Jeżeli należysz do osób, które rozglądają się za rozwiązaniem nie tylko skutecznym, ale również estetycznym, powinno cię zainteresować ogrzewanie podłogowe. Dostępne jest w dwóch wariantach: wodnym i elektrycznym. Czym się różnią i na który warto postawić?


Zalety obu systemów

Zacznijmy od cech charakterystycznych dla obu typów ogrzewania. Przede wszystkim są one niewidoczne. Co z tego wynika? Pozwala to znacznie lepiej zagospodarować przestrzeń domu, ponieważ podczas projektowania wystroju nie ograniczają cię zewnętrzne elementy typowe dla innych instalacji grzewczych (np. grzejników). Ogrzewanie zamontowane w podłodze oznacza też wolniejszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – wszystkich znajdujących się w nim drobin. To zatem duże udogodnienie dla alergików, zwłaszcza w sezonie wiosennym. Warto również pamiętać, że podłoże dłużej utrzymuje ciepło, nie ma zatem mowy o gwałtownych spadkach temperatury po wyłączeniu ogrzewania, jak ma to czasem miejsce w przypadku grzejników.


Wariant wodny

Ogrzewanie wodne działa dzięki zatopionym w betonie systemom rur z wodą. To inwestycja, która najlepiej sprawdza się wtedy, gdy wiesz, że będziesz korzystać z domu przez cały rok. Jest ona co prawda nieco droższa niż jej elektryczny odpowiednik, ale niższe są za to koszty eksploatacji. Dzięki temu zyskujesz pewność, że wydane pieniądze prędzej czy później się zwrócą – i to z nawiązką! Do niewątpliwych zalet należy również uniwersalność tego rozwiązania, ponieważ można je podłączyć do różnych źródeł zasilania: kotła gazowego bądź elektrycznego lub ekologicznego źródła energii, takiego jak kolektor słoneczny. Znacznie zwiększa to możliwości podczas projektowania domu.


Wersja elektryczna

Wariant wodny to rozwiązanie, które należy uwzględnić już przy budowie domu. Co jednak, gdy zechcesz skorzystać z zalet ogrzewania podłogowego w już postawionym budynku? W takiej sytuacji zastosowanie znajduje model elektryczny, którego montaż polega na wprowadzeniu do warstwy znajdującego się pod podłogą betonu specjalnych kabli, które będą oddawać ciepło z przepływającego przez nie prądu. Dużo prostszy sposób instalacji niż w przypadku ogrzewania wodnego oznacza mniejsze koszty, co z pewnością zainteresuje osoby, dla których ważny jest aspekt ekonomiczny.

Podsumowując, ogrzewanie umiejscowione w podłodze to rozwiązanie nie tylko zapewniające bardziej stabilne temperatury, ale również pozwalające na znacznie większą swobodę przy projektowaniu rozkładu domu. Wyspecjalizowane sklepy, takie jak Leroy Merlin, oferują niezbędne do montażu elementy, a także profesjonalne porady, które ułatwią ci wybór odpowiedniego sprzętu.