Niemowlę na basenie - o czym trzeba pamiętać?

Pływanie to wyjątkowa forma ruchu, do której jesteśmy naturalnie przystosowani w pierwszych miesiącach życia. Woda jest naturalnym środowiskiem malucha, a pływanie to swojego rodzaju kontynuacja życia płodowego i doskonała forma aktywności wspierająca rozwój motoryczny. Zabawy w wodzie pozytywnie wpływają na układ kostno-mięśniowo-stawowy. Umożliwiając ruch w trzech płaszczyznach, pływanie w znacznym stopniu poprawia koordynację i pomaga w utrzymaniu równowagi, zanim jeszcze dziecko zacznie stawiać samodzielnie kroki. Ruch w wodzie reguluje napięcie mięśni oraz wzmacnia je nie obciążając układu kostnego. Dodatkowo wspiera rozwój układu mięśniowego, poszerza zakres ruchów dziecka, a w dorosłym życiu pomaga w utrzymaniu w dobrej formie kości, stawów i mięśni. Ponadto, zajęcia z pływania od pierwszych miesięcy pozytywnie wpływają na rozwój układu oddechowego, nerwowego i krwionośnego, a także wspierają umiejętności społeczne maluchów. Zanim jednak wybierzesz się z dzieckiem na basen, warto się do tego odpowiednio przygotować. Oto 5 rzeczy, o których warto pamiętać.

1. Upewnij się, że dziecko może pływać

Jeśli maluch jest zdrowy i dobrze się rozwija, a oprócz tego pewnie unosi główkę, raczej nie ma przeciwwskazań, by zabrać go na basen. Najlepiej jednak poczekać do trzeciego albo czwartego miesiąca, gdy niemowlę nabierze sił i wzmocni się jego odporność. Zanim wybierzesz się z dzieckiem na basen, dobrze też skonsultować to wcześniej z pediatrą. Dzięki temu wykluczysz ewentualne przeciwwskazania, np. niektóre choroby skóry, uczulenia, czy infekcje ucha lub górnych dróg oddechowych. 

2. Zanim zabierzesz dziecko na basen – oswój je z większą wodą

Przyzwyczajony do kąpieli w wanience maluch nie jest jeszcze gotowy na większy akwen. Zanim więc wybierzecie się na basen, zadbaj o to, by stopniowo oswoić dziecko z większą ilością wody. Na początek zastąp wanienkę dużą wanną (tą, w której wy się kąpiecie). Możesz też wykąpać się w niej razem z dzieckiem – ale nie po to, żeby je umyć, tylko pobawić się w wodzie. Dzięki temu oswoisz malucha z nową sytuacją. Warto też zwrócić uwagę na wielkość pływalni. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę! Idealny będzie basen z łagodnym zejściem do wody i nie za głęboki (najlepiej jeśli w najgłębszym miejscu ma maksymalnie 100 centymetrów). Nie bez znaczenia jest temperatura wody – powinna mieć powyżej 35 stopni. Warto też sprawdzić, czy na basenie jest odpowiednie miejsce do przewijania dziecka.

3. Zabierz wszystkie niezbędne rzeczy

W podręcznej torbie nie może zabraknąć specjalnych pieluchomajtek do pływania i pełnego kompletu pieluszek na zmianę. Zabierz też ze sobą duży ręcznik z kapturkiem i szlafrok, żeby maluch nie zmarzł podczas przebierania. Nie zapomnij o podstawowych środkach higienicznych, takich jak mydło w płynie, mokre chusteczki i balsam nawilżający. Jeśli maluch stoi samodzielnie, warto zabrać też gumowe sandałki, które zadziałają antypoślizgowo pod prysznicem. Przydatnym gadżetem może być spray do ucha, który natłuści je od środka i uniemożliwi zatrzymywanie wody.

4. Zapewnij dziecku pełen komfort i wygodę

Tylko dobrze dopasowana i komfortowa pieluszka pozwoli dziecku na swobodne poruszanie się bez uczucia dyskomfortu. Wspieranie rozwoju motorycznego, poprzez umożliwienie maluchom nieskrępowanej niczym aktywności wpływa na tempo przechodzenia przez wszystkie etapy do momentu, aż maluch zacznie stawiać samodzielnie pierwsze kroki. Ma to ogromne znaczenie również podczas pływania. Z myślą o wspieraniu rozwoju najmłodszych, marka Pampers stworzyła specjalne pieluchomajtki do pływania dla niemowląt Pampers Splashers. Nie pęcznieją w wodzie jak zwykłe pieluszki , a dzięki elastycznej taśmie wokół talii, zapewniają dopasowanie nawet wtedy, gdy są mokre. Podwójna ochrona przed przeciekaniem Dual Leak-Guard Barriers® sprawia, że krawędzie idealnie przylegają do nóżek dziecka, a zawartość nie wydostaje się na zewnątrz. Sprawdzą się zarówno podczas beztroskich zabaw na basenie, jak i w czasie wakacji nad wodą. 

Pieluchomajtki do pływania
Pieluchomajtki do pływania Pampers Splashers

5. Zaplanuj całe wyjście w szczegółach

Dobra organizacja to podstawa. Zwłaszcza, że po wyjściu z wody każda minuta ma znaczenie i trzeba jak najszybciej osuszyć dziecko. Najlepiej wybrać się na basen całą rodziną – wówczas zadania można sprytnie podzielić, a dodatkowa para rąk zdecydowanie ułatwia sprawne wysuszenie i przebranie malucha. Zacznij od siebie – bo mokra nie będziesz mogła wziąć suchego dziecka na ręce. Podczas gdy będziesz się suszyć i przebierać, tata może umyć dziecko, a następnie będziesz mogła je przejąć. Osusz niemowlę i ubierz w suche rzeczy. Delikatnie wytrzyj mu główkę. Może być bardzo głodne, więc jeśli karmisz je piersią – warto to zrobić jeszcze w przymierzalni. Jeśli nie – pomyśl o tym, by wziąć ze sobą termos z gorącą wodą, butelkę i mleko. Im lepiej przygotujesz się do wyjścia, tym sprawniej pójdzie suszenie i przebieranie. Szczegóły mają tu ogromne znaczenie!

Materiał powstał we współpracy
z producentem pieluchomajtek do pływania Pampers Splashers