Pomysł na betonową doniczkę w kształcie dłoni podbił serca ogrodników i miłośników DIY na całym świecie! W internecie zaroiło się od tutoriali DIY, a na Pintereście nie brakuje inspiracji: betonowe dłonie różnych rozmiarów służą za doniczki i zielniki, zdobią ogrodowe skalniaki oraz balkonowe uprawy. Portal Buzzfeed postanowił pójść o krok dalej i zamieścił video z pełną instrukcją jak wykonać betonowe doniczki. Do tej pory obejrzało je już prawie 90 milionów osób! 

Co będzie Ci potrzebne?

  • worek gotowej mieszanki betonowej (na przykład Beton B20 marki Baumit) lub cementu – do kupienia w marketach budowlanych.
  • woda
  • mieszadło
  • nożyk do tapet lub papieru, nożyczki, cążki do paznokci
  • agrafka
  • butelka lub wazon z szerokim okrągłym otworem
  • cienka folia ochronna
  • duża miska i mała miseczka

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że wykonujesz ją w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Uważaj na to, by nie wdychać betonowych oparów - najlepiej osłonić twarz maseczką, a na ręce założyć ochronne lateksowe rękawiczki.

doniczka-dłonie
Zdjęcie: Nifty.com

Od czego zacząć?

1. Na początku rozrabiamy beton z wodą. Wymieszaj go dokładnie aż do uzyskania gęstej, w miarę gładkiej masy.

2. Przygotuj dwie gumowe rękawice. Za pomocą agrafki ponakłuwaj je w kilku miejscach - umożliwi to później przepływ powietrza i szybsze wyschnięcie formy.

3. Tak przygotowaną gumową rękawiczkę wkładamy do wazonu i wywijamy jej brzeg na zewnątrz. Wkładamy do środka betonową masę, zawijamy brzeg rękawicy i formujemy ją, aby równomiernie rozłożyć masę i nadać dłoniom właściwe proporcje.

4. Teraz pora uformować z nich doniczkę. Wyłóż dno miski folią ochronną, a następnie ułóż w niej rękawice z betonową masą. Natnij każdą z nich od wewnętrznej krawędzi tak, aby obie dłonie się połączyły. Uformuj na środku miejsce na rośliny: połóż kawałek folii, a następnie wstaw tam niedużą miseczkę.

5. Pozostaw formę do wyschnięcia na minimum 24 godziny. Następnie rozetnij rękawice i kawałek po kawałku zdejmij je dokładnie z odlewu. Resztę pozostałości usuń delikatnie za pomocą cążek. Gdy doniczka jest gotowa możesz posadzić w niej rośliny – idealnie nadadzą się do tego niewielkie sukulenty.

Zobacz również:

doniczka-ogrodowa-w-kształcie-dłoni
Zdjęcie: www.goodshomedesign.com / Pinterest