Nieświeży oddech pupila może nie mieć bezpośredniego związku z problemami zdrowotnymi, jednak przypadłość ta bywa uciążliwa. Delikatnie wyczuwalny zapach, gdy zbliżamy się do pyska, jest naturalny i nie powinien być powodem do niepokoju. Jeżeli jednak zauważymy, że zapach jest bardziej intensywny lub zmienia się powinniśmy znaleźć źródło problemu i go rozwiązać.

Nieświeży oddech u psa – przyczyny

Naszym pierwszym tropem w szukaniu przyczyn nieświeżego oddechu u czworonoga powinno być jedzenie. Nieprawidłowo dobrana dieta, obfitująca głównie w węglowodany bardzo często skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Innymi przyczynami mogą być:

  • stany zapalne gardła,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • nagromadzony kamień nazębny,
  • schorzenia dziąseł,
  • nadkwasota czy inne problemy trawienne,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • cukrzyca,
  • koprofagia,
  • brak profilaktyki i higieny jamy ustnej psa.

Wielu właścicieli nawet nie wie, że nieświeży oddech może być przyczyną takich dolegliwości. Są sytuacje w których gołym okiem zauważymy, gdzie leży problem, np. przy zapalnych stanach dziąseł, dużą ilością kamienia nazębnego lub innych uszkodzeń w okolicy jamy ustnej. Jeżeli przyczyną okażę się niewydolność nerek i mocznicy bardzo często oddech będzie miał zapach moczu. Spowodowane jest to obecnością mocznika gromadzącego się we krwi. Na przykład cukrzyca może skutkować oddechem przypominającym zapach fermentujących jabłek.

Nieświeży oddech u psa – szczeniaki

U szczeniaka bardzo częstą przyczyną nieświeżego oddechu jest stan zapalny dziąseł związany z wyrastaniem zębów mlecznych lub wymianą zębów mlecznych na stałe. Wypadanie mleczaków u rozpoczyna się zazwyczaj w 3 miesiącu życia i trwa przez kilka miesięcy. Ośmiomiesięczny pies powinien wszystkie zęby stałe. Zapalenie dziąseł jest zjawiskiem fizjologicznym, które mija samoistnie. Nieprzyjemny zapach może wynikać z podjadania różnych przedmiotów lub roślin, ponieważ młode psy poznają świat przez wkładanie do jamy ustnej różnych przedmiotów. Dzięki temu uczą się kształtów, smaków i zapachów. Warto jednak upominać go przy tym, aby nie zjadał niebezpiecznych lub ostrych przedmiotów.

Nieświeży oddech u psa – leczenie

Oprócz zmiany diety i wizyty u weterynarza możemy zdecydować się na zakup preparatów i witamin, które poprawią oddech. Takie rozwiązanie będzie idealne w sytuacji, gdy pies według weterynarza jest zdrowy, a zmiana diety nie wpłynęła na zapach. Takie preparaty są bardzo przydatne przy zwalczaniu nieświeżego oddechu, a także ograniczają rozwój bakterii w jamie ustnej. Ważne aby nie zwlekać z wizytą u weterynarza w sytuacji gdy nieświeży oddech się utrzymuje bądź nie znamy jego przyczyny.

Nieświeży oddech u psa –jak zapobiegać?

Jest kilkanaście sposobów na zapobieganie nieświeżemu oddechowi u psa. Podstawą są regularne wizyty u weterynarza i badania (w tym morfologia oraz badania moczu i kału). Sami mamy wpływ na psi oddech poprzez dobieranie odpowiedniej diety dla naszego pupila. Ważne, aby częstować czteronoga twardymi przysmakami, które pomogą przy mechanicznym usuwaniu kamienia nazębnego. Warto przyzwyczaić psa do mycia zębów oraz pamiętać o regularnym zaglądaniu do pyska. Jest to szczególnie ważne po spacerach na których pupil może zranić miękkie tkanki w pysku. Należy zapobiegać zjadania odchodów innych zwierząt, ponieważ jest to prosta droga do zarażenia się pasożytami.

Nieświeży oddech u psa – jak myć psie zęby?

Najlepiej robić to raz dziennie od momentu, gdy zwierzę pojawi się w naszym domu. Zdecydowanie łatwiej będzie przyzwyczaić do tego szczenięta. Warto nauczyć psa, że mycie zębów jest czynnością przyjemną. Możemy wybrać specjalne szczoteczki w kształcie ludzkich albo takie w formie nakładek na palec. Warto do tego użyć pasty dedykowanej psom, które między innymi zwalczają nieświeży oddech i zapobiegają powstawanie kamienia.