Olej z orzechów makadamia

Olej makadamia tłoczony jest na zimno z orzechów będących owocami drzewa pochodzącego z tropikalnych lasów Australii. Wyglądem przypominają one orzechy laskowe, a ich miąższ jest jadalny. Co ciekawe uważa się je za jedne z najsłodszych na świecie. Olej z orzechów makadamia ma żółtawy kolor i płynną konsystencję. Dzięki swojemu unikalnemu składowi zastąpi nawilżające i odżywiające kosmetyki, które każda z nas ma w swojej kosmetyczce.

Olej makadamia: właściwości

Olej makadamia jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 wspomagające regenerację skóry oraz w liczne witaminy. W kosmetyce ceniona jest między innymi zawarta w nim witamina E, A oraz witaminy z grupy B. Uwagę zwraca wysoka zawartość kwasu oleopalmitynowego (omega 7), który naturalnie występuje w naszej skórze zapewniając jej młody wygląd dzięki utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i uelastycznianiu skóry. Niestety wraz z wiekiem jego ilość maleje, a olej z orzechów makadamia pozwala uzupełnić braki.

Olej z orzechów makadamia w codziennej pielęgnacji

Niesamowite właściwości oleju z orzechów makadamia odkryto już w latach 80. ubiegłego wieku. Od tego momentu, choć jest jadalny, olej makadamia o wiele częściej stosowany jest w kosmetologii niż w kuchni. Doskonale sprawdza się mi.n. w pielęgnacji suchej cery. Szybko się wchłania, więc możesz nim zastąpić nawet krem nawilżający na dzień. Ponadto:

  • łagodzi podrażnienia powstałe w wyniku poparzeń słonecznych,
  • stosowany jest podczas zabiegów odmładzających,
  • w gabinetach SPA używa się go do masażu,
  • słodki zapach oleju makadamia sprawia, że ma zastosowanie w aromatoterapii,
  • stosowany w kosmetykach dla niemowląt.

Olej makadamia do włosów

Jednym z najpopularniejszych zastosowań oleju makadamia jest pielęgnacja włosów. Wystarczy na dwie godziny przed myciem wmasować we włosy oraz w skórę głowy niewielka ilość olejku. Następnie rozczesz włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Inne sposoby, na jakie można go użyć?

  • po myciu i wysuszeniu włosów wetrzyj olej makadamia w przesuszone i rozdwajające się końcówki,
  • olej z orzechów makadamia ochroni włosy przed niszczącym działaniem wysokiej temperatury podczas suszenia,
  • zastosowany przed farbowaniem ułatwi przenikanie koloru i sprawi, że kosmyki będą lśniące i zdrowe.

Jeśli nie przepadasz za olejowaniem włosów - możesz też skorzystać z gotowych rozwiązań.

Zobacz też: Najlepsze oleje dla twojego zdrowia >>>

3 domowe metody odżywiania włosów >>>

Zobacz również: