Oleander należy do tej samej rodziny co Dipladenia – do rodziny toinowatych. Rośnie na terenach rozciągających się w rejonie Morza Śródziemnego i dalej do Azji Wschodniej. Naturalnym jej siedliskiem są pobrzeża mórz, gdzie ma pod dostatkiem wody. W rejonie śródziemnomorskim można spotkać bujne krzewy oleandra osiągające wysokość 5 m.

Oleander - czym się charakteryzuje?

Najczęściej spotykanym gatunkiem jest Nerium oleander. Duże kwiaty skupione w baldachokształtnych kwiatostanach rozwijają się zwykle na wierzchołkach obficie rozrastających się, wiecznie zielonych krzewów.

Kwiaty u tego gatunku najczęściej są różowe, ale istnieją odmiany o kwiatach białych, czerwonych i żółtych. Dużym powodzeniem cieszy się piękna odmiana o pojedynczych kwiatach i intensywnie pomarańczowej barwie.

Kwiaty oleandra mają przyjemny, silny zapach. Szczególnie silnym zapachem charakteryzują się kwiaty oleandra woniejącego (Oleander odorum) i jego krzyżówek.

Ta znana od niepamiętnych czasów roślina bardzo lubi światło. Latem najlepiej wynieść oleander do ogrodu. Jeśli ktoś ma taką możliwość, może go razem z doniczką zakopać w ziemi, by w okolicach korzeni jak najdłużej utrzymywała się wilgoć. Ponieważ oleander potrzebuje bardzo dużo wody, latem trzeba go intensywnie podlewać. W podstawce pod doniczką zawsze powinno być trochę wody.

Przed pierwszymi przymrozkami, późną jesienią oleander trzeba przenieść do mieszkania i aż do wiosny zostawić go w jasnym, chłodnym miejscu o temperaturze  6-8 stopni Celsjusza.

Oleander - rozmnażanie

Oleander można łatwo rozmnożyć z sadzonek pędowych. Sadzonki pozostawione w wodzie, w szklance lub w doniczce wypełnionej wilgotną mieszanka piasku z torfem bardzo szybko wytwarzają korzenie.

Zobacz również:

Uwaga!

Należy uważać na wyciekający sok – jest trujący! Trzeba umyć ręce po cięciu roślin.

Krzew oleandra jest wysoki i szeroki, dlatego w domowej hodowli musimy go prowadzić, formując w kształt drzewka 2-3 metrowej wysokości, aby latem mógł zmieścić się na balkonie, a zimą w mieszkaniu. W tym celu należy tylko jednemu pędowi pozwolić rosnąć od ziemi. Ucinamy go na takiej wysokości, na jakiej chcemy, by rozpoczynała się korona drzewka.
Pędy, które wyrosną w miejscu cięcia w następnym roku, należy ponownie skrócić do 10-15 cm długości.
Oleander w miarę rośnięcia należy przesadzać w coraz większy pojemnik.

Oleander - szkodniki

Jeśli pomieszczenie, w którym przetrzymujemy roślinę przez okres zimy jest zbyt suche i słabo oświetlone, bardzo szybko atakują ja mszyce i wełnowce. Chemiczne środki owadobójcze najczęściej są trujące, więc najpierw warto spróbować usunąć te szkodniki przy pomocy wody z mydłem z dodatkiem alkoholu.

Oleander – uprawa i pielęgnacja

Podlewanie i nawożenie

Przez całe lato oleander trzeba intensywnie podlewać. Specjaliści mówią o oleandrze, że "nogi powinien mieć w wodzie, a głowę na słońcu”.
Zimą, roślinę ustawioną w chłodnym pomieszczeniu należy podlewać tak, by ziemia w doniczce była zawsze wilgotna, jednak nie powinniśmy zraszać jego liści. 
Nawożenie – raz, dwa razy w tygodniu od maja do początku września – przyspieszy wzrost i powstawanie kwiatów.

Światło i temperatura

Na dworze oleander powinien być ustawiony w słonecznym miejscu. Jeśli rośnie pod zadaszeniem, gdzie nie ma dostępu deszcz, będzie kwitł tylko w czasie deszczowego lata.
Zimą oleander trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia o temperaturze 6-8 stopni.

Pąki kwiatowe oleandra mogą się pojawić już w okresie zimowym. Rozwiną się, gdy nadejdzie lato.

Podcinanie oleandra

Raz do roku zaleca się podcinanie oleandra. Przycinanie najlepiej wykonywać na początku wiosny, pod koniec okresu zimowania.

Sprawdź też: