Od zawsze marzył Ci się domek z ogrodem? Gdy już go posiadasz, istotne jest, aby przestrzegać tych 5 zasad, które ukierunkują cię i pomogą w pierwszych poczynaniach. Dobrze wszystko zaplanuj i stwórz swój ulubiony zielony zakątek!

Spis treści:

  1. Przetestuj pH ziemi
  2. Podniesione warzywne grządki
  3. Użyj organicznego kompostu
  4. Stosuj płodozmian oraz zróżnicowane sąsiedztwo
  5. Niezbędne narzędzia

Przetestuj pH ziemi

Aby upewnić się, że gleba jest wystarczająco zdrowa, aby wspierać rośliny, wyślij próbkę do laboratorium lub użyj domowego zestawu do pomiaru poziomu pH gleby. Różne owoce i warzywa mogą tolerować inne poziomy pH. Wystarczy od 6,5 do 7 pH (z wyjątkiem bakłażana i ziemniaków). Ważne jest również przetestowanie tych trzech składników odżywczych: azotu, potasu i fosforu. Jeśli twój test przyniesie złe wyniki, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na uzupełnienie braków.

Podniesione warzywne grządki

Jeżeli chcesz odnieść sukces jak najszybciej będąc początkującym ogrodnikiem – zainwestuj w podniesione grządki. Będziesz mieć większą kontrolę nad glebą, a także prostszą kontrolę chwastów i szkodników. Są bardzo pomocne, jeśli chodzi o oddzielanie roślin według ich potrzeb. W podniesionych grządkach można uprawiać różne zestawy roślin, wszystkie zgrupowane w osobne części.

Użyj organicznego kompostu

Kompost to materiał organiczny, który można dodać do ogrodu, aby pomóc roślinom w rozwoju. Może to być wszystko, od skorupek jaj, torebek z herbatą i fusów po popiół, trawniki i inne resztki. Dodanie tych rzeczy do gleby pomaga zatrzymać wilgoć, zwalczać szkodniki i choroby oraz stymulować dobry rozwój bakterii. Ponadto znalezienie sposobów na ponowne wykorzystanie odpadów obniża ślad węglowy.

Stosuj płodozmian oraz zróżnicowane sąsiedztwo

Sadzenie odpowiednich roślin obok siebie maksymalizuje wykorzystanie przestrzeni, zapewniając składniki odżywcze i odpierając szkodniki. Niektóre gatunki kwitną, gdy są sadzone blisko, podczas gdy inne mogą faktycznie hamować wzajemny wzrost. Na przykład pomidory dają większe plony (i trzymają się z daleka od komarów i much), gdy współistnieją z bazylią. Inne sojuszniki pomidorów to szparagi, marchew, seler, cebula, sałata, nagietek, natka pietruszki i szpinak. Jeśli chodzi o wrogów - trzymaj pomidory z dala od kapusty, buraków, kukurydzy, kopru włoskiego, kopru, ziemniaków i rozmarynu.

Niezbędne narzędzia

Bez odpowiednich narzędzi możesz szybko wpaść w poważny bałagan. Niektóre z niezbędnych rzeczy to oddychające wodoodporne rękawice, sekatory, nożyce do trawy, widelec ogrodowy, paca ręczna, łopata, grabie, motyka, wąż z regulowaną dyszą, różdżka lub konewka i taczka. Wszystko skompletujesz z czasem, w trakcie sadzenia nowych drzew, krzewów oraz uprawy innych roślin.