów w znacznym stopniu obniża jego skuteczność.

Niacynamidu nie należy stosować równolegle także z witaminą C w postaci kwasu askorbinowego, ponieważ składniki te wzajemnie zmniejszają swoją skuteczność. W wyniku ich połączenia powstaje także kwas nikotynowy, który podrażnia skórę. Z niacynamidem z powodzeniem można stosować jednak pochodne witaminy C. Połączenie tych składników doskonale odżywi skórę i zadziała rozjaśniająco.

Jeżeli obawiasz się negatywnych skutków korzystania z witaminy C i niacynamidu, jeden kosmetyk stosuj wieczorem, a drugi rano.

Sprawdź też: