Zdolności obronne układu immunologicznego zależą od bardzo wielu czynników, w tym m.in. wieku, ogólnego stanu zdrowia, uwarunkowań genetycznych, diety, stylu życia, a nawet pory roku. Każdy z nas może samodzielnie zabiegać o to, aby wzmocnić naturalne mechanizmy reakcji odpornościowych.

Kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na grypę i przeziębienie?

Każdy człowiek wyposażony jest w wiele mechanizmów obronnych, które chronią organizm przed czynnikami chorobotwórczymi zewnętrznymi (np. bakteriami, wirusami, toksynami) lub wewnętrznymi (komórki zmutowane, nowotworowe). Jedni ludzie są bardziej odporni i chorują rzadko, inni mają słabszy układ odpornościowy i nieustannie borykają się z różnymi dolegliwościami.

Naturalna odporność spada w okresie jesienno-zimowym. To wtedy właśnie najczęściej pojawia się przeziębienie i grypa. Dlaczego to właśnie jesienią i zimą najczęściej chorujemy? Niestety wpływa na to kilka czynników.

  • Dieta jest uboga w świeże warzywa i owoce, które są najlepszą skarbnicą niezbędnych składników odżywczych, w tym przede wszystkim witamin.
  • Na zewnątrz jest zimno, częściej pada i wieje, dlatego nietrudno o wychłodzenie organizmu. Dodatkowo narażeni jesteśmy na zmienne temperatury, a niestety w takich warunkach bakterie i wirusy najchętniej się namnażają.
  • Jesienią i zimą rzadziej przebywamy na słońcu, które jest najlepszym źródłem witaminy D3 wspomagającej układ immunologiczny.
  • Zmienia się również nasz tryb życia. Więcej czasu spędzamy w domach, rzadziej uprawiamy sport i przebywamy na świeżym powietrzu. Niestety to również niekorzystnie wpływa na odporność.
  • Sezon zachorowalności na grypę i przeziębienie przypada na okres jesienno-zimowy i trwa aż do przedwiośnia. Z uwagi na fakt, że bardzo wiele osób wtedy choruje, ryzyko zarażenia wirusami wzrasta.

 

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Grypa i przeziębienie charakteryzują się podobnymi objawami, dlatego też chorzy często nie są w stanie samodzielnie ocenić, z jakim schorzeniem mają do czynienia. Trafne rozpoznanie jest w tym przypadku bardzo ważne, ponieważ o ile infekcję wynikającą z przeziębienia jesteśmy w stanie skutecznie wyeliminować domowymi metodami, o tyle niewłaściwie leczona grypa może prowadzić do bardzo poważnych powikłań (szczególnie u dzieci i osób starszych).

Gorączka

Grypa: występuje niemal zawsze; temperatura ciała jest wysoka, zwykle waha się w granicach 38-41°C. Gorączce towarzyszą dreszcze i pocenie.

Przeziębienie: nie musi się pojawić. Jeśli dojdzie do podwyższenia temperatury ciała, zwykle mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym (ok. 37-37,7°C).

Bóle głowy

Grypa: silne, rozlane, obejmujące całą głowę bóle. Niekiedy pacjent czuje nawet ból gałek ocznych, światłowstręt, senność, a nawet obniżenie sprawności psychoruchowej.

Przeziębienie: bóle słabsze, głównie zlokalizowane w jednym miejscu.

Ból mięśni i stawów

Grypa: silne bóle mięśniowo-stawowe. Towarzyszy im tzw. astenia, czyli osłabienie siły mięśni. Objawy trwają przez cały okres choroby.

Przeziębienie: osłabienie i ból mięśni o słabym lub umiarkowanym nasileniu. Ustępują po kilku dniach.

Katar

Grypa: nie musi wystąpić.

Przeziębienie: występuje bardzo często. Początkowo wydzielina z nosa jest wodnista, z czasem staje się śluzowa i przyczynia się do niedrożności nosa.

Kaszel

Grypa: silny, suchy, męczący, napadowy. Z czasem staje się wilgotny z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny.

Przeziębienie: może wystąpić wilgotny kaszel, jednak najczęściej chorzy pokasłują. Często pojawia się przy tym uczucie bólu lub drapania w gardle.

Ból gardła

Grypa: występuje rzadko.

Przeziębienie: pojawia się bardzo często.

Zapalenie spojówek

Grypa: może się pojawić. Objawia się łzawieniem, swędzeniem, bólem gałek ocznych, czasem także światłowstrętem.

Przeziębienie: występuje rzadko.

Krwawienie z nosa

Grypa: może się pojawić.

Przeziębienie: występuje rzadko.

 

Jak łagodzić objawy grypy i przeziębienia?

Grypa i przeziębienie to choroby wirusowe, a więc leczenie ma charakter objawowy. W terapii tych chorób nie stosuje się antybiotyków. Pacjenci powinni reagować od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Zwykle jest to osłabienie organizmu, ból mięśni (tzw. łamanie w kościach), ból głowy. Już wtedy należy starać się rozgrzać organizm i jak najwięcej odpoczywać.

Przy pierwszych objawach pomocne mogą okazać się preparaty o działaniu rozgrzewającym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Dodatkowo warto sięgnąć po witaminę C, która wzmocni organizm w walce z infekcją. Sprawdzą się też domowe metody, czyli np. gorąca herbata z sokiem malinowym lub imbirem, samodzielnie przygotowane syropy z czosnku, miodu i cytryny, bulion warzywny itp.

Zarówno przeziębienie, jak i grypę należy całkowicie wyleczyć. Nieleczone przeziębienie może skutkować m.in. zapaleniem zatok, zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem krtani i zapaleniem gardła. Powikłania pogrypowe są znacznie poważniejsze, a zaliczamy do nich m.in. zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie zatok, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z:

https://febrisan.pl/

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Febrisan ® Proszek musujący. Skład: 1 saszetka podłużna (5 g proszku musującego) zawiera substancje czynne: Paracetamol (Paracetamolum) 750 mg, Kwas askorbowy (Acidum ascorbicum) 60 mg, Fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum) 10 mg. Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca, ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca, wrodzony niedobór enzymu: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, β-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, jaskra z wąskim kątem przesączania, ciąża i okres karmienia piersią, fenyloketonuria, choroba alkoholowa, dzieci w wieku poniżej 12 lat. Opakowanie: Opakowanie jednostkowe zawiera 8, 12 lub 16 saszetek podłużnych.