To będzie niezwykły wieczór. W poniedziałek, 18 maja przypada 100. rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na koncert online, podczas którego możemy spotkać się z poezją Cypriana Kamila Norwida i muzyką Fryderyka Chopina.

Specjalnie z tej okazji Szymon Nehring, młody pianista, który reprezentował Polskę na ostatnim Konkursie Chopinowskim, wykona utwory Fryderyka Chopin. W programie usłyszymy m.in. nokturny, Etiudę cis-moll op.25 i Sonatę h-moll, a poezję Cypriana Kamila Norwida recytować będzie Jan Englert. Poetycką klamrę wieczoru domknie wiersz Czesława Miłosza sprzed 20 laty, napisany na 80. urodziny Papieża.

Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że część społeczną swojego pontyfikatu oparł właśnie o norwidowską zasadę czerpania radości z pracy, która jest w istocie jedną z dróg do spełnienia godności ludzkiej. Sięgając po słowa wieszcza i przywołując muzykę niosącą jak żadna inna idiom polskości, poddamy się refleksji i wspólnemu przeżywaniu tego wyjątkowego dnia, który w obecnym, trudnym czasie może być źródłem artystycznej radości i wewnętrznej siły, tak dziś nam wszystkim potrzebnej.

Szczegółowy program:

 1. Cyprian Kamil Norwid - Moja ojczyzna
 2. Etiuda cis-moll op.25 nr 7 (Lento)
 3. Cyprian Kamil Norwid - Moja piosnka II
 4. Nokturn fis-moll op.42 nr 2
 5. Cyprian Kamil Norwid - Coś ty Atenom zrobił Sokratesie
 6. Sonata 3 op.58 h-moll (1844) 1. Allegro maestoso
 7. Cyprian Kamil Norwid - Pióro
 8. Sonata 3 op.58 h-moll (1844) 2. Scherzo. Molto vivace
 9. Cyprian Kamil Norwid - Fortepian Szopena
 10. Sonata 3 op.58 h-moll (1844) 3. Largo
 11. Cyprian Kamil - Norwid Pielgrzym
 12. Sonata 3 op.58 h-moll (1844) 4. Finale. Presto ma non tanto
 13. Czesław Miłosz - Oda na 80 urodziny Jana Pawła II
 14. Nokturn E-dur op.62 nr 2

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności w Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Poniedziałek, 18 maja, godz. 19.30, transmisja na platformie: vod.teatrwielki.pl