Zobacz 6 ważnych zasad pielęgnacji skóry po 40-tce ->>

Zwróć też uwagę na te składniki, które są pogromcą zmarszczek:

 1. Olej z konopii
  Pozyskuje się go z konopii siewnych pochodzących z Azji Środkowej. Jest prawdziwym wybawieniem dla skóry suchej i dojrzałej, bo niemal w 80 procentach składa się z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera też substancje przeciwzapalne, regenerujące i antyseptyczne. Odbudowuje naturalny płaszcz ochronny skóry, spowalnia starzenie i zwiększa odporność cery na działanie promieni UV. W sezonie kąpieli słonecznych jest niezastąpiony. + kosmetyk.
   
 2. Bakuchiol
  To roślinny retinoid, który pozyskuje się z liści i nasion zioła Babchi, znanego od wieków w medycynie chińskiej jako środek łagodzący podrażnienia. Według najnowszych badań wygładza on zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia, działa antybakteryjnie i reguluje wydzielanie sebum, a jego skuteczność niektórzy porównują nawet do retinolu. Jego wielką zaletą jest to, że nie podrażnia delikatnej skóry i nie uwrażliwia jej na działanie słońca.
   
 3. Śluz ślimaka
  Ma on przede wszystkim właściwości gojące, ale też doskonale ujędrnia i wygładza skórę. Śluz wykorzystywany w kosmetykach produkują ślimaki hodowane w Afryce, dużo mniejsze od polskiego winniczka. Zawiera on m.in. elastynę, kolagen, kwas glikolowy, alantoinę, witaminy i czynniki wzrostu, które zwiększają ilość fibroblastów w skórze. Ekstrakt ze śluzu regeneruje skórę, zmniejsza blizny, rozjaśnia przebarwienia i spłyca zmarszczki. Proces pozyskiwania śluzu odbywa się bez szkody dla ślimaków, produkują go tylko wtedy gdy są szczęśliwe.