Olejek z neroli – co to jest?

Gorzka pomarańcza jest drzewem pochodzącym ze wschodniej części Afryki i tropikalnej Azji, m.in. z Indii. Kwiaty neroli powinny być zbierane ręcznie, żeby zachować swój zapach i właściwości. Olejek otrzymany w procesie destylacji kwiatów tego drzewa ma niezwykłe właściwości. Dzięki słodkiemu cytrusowemu zapachowi jest szczególnie stosowany w łagodzeniu stanów stresu i niepokoju. Od wieków używany jest w celu łagodzenia bóli brzucha. Olejek neroli ma właściwości rozkurczające, dlatego często używa się go w celach relaksacyjnych.

Już w czasach starożytnych olejek z neroli był ceniony za swoje właściwości. Wykorzystywany był w przypadku chorób zakaźnych, gorączki, a także do łagodzenia stanów nerwowych. Ceniony był również za swój zapach i do dziś jest używany w mieszankach zapachowych perfum i w świecach.

Olejek z neroli ma intensywny kwiatowy i lekko cytrusowy zapach. Cechuje się jasnożółtym lub jasnobrązowym kolorem. Jest powszechnie używany w aromaterapii, w perfumach i w produktach kosmetycznych.

Olejek z neroli na stres i niepokój

Dzięki obecności linalolu olejek z neroli ma silne właściwości przeciw stresowe. Jest powszechnie używany w aromaterapii jako czynnik redukujący stres i stany lękowe. Wystarczy krótka inhalacja olejkiem z gorzkiej pomarańczy, żeby uleciał z nas codzienny stres. Działa uspokajająco i na pewno ukoi nasze nerwy po ciężkim dniu w pracy. Można kilka kropli rozetrzeć na nadgarstku i w stresowym momencie go powąchać, albo można dodać ok. 4 kropli olejku z neroli do wieczornej kąpieli i wtedy zrelaksować się po ciężkim dniu.

Olejek z neroli na dobry sen

W dzisiejszych czasach trudno o jakościowy sen, a przecież jest to podstawa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Codzienny stres, nadmiar informacji i szybkie tępo życia nie pomagają nam dobrze spać. Dzięki kojącym właściwościom olejku z neroli jakość naszego snu ulegnie znacznej poprawie.

Relaksująca wieczorna kąpiel z kilkoma kroplami olejku z gorzkiej pomarańczy pozwoli nam spokojnie zasnąć. Można również zmieszać ok. 2 kropli olejku z innym olejem roślinnym i wykonać wieczorny masaż skroni lub splotu słonecznego. Pamiętaj jednak, że nawracającą bezsenność należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który pomoże znaleźć przyczynę i wybierze odpowiednie leczenie.

Olejek z neroli – inne właściwości

Olejek z gorzkiej pomarańczy ma bardzo bogaty skład, dzięki temu ma wiele wszechstronnych właściwości. Działanie uspokajające i relaksacyjne to tylko wierzchołek góry lodowej. Jest bardzo chętnie stosowany w kosmetyce i w domowej pielęgnacji. Inne właściwości olejku z neroli:

Zobacz również:

Poprawia elastyczność skóry – olejek z gorzkiej pomarańczy ma wspaniałe właściwości pielęgnacyjne. Pomaga w procesach regeneracyjnych komórek, odżywia skórę oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek, blizn i innych zmian skórnych, szczególnie tych spowodowanych stresem. Dzięki niemu skóra długo pozostaje w dobrej kondycji i zachowuje młody wygląd. Co więcej, olejek z neroli może być używany przy każdym typie skóry.

Działa przeciwzapalnie – olejek z neroli ma silne działanie przeciwzapalne, zarówno na problemy skórne, jak i inne. Można punktowo nakładać olejek z neroli na zmiany skórne i wypryski, a w przypadku lekkich przeziębień można stosować inhalację.

Łagodzi objawy menopauzy – ten olejek eteryczny z kwiatów gorzkiej pomarańczy ma właściwości, które regulują pracę układu hormonalnego, zwłaszcza w okresie menopauzy. Zwiększa stężenie estrogenu, rozluźnia mięśnie i obniża ciśnienie krwi.

Działa jako afrodyzjak – olejek z neroli ma działanie zwiększające libido i pobudzające. Świeczki z tym olejkiem eterycznym świetnie sprawdzą się podczas romantycznego wieczoru we dwoje.

Łagodzenie bólu – okłady z kilkoma kroplami olejku z neroli łagodzą ból, zwłaszcza na tle nerwowym. Polecany jest w przypadku bóli głowy i tych towarzyszących PMS.

Olejek neroli – przeciwwskazania

Mimo wielu korzystnych właściwości olejku z gorzkiej pomarańczy istnieje kilka przeciwskazań do jego użycia. Nie poleca się stosowania olejku z neroli przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Pamiętajmy, że olejki eteryczne należy stosować z rozwagą i ostrożnością.

Olejku z neroli nie można stosować doustnie ani aplikować go w czystej postaci w okolice oczu. Przed użyciem olejku warto zrobić test alergiczny na nadgarstku i zobaczyć, czy jego użycie nam nie zaszkodzi. Z reguły nie jest on uczulający, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej sprawdzić. Jeżeli nie wystąpiła reakcja alergiczna, możemy bezpiecznie stosować olejek z neroli na twarz i na całe ciało.