Po modzie na meble z palet, przyszła pora na pomysły do ogrodu. Z palet euro można wyczarować proste i niedrogie pergole, rustykalny kwietnik (który sprawdzi się też na balkonie), parkan - a nawet rabaty, dzięki którym zaprowadzisz w swojej ogrodowej przestrzeni prawdziwy porządek. Jeśli jednak nie masz zbyt dużo miejsca, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ogród wertykalny. I wcale nie potrzebujesz drogich technologii by stworzyć u siebie pionową uprawę - wystarczy stara paleta i odrobina wyobraźni.

Ogród wertykalny DIY - co jeszcze będzie Ci potrzebne oprócz euro palety?

  • 3 deski o długości palety
  • farba do drewna w dowolnym kolorze
  • worek jutowy
  • ziemia do kwiatów
  • dowolne rośliny rabatowe (kwiaty lub zioła)
  • oraz narzędzia: młotek, gwoździe, papier ścierny, zmiotka, pędzle malarskie.

Ogród wertykalny z palety - jak go zrobić krok po kroku?

Zaczynamy od przygotowania palety.
Dokładnie omieć ją z pyłu i przetrzyj papierem ściernym, a na koniec oczyść zmiotką. Pomaluj paletę farbą i odstaw do wyschnięcia. W międzyczasie przygotuj deski, które będą podstawą każdego piętra. Odmierz i przytnij je tak, aby idealnie pasowały do wymiarów palety, a następnie przymocuj za pomocą gwoździ, tworząc na każdym piętrze coś w rodzaju podłużnej skrzynki na kwiaty. Choć deski powinny być przybite od dołu - wygodniej będzie Ci przymocować je od góry - a następnie tylko odwrócić paletę do góry nogami. 

ogród-wertykalny-z-palety

Mój Piękny Ogród

Ogród wertykalny z palety - krok 2

Tak powstałe półki wyścielamy jutą - dzięki niej umieszczona w skrzynkach ziemia nie będzie się osypywać. Następnie każde piętro wypełniamy żyznym podłożem i wysadzamy kwiatami lub ziołami (najlepiej nie więcej niż 4-5 sztuk na jednym poziomie). Kompozycja będzie ciekawsza jeśli wykorzystasz w niej zarówno rośliny o prostych pędach, jak i o pnących się - opadające w dół pnącza nadadzą jej dynamiki. Gotowy ogródek wertykalny możesz ustawić, opierając go pod kątem o ścianę lub drzewo, albo powiesić za pomocą haków lub łańcuchów.

ogród-z-palety

Mój Piękny Ogród

 

ogród-z-palet-euro

Shutterstock

Pomysł i wykonanie: Mój Piękny Ogród

--

Zobacz też: Kwietnik z palet DIY >>>

Meble z palet - 20 propozycji w dobrym stylu >>>