Twoja skóra jest delikatna i wrażliwa? A może mieszana lub skłonna do trądziku? Dowiedz się, jak powinno wyglądać codzienne oczyszczanie skóry i jak odpowiednio dobrać do niego kosmetyki

Zdrowa rutyna każdego dnia

Zgodnie z zaleceniami dermatolog prof. dr hab. n. med. Wioletty Barańskiej-Rybak, przede wszystkim pamiętaj o tym, aby oczyszczać skórę dwa razy dziennie – rano po śnie oraz wieczorem z zanieczyszczeń całego dnia. Warto stosować przy tym zasady dwuetapowego oczyszczania. Najpierw zadbaj o dokładny demakijaż za pomocą mleczka, płynu micelarnego lub olejku, a następnie umyj twarz ulubionym kosmetykiem do mycia. Nakładaj go opuszkami palców na wilgotną skórę. Wykonaj delikatny masaż i spłucz twarz letnią wodą. W razie potrzeby możesz powtórzyć ten zabieg. Do oczyszczania skóry staraj się unikać wacików kosmetycznych. Cera, szczególnie delikatna i wrażliwa, nie lubi gwałtownego tarcia czy pocierania, które mogą się niekorzystnie odbić na jej kondycji. Po opłukaniu twarzy wodą, osusz ją miękkim ręcznikiem (np. papierowym lub muślinowym), delikatnie przyciskając go do skóry.

Jak dobrać kosmetyki odpowiednie do Twojej skóry?

Kluczem do prawidłowej pielęgnacji jest określenie rodzaju swojej skóry. Możesz to zrobić podczas wizyty u dermatologa lub kosmetologa. Na podstawie znajomości rodzaju cery, dobierz odpowiednie kosmetyki – także w tej kwestii warto skonsultować się ze specjalistą. Powtarzalność zabiegów i zastosowanie kosmetyków z tej samej serii będą miały zbawienny wpływ na Twoją skórę.

CZY WIESZ, ŻE AŻ 64% OSÓB W CIĄGU OSTATNIEGO ROKU ZMIENIŁO NAWYKI W OCZYSZCZANIU SKÓRY TWARZY?

W związku ze zmianą codziennych nawyków i sytuacji zdrowotnej w ciągu ostatniego roku, większość ludzi na całym świecie poszukuje nowych sposobów oczyszczania skóry twarzy. Globalne badanie przeprowadzone przez CeraVe wykazało, że zdecydowana większość (90%) osób stwierdziła, że pandemia wpłynęła na ich codzienne życie, a 28% doświadczyło zmian w ogólnym stanie zdrowia skóry spowodowanych czynnikami związanymi z pandemią. Zmiany te przełożyły się na sposób oczyszczania skóry twarzy - 64% osób zmieniło swoje nawyki w tym zakresie w ciągu ostatniego roku.

Chociaż konsumenci mogą znaleźć pomocne informacje w Internecie, łatwo jest popełnić błąd, jeśli nie korzysta się ze specjalistycznych źródeł. Poniżej przedstawiamy powszechne błędne przekonania i zachowania, które mogą prowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej skóry:

● 69% ankietowanych używa ciepłej i gorącej wody do mycia twarzy, w Polsce jest to aż 87,8%.

Zobacz również:

● 67% respondentów nie używa produktów oczyszczających o zrównoważonym pH. Dotyczy to również 57% Polaków biorących udział w badaniu.

● 42% do oczyszczania skóry twarzy stosuje tylko wodę. W Polsce jest to 40,8% osób.

● 31% czuje się "nieskazitelnie czysta" po oczyszczaniu, co może świadczyć o zaburzonej barierze ochronnej skóry, takie samo odczucie ma 25,2% ankietowanych w Polsce.

● 30% uczestników badania uważa, że oczyszczanie skóry twarzy nie pomaga w odbudowie bariery ochronnej skóry, natomiast w Polsce jest to aż 69%.

"Prawidłowe oczyszczanie twarzy to pierwszy krok w skutecznej pielęgnacji skóry" – stwierdza dermatolog dr Ted Lain. "Ważne jest, aby pacjenci konsultowali się ze swoim dermatologiem w celu wybrania środka oczyszczającego o zrównoważonym pH, bezzapachowego i zawierającego składniki łagodzące, które nie naruszają bariery ochronnej skóry".