Nie tylko wnętrze banana okazuje się odpowiednie do wykorzystania. Ze skórką też możemy zrobić wiele dobrego! Możesz spróbować wykorzystać ją do pielęgnacji, przyrządzić i zjeść ze smakiem, a nawet coś nią wyczyścić. Koniecznie przeczytaj, jakie zastosowania ma skórka od banana! 

Skórka od banana jako nawilżacz do skóry

W domowym zaciszu z łatwością przygotujesz krem, który będzie doskonale nawilżał skórę. Wystarczy, że zetrzesz na tarce połowę skórki od banana i dodasz do niej ½ awokado oraz trochę wody (około 2 łyżek). Po zblendowaniu otrzymamy dość gęstą masę, którą należy nałożyć na skórę twarzy. Po około 20 minutach można spłukać mieszankę, najlepiej letnią wodą. Aby poczuć faktyczne działanie „maseczki” warto wykonać zabieg 3 razy w tygodniu. 

Skórka od banana jako nabłyszczacz do butów 

Nie polerowałaś swoich butów skórką od banana? Żałuj! Zjedz banana, a skórkę wykorzystaj jako naturalny nabłyszczacz powierzchni butów. Pocieraj je zewnętrzną stroną skórki banana. Warto, by nie była ona miękka i już przejrzała z kropkami, najlepiej sprawdzi się taka po zielonym okazie owocu. Nie polerujmy też zbyt mocno - skórka nie ma się ubijać, ani ścierać, a jedynie sunąć delikatnie po powierzchni obuwia. Nie wypucujemy też nią każdego materiału, z którego robione są buty. Najlepiej nadadzą się wszystkie te wykonane z materiałów skóropodobnych. Pamiętajmy, żeby trzymać skórkę od banana jak najdalej od zamszowych butów! ;)

Skórka od banana jako naturalny odmładzacz 

Krąży opinia, że skórka od banana potrafi zatrzymać oznaki starzenia. Regularne okłady twarzy skórką od banana potrafią zahamować powstawanie nowych zmarszczek. Konieczna jest jednak cierpliwość i systematyczność. Okłady jednak działają, a to za sprawą dużej porcji witamin i minerałów zawartych w skórce. Znajdziemy w niej sporo witaminy A, C oraz tych z grupy B. Skórka zawiera także pokłady potasu, magnezu i żelaza. Wszystko to sprzyja działaniu odnawiającemu naszą skórę. 

Skórka od banana do czyszczenia srebra 

Jeżeli Twoja srebrna biżuteria straciła blask, możesz spróbować przywrócić go za pomocą skórki od banana. Samo pocieranie może jednak nie być wystarczające. Konieczne będzie przygotowanie „preparatu”: zblendować skórki z małą ilością wody, aby uzyskać konsystencję pasty do zębów. Teraz wystarczy nałożyć krem do polerowania na srebro i pocierać szmatką dopóki efekt polerowania nasz nie zadowoli. 

Skórka od banana pomocna w wybielaniu zębów

Pocieranie zębów wewnętrzną częścią banana to naturalny sposób na ich delikatne rozjaśnienie. W tym przypadku nie potrzebne są żadne mieszanki, ucieranie ani blendowanie skórki. Jest ona gotowa do użycia zaraz po zjedzeniu banana! Nie jest to metoda wybielania, która przyniesie spektakularne efekty, na pewno też jednak nie podrażni ani nie uszkodzi naszego szkliwa. 

Skórka od banana jako doskonały element kompostu i nawozu

Skórka od banana to świetny składnik nawozu, który w łatwy sposób wykonasz w domowym zaciszu. Wystarczy, że zalejesz skórki po zjedzonym bananie wodą i dasz mieszance 24 godziny. Z powodzeniem możesz nią podlewać rośliny, na pewno Ci za to podziękują pięknymi kwiatami. Pozostałości po bananie możesz też wrzucić do przydomowego kompostownika, na pewno go użyźnią. O tym, jak samemu wykonać taki kompostownik przeczytasz tutaj
 

Zobacz również: