Słuchawki możemy podzielić na różne sposoby i musimy przy tym uwzględnić różne aspekty. Pierwszym z nich jest przeznaczenie, czy będziemy używać słuchawek w drodze do pracy lub szkoły, a może będą służyły do uprawiania sportu lub na przykład do pracy w zaciszu domowym. Można dzielić słuchawki na ich funkcjonalność, wielkość lub możemy podzielić je na modele samych słuchawek. Właśnie takie porównanie zrobiłyśmy niżej.

Słuchawki: nauszne

Ten rodzaj słuchawek jest niewątpliwie największym z naszego zestawienia i może być niezwykle przydatny w chwili, gdy chcemy się dokładnie skupić na płynącym z nich dźwięku. Idealnie nadają się do słuchania muzyki, a w chłodniejsze dni mogą odrobinę ochronić nasze uszy przed chłodem.

Słuchawki: douszne

Jest to prawdopodobnie najczęściej wybierany rodzaj słuchawek. Swoją popularność słuchawki douszne zdobyły dzięki swojemu rozmiarowi – mieszczą się do kieszeni dzięki czemu możemy zawsze mieć je przy sobie. Są to słuchawki typowo miejskie i co najważniejsze są bezpieczne gdy uczestniczymy w ruchu ulicznym, ponieważ nie izolują dźwięków z zewnątrz.

Słuchawki: dokanałowe

Słuchawki dokanałowe to odmiana słuchawek dousznych charakteryzująca się specjalnymi gumowymi nakładami, które wkładamy bezpośrednio do przewodu słuchowego. Te słuchawki będą idealne dla osób, które cenią sobie wyciszenie i odizolowanie się od otoczenia. W tych słuchawkach będziemy słyszeć muzykę głośno i wyraźnie nawet w głośnym otoczeniu.

Słuchawki: bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe cieszą się coraz większą popularnością. Są to tak naprawdę każde z wyżej wymienionych modeli działające na bluetooth. Są one niezwykle przydatne, gdy nie chcemy mieć plączącego się kabla lub gdy potrzebujemy rozwiązania, które zapewni nam maksimum wygody. Jedynym minusem o którym musimy pamiętać przy wyborze takich słuchawek jest konieczność ich ładowania.

Słuchawki: sportowe

Słuchawki dedykowane dla osób uprawiających sport najczęściej są bezprzewodowe i charakteryzują się krótkim kablem łączącym słuchawki, który zapewnia stabilizację w czasie wykonywania różnych, nawet ekstremalnych czynności. Bardzo często słuchawki te są lżejsze od „normlanych” dzięki czemu nie przeszkadzają nam.