Nakład pracy w chłodne miesiące jest zdecydowanie mniejszy niż wiosną lub latem, ale wciąż musimy pamiętać o usuwaniu opadłych liści, zalegającego śniegu, przycinaniu gałęzi, a przede wszystkim o zapewnienie naszemu trawnikowi i roślinności komfortowych warunków do odpoczynku. Zobacz, jakie prace musisz wykonać w ogrodzie zimą!

Trawnik musi odpocząć

W zimowych miesiącach nie musimy myśleć o koszeniu albo nawożeniu trawnika, ponieważ te zabiegi można wykonywać wyłącznie przed nadejściem pierwszych mrozów, czyli najpóźniej do końca listopada. Wraz ze spadkiem temperatury oraz zmniejszeniem nasłonecznienia trawa przestaje rosnąć i „zasypia”. To, czego potrzebuje w tym czasie najbardziej, to po prostu spokój i odpoczynek. Zimą trawnik staje się bardzo podatny na uszkodzenia – nawet jeden niefortunny krok może wpłynąć na wygląd naszej przydomowej murawy w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym. Powód, dla którego trawa jest tak wrażliwa na uszkodzenia spowodowane przez mróz, stanowi fakt, że składa się ona w nawet do 80% z wody, a kiedy ta woda zamienia się w lód, źdźbła przestają być elastyczne i mogą pękać. Warto więc zrezygnować z chodzenia po trawniku i w miarę możliwości przemieszczać się po ścieżce, bądź kamieniach.

Czy odśnieżać trawnik?

Kwestia odśnieżania trawnika wywołuje wiele dyskusji i wymaga regularnej oceny sytuacji. Zalegający śnieg ma pozytywny wpływ na kondycję trawy, ponieważ chroni ją przed mrozem i lodowatym wiatrem, a podczas topnienia dostarcza jej wody. Częstokroć jednak przy odśnieżaniu ścieżek, chodnika lub dachu, trawnik zostaje zasypany dodatkową warstwą śniegu. To może sprawić, że nie będzie miał wystarczającego dostępu do powietrza i stanie się podatny na choroby. Warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu trawnika zimą, ponieważ im lepsze warunki zapewnimy mu o tej porze roku, tym mniej pracy i stosowanych nawozów będzie kosztowało nas doprowadzenie go do ładu na wiosnę. 

Zbierz liście!

Jeśli na podłożu wciąż zalegają opadłe liście, trzeba się ich pozbyć. Mogą one stać się przyczyną różnych chorób, gnicia i pleśni, dlatego tak ważne jest, by regularnie je usuwać. Często mówi się, że kupki liści stanowią schronienie dla różnych małych zwierząt i pomagają im przetrwać zimę. Warto wziąć to pod uwagę i zainwestować lub samemu skonstruować proste, drewniane domki, w których jeże lub inne stworzenia będą mogły się schować, a my z czystym sumieniem pozbędziemy się liści.

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić z opadłymi liśćmi, możesz wykorzystać je w kompoście. Tutaj dowiesz się jak to zrobić.

Zadbaj o urządzenia

W natłoku ogrodowych obowiązków nie można zapomnieć o tym, co ułatwia nam ich wykonywanie przez cały rok. Urządzenia takie jak na przykład kosiarka czy robot koszący wymaga regularnej pielęgnacji, o której jednak często zapominamy. Dlatego tak ważne jest, by chociaż pod koniec sezonu zrobić dokładny przegląd i konserwację sprzętu. Następnie powinniśmy ulokować je w suchym i bezpiecznym miejscu na okres zimowy, aby wiosną były gotowe do użycia.

Zabezpiecz drzewa i krzewy

Zimą drzewa wymagają naszej szczególnej opieki. Powinniśmy pilnować, czy na gałęziach nie zalega śnieg, ponieważ może on przyczynić się do ich deformacji. Warto pomyśleć również o tym, by zabezpieczyć drzewka na wypadek srogiej, mroźnej zimy. Możemy użyć do tego agrowłókniny.

Zobacz również:

Okres od listopada do marca jest najlepszym czasem na zabieg przycinania gałęzi oraz krzewów, ponieważ soki, które uwalniają się wtedy z roślin nie płyną tak intensywnie, jak w cieplejszych miesiącach i mniej je osłabiają. Dzień, w którym przeprowadzimy cięcia, dobrze żeby był jednak suchy i słoneczny, a temperatura powietrza powinna utrzymywać się lekko powyżej zera. Przycinanie jest dla drzew zawsze trudnym doświadczeniem, warto więc jak najbardziej zadbać o to, by ograniczyć im stres.

Poza przycinaniem drzewek w zimie można zabrać się również za pielęgnację żywopłotów oraz krzewów. Przerzedzanie roślin sprawia, że pędy, które dotychczas były zasłonięte przez bardziej rozwinięte fragmenty, będą miały większy dostęp do promieni słonecznych i lepiej rozwiną się na wiosnę.

Drzewa możemy wesprzeć zimą również poprzez pobielenie ich pni. Ten zabieg sprawi, że będą one bardziej odporne na pęknięcia wywołane wysoką dobową amplitudą temperatur o tej porze roku. Pobielone pnie są mniej podatne na nagrzewanie się w ciągu dnia, ponieważ odbijają promienie słońca.

Porządki na rabatach

Z rabaty z roślinami jednorocznymi usuwamy resztki uprawianych roślin oraz wszystkie chwasty. Następnie nawozimy kompostem albo obornikiem – jeśli nie mamy żadnego z nich, możemy zasilić rabatę nawozami sztucznymi (mieszanką wieloskładnikową albo nawozami potasowymi i fosforowymi). Przed zimą rabaty dokładnie przekopujemy.

Na rabatach z roślinami wieloletnimi przycinamy i usuwamy uschnięte części bylin – pozostawmy to, co może być ozdobą ogrodu także zimą, np. zaschnięte kwiatostany czy owocostany. Usuwamy wszystkie chore części roślin i zabieramy suche liście.

O jakich pracach w ogrodzie musimy pamiętać?

Przed nadejściem zimy warto wykonać 10 najważniejszych prac:

  • Usuń suche liście z trawnika.
  • Skoś trawnik jeżeli trawa jest zbyt długa, zimą nie powinna mieć mniej niż 4-5 centymetrów.
  • Delikatne rośliny okryj włókniną.
  • Podlej rośliny przed nadejściem przymrozków.
  • Krzewy obwiąż sznurkiem, by nie połamał ich śnieg.
  • Przytnij suche i spróchniałe gałęzie.
  • Oczyść i schowaj narzędzia ogrodowe.
  • Korzenie przykryj korą lub gałęziami.
  • Oczyść rabaty.
  • Schowaj meble i sprzęty ogrodowe.

Pamiętanie o tych prostych i mało czasochłonnych czynnościach sprawi, że ogród na pewno odwdzięczy nam się na wiosnę pięknym wyglądem i będzie wymagał od nas mniejszego nakładu pracy.